Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa wprowadza Kartę Praw Drzew. Ratusz: żadne miejskie drzewo nie zniknie bez wiedzy mieszkańców

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Warszawa wprowadza Kartę Praw Drzew. Miejskie jednostki będą informować o wycince
Warszawa wprowadza Kartę Praw Drzew. Miejskie jednostki będą informować o wycince Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
Władze Warszawy poinformowały o przyjęciu przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego pierwszego z siedmiu standardów Karty Praw Drzew. Oznacza to, że od przyszłego roku wszystkie miejskie jednostki będą mieć obowiązek informowania o planowanej wycince drzew i jej przyczynach.

- Żadne miejskie drzewo nie zniknie bez wiedzy mieszkańców - informuje stołeczny Ratusz, który poinformował w piątek 10 września, że zgodnie z zarządzaniem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, przyjęty został pierwszy z siedmiu standardów stołecznej Karty Praw Drzew. Władze stolicy przekonują, że powszechna i kompleksowa informacja na temat usuwania drzew oraz nasadzeń kompensacyjnych jest jednym z istotnych elementów nowoczesnego systemu zarządzania zielenią na terenie miasta.

Warszawa to pierwsze miasto w Polsce, które wypracowało jednolite standardy zarządzania miejską zielenią. Karta Praw Drzew i towarzyszące jej dokumenty ujednolicą zasady przeglądu i pielęgnacji drzew, wypracowane i stosowane z powodzeniem od kilku lat przez Zarząd Zieleni. Teraz będą obowiązywać wszystkie jednostki miejskie i urzędy dzielnic. Jako pierwszy przyjęliśmy standard informowania o wycinkach, by mieszkańcy mieli dostęp do transparentnej informacji o losie każdego miejskiego drzewa - mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Jednolite zasady opieki nad stołeczną zielenią

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy wyjaśnia, że Karta Praw Drzew i towarzyszące jej 7 standardów podkreślają niezwykle ważną rolę drzew w mieście i potrzebę ich ochrony, a jednocześnie regulują ingerencję w stołeczną zieleń.

Zawierają zasady pielęgnacji i poprawy warunków życia drzew, instrukcję kontrolowania ich stanu zdrowotnego oraz precyzują warunki ich ochrony podczas procesów inwestycyjnych. Dokumenty obejmują ponadto zasady tworzenia i pielęgnacji zieleni niskiej dostosowane do postępujących zmian klimatycznych. Pierwszy z przyjętych standardów ujednolica sposób informowania o zamiarze i powodach usunięcia drzewa, pozostałe będą stopniowo wprowadzane w kolejnych miesiącach - czytamy w komunikacie.

Jak tłumaczy dyrektorka Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, jednolity standard informowania o działaniach podejmowanych przez jednostki organizacyjne m.st. Warszawy i dzielnice, związanych z wycinkami drzew to odpowiedź na potrzeby mieszkańców, które wynikają z ich zaangażowania i poczucia współodpowiedzialności za warszawską zieleń.

Zasady ujęte w standardzie oparte zostały na dobrych praktykach Zarządu Zieleni, który od ponad dwóch lat otwarcie informuje o koniecznych wycinkach drzew. Spotyka się to z pozytywnym odbiorem mieszkańców i buduje zaufanie do naszych działań. Przyjęty standard to efekt współpracy naszych specjalistów z Biurem Ochrony Środowiska - mówi Aleksandra Majda-Butkiewicz, dyrektorka Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Nowe zasady od przyszłego roku

Stołeczny Ratusz wyjaśnia, że Karta Praw Drzew zawiera zasady postępowania dotyczące informowania mieszkańców o zamiarze wycinki i jej przyczynach. Warto podkreślić, że najważniejsze dokumenty dotyczące wycinek, czyli wnioski o usunięcie drzewa wraz z uzasadnieniem oraz decyzje właściwych organów, będą dostępne online, w serwisie mapowym miasta, w zakładce Wiem o Wycince.

Standard określa także zasady oznakowania drzew w formie jednolitych tabliczek oraz warunki przeprowadzania spotkań informacyjnych z mieszkańcami, którzy nie będą musieli szukać informacji w poszczególnych urzędach. Biuro Ochrony Środowiska m.st. Warszawy będzie dysponować bazą danych o wycinkach przeprowadzanych na terenach miejskich, niezależnie od tego, który organ wyda na nie zgodę - czytamy w komunikacie.

Zasady dotyczące informowania mieszkańców o zamiarze wycinki i jej przyczynach będą obowiązywać miejskie jednostki od 1 stycznia 2022 roku. Władze Warszawy podkreślają, że standard Informowania o wycinkach drzew nie dotyczy terenów, na których prowadzona jest planowa gospodarka leśna oraz zgłoszeń osób fizycznych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto