Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa: wiaty w zamian za reklamę?

Monikka
Monikka
Warszawa szuka partnera prywatnego, który wymieni 1580 wiat przystankowych. W zamian dostanie obsługę powierzchni reklamowej.

Około 625 przystanków zlokalizowanych w Śródmieściu i dzielnicach ościennych zostanie wyposażonych w wiaty według projektu wskazanego przez miasto. Na pozostałych przystankach (ok. 955) będą mogły stanąć wiaty z seryjnej produkcji, zaproponowane przez partnera prywatnego. Na obszarach objętych nadzorem konserwatorskim oraz w miejsce wiat z produkcji seryjnej, partner prywatny będzie mógł zainstalować wiaty wg. trzeciego projektu, tzw. konserwatorskiego. Dzisiaj takie wiaty ustawione są m.in. w al. Ujazdowskich.

Partner prywatny - koncesjonariusz, w zamian za nowe wiaty otrzyma prawo do korzystania z nośników reklamowych umieszczonych na przystankach. - Miasto nie przewiduje żadnych dopłat z środków publicznych w ramach tego projektu, a więc celem koncesjonariusza będzie jak najszybsza wymiana wszystkich wskazanych wiat, by móc korzystać z powierzchni reklamowej – wyjaśnia Magdalena Zabłocka, radca prawny z kancelarii prawnej Domański Zakrzewski Palinka, która zapewnia wsparcie projektu od strony prawno-podatkowej. Projekt wiaty konkursowej przewiduje dwa dwustronne nośniki typu citylight (w takie nośniki będą wyposażone także wiaty seryjne).

Ale wymiana przystanków to nie wszystko. W czasie trwania umowy koncesji, wybrany partner będzie odpowiadał za pełne utrzymanie wiat - od sprzątania i odśnieżania po konserwację i remonty, a nawet wymianę całych obiektów w przypadku ich zniszczenia. Ponadto, koncesjonariusz będzie ponosić opłaty administracyjne i ewentualnie inne opłaty, w tym koszty oświetlania. Jego zadaniem będzie także ubezpieczenie przystanków.

- Dlatego jesteśmy otwarci i nie preferujemy żadnej formy prawnej, jeśli chodzi o wybór partnera. To może być jedna firma, albo konsorcjum firm. Mamy na uwadze, że zadaniem koncesjonariusza będzie nie tylko budowa i utrzymanie wiat, ale także umiejętność zapewnienia przychodów, czyli sprzedaż powierzchni reklamowej – podkreśla Zabłocka. Ostateczne obowiązki koncesjonariusza mają być doprecyzowane w opisie warunków koncesji, przekazanym zainteresowanym podmiotom razem z zaproszeniem do składania ofert.

Poszukiwanie partnera rozpocznie się od ogłoszenia, które zostanie opublikowane w ciągu 2-3 dni na stronach Zarządu Transportu Miejskiego oraz w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Drugim krokiem jest złożenie przez zainteresowanych wniosków o udzielenie koncesji i oświadczeń o spełnianiu warunków opisanych w ogłoszeniu o koncesji. Następnie oferenci, którzy złożą poprawne wnioski, zaproszeni zostaną do negocjacji warunków koncesji. Po zakończeniu negocjacji potencjalni partnerzy prywatni zaproszeni zostaną do złożenia ofert, na podstawie których koncesjodawca wybierze najkorzystniejszą ofertę. Ostatnim etapem będzie zawarcie umowy koncesji.

Przygotowanie projektu rozpoczęło się już w 2006 roku od konkursu wzornictwa przemysłowego pt. "Przystanek dla Warszawy". Konkurs wygrało Towarzystwo Projektowe, które jest także autorem Miejskiego Systemu Informacji w Warszawie. Zaproponowany projekt uznano za najbardziej nowatorski a jednocześnie spełniający wymogi funkcjonalne. Wraz z przystankami zamontowane będzie także dodatkowe wyposażenie - słupki przystankowe, stojaki rowerowe, ławki.

- Projekt traktujemy jako początek dłuższego procesu. W Warszawie jest prawie cztery tysiące przystanków, które sukcesywnie chcemy wymieniać na nowe. Być może także niektóre z demontowanych wiat będą mogły zastąpić tymczasowo stare, metalowe konstrukcje, które jeszcze nie zniknęły ze stołecznych ulic – powiedział podczas wtorkowej konferencji Tomasz Gamdzyk z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto