Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa rodem z Atari. Dresik jako Prince of Persia, Frogger i Centralny. Genialna gra studenta

Sonia Tulczyńska, Szymon Starnawski
Warszawa rodem z Atari. Dresik jako Prince of Persia, Frogger i Centralny. Genialna gra studenta
Warszawa rodem z Atari. Dresik jako Prince of Persia, Frogger i Centralny. Genialna gra studenta Łukasz Błochowiak
Prince of Persia, Frogger albo Tetris. Pamiętacie te kultowe gierki? Łukasz Błochowiak, student warszawskiej Akademii Pedagogiki Specjalnej, postanowił wykorzystać je w swojej pracy dyplomowej "ŁADNIEŁAD". Stworzył siedem gier w oldschoolowym stylu, a we wszystkich z nich - umieścił Warszawę w roli głównej.

Łukasz Błochowiak, wychowany na warszawskim Ursynowie, czuje się silnie związany z Warszawą. Jak mówi w rozmowie z nami, interesują go zmiany w przestrzeni urbanistycznej a także społeczne zjawiska i akcje związane z niedogodnościami, jakie czekają na mieszkańców stolicy. - Tworząc moją pracę “ŁADNIEŁAD” chciałem zwrócić uwagę na to, że nie trzeba wcale tworzyć wielu facebookowych wydarzeń jak np."Stop reklamom wielkoformatowym" a walkę z rzeczami, które nam na co dzień przeszkadzają, można prowadzić w kreatywny sposób – mówi w rozmowie z Naszemiasto.pl.

Przemyślane od początku do końca
Łukasz, który na co dzień - oprócz studiowania - zajmuje się projektowaniem, przemyślał dokładnie strategię swojej gry. - Pomysłów miałem jeszcze więcej, ale skutecznie pomagała mi w ich wyselekcjonowaniu moja promotorka dr Magdalena Świercz-Wojteczek - podkreśla. Dzięki świetnemu planowi powstała gra, którą można odtwarzać na komputerach typu Mac, a także na tych z Windowsem, po pobraniu specjalnej wtyczki. - Nie jestem programistą a przy tworzeniu tej gry w języku Java konsultowałem się ze specjalistami, między innymi na forach internetowych. Gdybym posiadał do pomocy informatyka to pewnie zrobiłbym ten dyplom dwa razy szybciej... Większość kodu w grze jest moja i nauka programowania zajęła mi najwięcej czasu - dodaje Łukasz. - Całość zajęła mi praktycznie dwa lata studiów.
Poza konsultacjami w internecie, Łukasz nawiązał także kontakt z zagranicznym muzykiem Ralphem Vickersem, dzięki pomocy którego zdobył dźwięki w wersji 8-bitowej, jak w dawnych grach. Dobór utworów, które ubarwiają poszczególne plansze także był nieprzypadkowy. - W grze stylizowanej na dawnego Froggera możemy usłyszeć piosenkę "Get Lucky" w ośmiobitowej wersji. - Pomyślałem, że tematycznie wpisuje się w stylistykę tej planszy - mówi Łukasz.
A polega ona na tym, by - będąc osobą poruszającą się na wózku inwalidzkim - przedostać się na drugą stronę ruchliwych Al. Jerozolimskich.

Źródło: Naszemiasto.pl

Misja
Po włączeniu gry znajdujemy się w widoku, na którym możemy dokonać wyboru poszczególnej gierki. Zilustrowany jest aktualną panoramą Warszawy w wersji w stylu lat 80.
W sumie gier jest siedem. Każda dotyczy wybranego, aktualnego tematu podnoszonego przez mieszkańców Warszawy. I tak, zagramy w Tetrisa, który symbolizuję nieład architektoniczny i zalewanie miasta nowymi budynkami. Będziemy mogli walczyć z wielkoformatowymi reklamami, dzięki odbijaniu słynnej piłeczki (tak, Łukasz przewidział bonusy "spadające z nieba") a kiedy odsłonimy cały budynek z reklam - w okienkach pojawią się zadowoleni mieszkańcy... Wspomniany Frogger to gra symbolizująca postulaty mieszkańców o przejście dla pieszych górą Alei Jerozolimskich, a nie tylko podziemiami. Oprócz tego, niczym w Prince of Persia, będziemy przemierzać miasto i obserwować jego panoramę (Łukasz projektował wszystko w Photoshopie na jednym, długim pliku). Do wyboru będziemy mieć dwie postaci - hipstera lub łysolka. Na końcu, po wygranej, każdy z nich dołączy do ulubionej aktywności - hipster na Placu Zbawiciela usiądzie przy stoliku, a łysy gość spotka grupę swoich kolegów. W grze City Inwaders do nas będzie należał wybór - czy staniemy się zwolennikami, czy przeciwnikami Pałacu Kultury i Nauki i innych budynków budzących kontrowersje, jak np. Pomnik Czterech Śpiących.

Coś więcej
Grafik zadbał o całą otoczkę, która towarzyszy wyjątkowemu wydawnictwu. Stworzył T-shirt w hipsterów ze swojej gry, do tego magnesy na lodówkę, podkładki pod napoje a także designerskie pudełeczko z dokładną instrukcją. Artysta zamierza stworzyć platformę, na której - prawdopodobnie za donacje - będzie można pograć w "ŁADNIEŁAD". Ze swoim projektem planuje także uderzać do organizacji miejskich. Jak podkreśla, chce przede wszystkim, aby był to projekt artystyczny a nie komercyjny. Życzymy powodzenia Łukasz i trzymamy kciuki!
Prace Łukasza a wkrótce także link do gry "ŁADNIEŁAD" znajdziecie TUTAJ na Facebooku grafika

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

DZIEŃ OTWARTY w Akademii Marynarki Wojennej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto