Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawska kranówka nadaje się do picia? Teoretycznie tak, ale...

Przemysław Ziemichód
Przemysław Ziemichód
Warszawska Kranówka nadaje się do picia? Teoretycznie tak, ale...
Warszawska Kranówka nadaje się do picia? Teoretycznie tak, ale... Pixabay.com
Warszawska kranówka miała być pierwszym krokiem w drodze do uczynienia Warszawy miastem ekologicznie świadomym. Jednak czy woda płynąca z naszych kranów na pewno nadaje się do picia? Miasto uważa, że tak, radny Filip Frąckowiak twierdzi inaczej i składa jednak interpelacje w tej sprawie. Kto ma racje? Poniekąd, wszyscy.

Warszawska kranówka nie jest bezpieczna?

Warszawski radny, Filip Frąckowiak podzielił się w mediach społecznościowych zdjęciem, na którym widać szklankę z mętną wodą. Wedle opisu to woda z kranu na Sadybie. Radny złożył więc interpelację z zapytaniem o skład tego, co wypływa z naszych kranów. Miasto jest jednak bezsilne, choć to teoretycznie ono odpowiada za to, co wpada do stołecznych zlewów i umywalek. – Na każdym etapie uzdatniania specjalne laboratorium codziennie kontroluje parametry wody, które muszą być zgodne z restrykcyjnymi normami krajowymi i europejskimi. Miesięcznie wykonywanych jest około 1500 analiz mikrobiologicznych i chemicznych pod kątem parametrów określonych przez Ministra Zdrowia. Uzdatniona przez MPWiK woda jest również kontrolowana przez nowoczesne urządzenia podczas tłoczenia do sieci miejskiej oraz na etapie dystrybucji – przekonywał w rozmowie z NaM ówczesny rzecznik prasowy MPWiK, Roman Bugaj.

Kranówka jest starannie badana, ale...

Słowa te potwierdzają liczby. Woda z warszawskich wodociągów jest regularnie badana, a wyniki badań z poszczególnych stacji można prześledzić na stronie MPWiK. Oprócz parametrów takich jak występowanie mikroorganizmów i bakterii badane jest stężenie m.in. magnezu, potasu, czy pierwiastków szkodliwych jak rtęć i ołów.Dlaczego zatem woda, która wypływa z naszego kranu, wygląda na mętną lub brudną? – Zanim uzdatniona woda z wodociągów miejskich dotrze do każdego z nas, kilometrami biegnie przez rury, a tam narażona jest na różne skażenia. Można więc pić wodę z kranu, choć należy pamiętać, że pod względem smakowym wiele zależy od stanu naszych rur i kranów. Samodzielnie jakość wody możemy określić wyłącznie organoleptycznie poprzez rozpoznanie niewłaściwego smaku, zapachu i koloru wody – zapewnia Joanna Narożniak, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-epidemiologicznej w Warszawie. Wodociągi zwracały na to uwagę już wielokrotnie. Pisze o tym także Renata Kaznowska, wiceprezydent stolicy w odpowiedzi na interpelacje radnego - spółka MPWiK zapewnia i odpowiada za jakość wody do wodomierza głównego - czytamy w odpowiedzi.

Hala Mirowska szczególnie wiosną i latem staje się rajem dla miłośników zdrowego jedzenia. Zarówno w Hali, jak i na znajdującym się przy niej bazarze kupić można wiele ekologicznych produktów. Znajdziemy tam różnego typu żywność, od rozmaitych mięs poprzez jajka, owoce morza, bakalie, oliwki, przyprawy po kapustę kiszoną. Uwaga! często, by upolować najtańsze owoce i warzywa trzeba będzie zapuścić się nieco w głąb hali, do stoisk znajdujących się na tyłach kompleksu.

Ekologiczne targi i bazary Warszawy. Tu kupisz żywność z certyfikatem

Jak dbać o rurociągi

Zasięgnęliśmy więc wiedzy u źródła. Udaliśmy się na stronę MPWiK w poszukiwaniu konkretnych wytycznych. W dziale zatytułowanym “Jak zapewnić dobrą jakość wody z wewnętrznej instalacji wodociągowej” MPWiK precyzuje jak dbać o jakość naszej “kranowianki”. W sumie wymienia 10 punktów z koniecznymi do przestrzegania warunkami. Należą do nich m.in. utrzymanie instalacji wewnętrznych w należytym stanie, ich regularna konserwacja i kontrole stanu technicznego. Ważne też, aby utrzymywać temperaturę wody ciepłej w zakresie 55 - 60 stopni.
Teoretycznie, obowiązkiem właścicieli i zarządców budynków “jest zapobieganie wtórnemu zanieczyszczeniu wody w instalacjach wewnętrznych”.

Brudna woda. Warszawa jest bezradna?

Co zatem możemy zrobić, gdy z naszego kranu zamiast kryształowo czystej wody płynie brązowa breja o zapachu mułu z dna jeziora? - Ponieważ za jakość wody w danej nieruchomości odpowiadają właściciel nieruchomości oraz przedsiębiorstwo wodociągowe, do tych podmiotów należy zwrócić się w pierwszej kolejności z pytaniem o stan wody. W przypadku niewłaściwej jakości wody w kranie można również zgłosić interwencję do organów Państwowej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej – zapewnia Joanna Narożniak z WSSE.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Warszawska kranówka nadaje się do picia? Teoretycznie tak, ale... - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto