Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka burza i wielka woda w Toruniu

Redakcja
redakcja
Drogowcy zamknęli wiadukt w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Głównego PKP przy ulicach Podgórskiej-Kujawskiej. Również Budowlani Toruń przeżywają dramat. Nowoczesna hala szermiercza została niemal całkowicie zniszczona. Klub został ponownie odcięty przez kolejną falę.

Przejazdowi pod wiaduktem grozi zalanie. Poprzednio woda sięgała tam bardzo wysoko. Już teraz policja i drogowcy kierują objazdy i apelują do kierowców o stosowanie się do zakazu ruchu.
Stan alarmowy (650 cm) rzeki Wisły w Toruniu został przekroczony. We wtorek przed południem wynosił 684 cm. IMGW przewiduje, że w czwartek, 10 czerwca 2010 r., wysokość wody w Toruniu będzie na poziomie 835 cm.
Po raz drugi w ciągu ostatniego miesiąca prezydent Michał Zaleski zarządził powołanie zespołu zarządzania kryzysowego w związku z zagrożeniem powodziowym. Od wtorku, 8 czerwca 2010 r., w sztabie kryzysowym pełnione będą całodobowe dyżury.
- Możemy się spodziewać takich samych poziomów wody, jak podczas alarmu przeciwpowodziowego w maju - powiedział prezydent Zaleski. - Kulminacja nastąpi w nocy z czwartku na piątek.
Zabezpieczeniem osiedla Kaszczorek oraz ul. Popiełuszki przed powodzią, w tym budową tymczasowych wałów przeciwpowodziowych, zajmują się strażacy z Państwowej Straży Pożarnej.
W związku z powyższym worki przeciwpowodziowe dla mieszkańców osiedla Kaszczorek oraz ul. Popiełuszki będą wydawane przez funkcjonariusza Państwowej Straży Pożarnej, który na miejscu dowodzi akcją, po ocenie zagrożenia posesji.
Bieżących informacji o sytuacji powodziowej na terenie miasta Torunia udziela całodobowo dyżurny Toruńskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem telefonu – 56 611 93 10.
Prezydent Torunia skieruje do wojewody pismo w sprawie konieczności wprowadzenia mechanizmów poprawiających przepływ informacji pomiędzy stopniem wodnym we Włocławku a toruńskimi służbami zarządzania kryzysowego. Chodzi tu przede wszystkim o bieżącą i przekazywaną z odpowiednim wyprzedzeniem informację na temat działań podejmowanych na stopniu wodnym, mających bezpośredni wpływ na stan wody Wisły w Toruniu.
Straż Miejska, podobnie jak w maju, powiadamia mieszkańców zagrożonych terenów o konieczności ewakuacji i przedsięwzięcia środków ostrożności. Mieszkańcy, nauczeni doświadczeniem majowej powodzi, wykazują większe zrozumienie dla komunikatów ostrzegawczych i współpracują ze strażą miejską.
MPO kontynuuje usuwanie wielkogabarytowych odpadów z działek na Przybyszewskiego i na Rudaku pozostałych po poprzedniej powodzi. Jednocześnie rozwożony jest piasek na tereny zagrożone zalaniem.
Straż pożarna podjęła już działania prewencyjne. Strażacy uszczelniają wał na ul. Turystycznej i podejmują prace na ul. Popiełuszki, gdzie budowany jest wał o długości 350-400 cm wzdłuż portu zimowego. Jednostki PSP kontrolują wały przeciwpowodziowe na terenie gminy. W stanie gotowości są jednostki Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej z całego regionu.
W spotkaniu sztabu kryzysowego uczestniczył przedstawiciel Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Wojciech Lutostański we Włocławku. Pracownicy tej instytucji mają wskazać newralgiczne punkty, w których należy układać worki z piaskiem, aby możliwie najskuteczniej zabezpieczyć mienie mieszkańców przed wodą.
Zgodnie z procedurą przeciwpowodziową Toruńskie Wodociągi zabezpieczyły przepompownię przy ul. Wiślanej. Pracownicy TW są w gotowości do wypompowywania wody przy wiadukcie przy ul. Armii Krajowej, aby utrzymać drożność ruchu. Ponadto udostępnione zostały stałe punkty poboru wody na działkach na Rudaku i na Przybyszewskiego. W razie potrzeby woda będzie dowożona beczkowozami.
Zespoły Pogotowia Energetycznego stale monitorują poziom wody i sukcesywnie odłączają zasilanie prądem w poszczególnych miejscach, w których woda się podnosi. Od 22 maja nie zostało włączone zasilanie na działkach na Rudaku i Przybyszewskiego.
Utrudnienia w ruchu: ulice Popiełuszki oraz Turystyczna (na odcinku od Przy Skarpie do Ligi Polskiej) są wyłączone z ruchu. Zamknięty jest również przejazd pod wiaduktem na ul. Kujawskiej.
Obecnie 41 osób wciąż przebywa w schronieniach dla powodzian. Osoby te mają zagwarantowane posiłki. Dużego wsparcia udziela wojsko, a także MONAR i Caritas. 

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto