Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa: X Wielka Manifa

Karolina Eljaszak
Karolina Eljaszak
Jubileuszowa, dziesiąta Manifa przejdzie 8 marca ulicami Śródmieścia. W tym roku kobietom towarzyszyć będzie hasło: "Każda ekipa - ta sama lipa".

Wielka Manifa miała być poprzedzona równie wielką kampanią promocyjną. Organizatorki chciały hasłami "Biskup nie jest Bogiem" oraz "Chcemy zdrowia nie zdrowasiek" okleić warszawskie autobusy. Zarząd Transportu Miejskiego nie zgodził się jednak na prowokacyjne plakaty. Dzięki firmie Grupa Tao billboardy zawisły w kilku miejscach stolicy, informując warszawiaków o nadchodzącym corocznym marszu kobiet.

X. Wielka Manifa kobiet rusza 8 marca o godz. 12.00 z pl. Defilad przy Pałacu Kultury i Nauki. Stamtąd przejdzie ul. Marszałkowską, Al.Jerozolimskimi, przez rondo de Gaulla'a, Nowy Świat, Al. Ujazdowskie, ul. Piękną i Wiejską przed Sejm RP.

Manifa nie tylko dla kobiet
W ciągu dzisięcioletniej historii Manifa odniosła niewątpliwy sukces, wciąż licząc na sukces w ustawodawstwie, zmianach w mentalności, tolerancji i prawdziwym równouprawnieniem kobiet. - Kiedy maszerowałyśmy pierwszy raz, było nas 200., rok temu już 4 tys.! Przyjdź raz, a za rok na pewno wrócisz z przyjaciółkami i rodziną - przekonują feministki.

Manifa jest otwarta na wszystkich: - Czekamy na was, na matki, babcie, wnuczki, córki i siostry, na mężów, ojców, dziadków, braci i chłopaków, na singielki i singli, na wszystkie osoby, które czują, że wciąż jest wiele do zrobienia. Chodźmy razem w Manifie 8 marca i wspólnie maszerujmy do lepiej urządzonej i sprawiedliwszej Polski!

Historia nowoczesnej Manify
Pierwsza Manifa przemaszerowała w 2000 roku ulicami Warszawy pod hasłem "Demokracja bez kobiet to pół demokracji". W kolejnych latach przeciwstawiając się homofobii, obraźliwym dla płci żeńskiej reklamom, przemocy domowej, politycznemu seksizmowi czy dyskryminacji ekonomicznej, skandowane były hasła takie jak: "Nie daj sobie zamknąć ust byle czym" (2001), "3 razy TAK: TAK dla edukacji seksualnej", TAK dla antykoncepcji", "TAK dla prawa do aborcji" (2002), "Jesteśmy silne, razem silniejsze" (2005) czy "Wielki marsz solidarności kobiet" (2007).

Tegoroczne hasło mówi o tym, że każda koalicja rządząca ma własne pomysły, ale jest głucha na głos społeczeństwa. - Dzięki temu, że działamy solidarnie, udało się zapobiec wielu zmianom w prawie, które pogorszyłyby los kobiet w Polsce. Nadal jednak jesteśmy dyskryminowane w zakresie pracy, edukacji, ochrony zdrowia, sprawiedliwości i ochrony przed przemocą - wyjaśniają ideę przyświecającą manifestacji kobiet 8 marca 2009 r.

W organizację Manify zaangażowały się: nieformalne Porozumienie Kobiet 8 Marca, Stowarzyszenie "Same o Sobie S.O.S", Fundacja MaMa, Federacja Na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Porozumienie Lesbijek, Portal Kobiety-Kobietom, Fundacja Feminoteka, Krytyka Polityczna, UFA, WLH im. Jacka Kuronia i WZZ "Sierpień 80".

REKORDOWA X MANIFA PRZESZłA ULICAMI WARSZAWY [ZDJĘCIA]


Zobacz również:
Manifestowali przed Sejmem [zdjęcie]
Matki protestowały przed PKiN [zdjęcia]
Simon Mol w spódnicy?

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto