Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa przyjaźniejsza rowerzystom

morteaz
morteaz
Kierowcy mają system P+R, czyli parkingi dla samochodów, dzięki którym mogą przesiąść się do komunikacji miejskiej. Czas na rowerzystów. ZTM zamontuje sto nowych stojaków na jednoślady.

Sezon rowerowy chyli się ku końcowi, ale ZTM nie przestaje rozbudowywać sieci stojaków rowerowych przy parkingach P+R ("Parkuj i Jedź").

- Stojaki rowerowe umożliwiające bezpieczne pozostawienie roweru i przesiadkę do komunikacji miejskiej znajdują się przy parkingach "Parkuj i Jedź", będą też tworzone równolegle z nowymi miejscami tego typu, w tym w Aninie i na Ursynowie - mówi Konrad Klimczak z biura prasowego Zarządu Transportu Miejskiego.

Do końca roku, stojaki pojawią się też na pętli Esperanto, która właśnie została oddana do użytku. - Pętla na której znajdują się trzy perony autobusowe i baza socjalna dla kierowców kosztowała 2 mln zł - informuje rzecznik.

Kolejnych sto stojaków do końca roku

Obecnie rowerzyści mają do dyspozycji około 130 stojaków przy parkingach Wilanowska, Połczyńska, Młociny, Marymont i Stokłosy. Na Młocinach działa system stojaków otwieranych za pomocą karty miejskiej. Do końca roku pojawi się kolejne sto miejsc. - Miejsca dla rowerów są wykorzystywane przez mieszkańców, widzimy więc potrzebę dalszego tworzenia takich miejsc - mówi Klimczak.

System "Parkuj i Jedź" jest systematycznie rozwijany. Docelowo ma on liczyć około 30 parkingów w Warszawie i okolicznych miejscowościach.

Co z publicznymi rowerami?

Nadal nie wiadomo, czy w Warszawie znajdzie się system, w którym będzie można wypożyczyć rower w jednej części miasta, po czym zostawić go na stojaku gdzie indziej. Przykładowo, w Barcelonie, rower może wypożyczyć każdy, kto zarejestruje się w systemie i wniesie stosowną opłatę konkurencyjną do cen za bilety komunikacji miejskiej.

Firma, która wprowadziła takie rozwiązania w osiemnastu europejskich miastach, kontaktowała się z władzami Warszawy, jednak decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Zbliżony system działał z powodzeniem w stolicy 22 września podczas Europejskiego Dnia bez Samochodu.

Pierwsze plany wprowadzenia sieci samoobsługowych wypożyczalni rowerów przewidują punkty na Starówce, Ochocie, Muranowie i Powiślu. Pojawią się one niestety dopiero za kilka lat. Powód? Pieniądze. - To poważna, kosztowna inwestycja. Być może system uda się stworzyć do 2012 roku - mówi Marcin Ochmański z Urzędu Miasta.

Władze miasta liczą na środki ze sprzedaży powierzchni reklamowych w mieście oraz dotacji unijnych. Czy unijne granty zostaną przyznane, dowiemy się najwcześniej pod koniec roku.



Zobacz również:

Warszawiacy i ich rowery
Będą nowe stojaki rowerowe
Stojaki rowerowe... na kartę miejską
Parkingi dla rowerów? Wybierz miejsce

Czekam na ścieżkę rowerową [wywiad]

Przybędzie parkingów przesiadkowych

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto