18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkanocny Festiwal Beethovena zagości po raz kolejny w Warszawie

Magdalena Kowalewska
E. Semenchuck
E. Semenchuck Fot. Mat. prasowe
W sobotę rusza już po raz piętnasty Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Festiwal jest jedną z najważniejszych imprez muzycznych w Europie. Do stolicy zjadą się światowej sławy operowi goście, dyrygenci i soliści. Przez dwa tygodnie będą rozkoszowali sonatami oraz koncertami kameralnymi wszystkich melomanów.

XV Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, zatytułowany „Beethoven i wieczna kobiecość”, zgromadzi zapewne - tak jak w ubiegłych latach - wielu miłośników muzyki poważnej.

Choć Beethoven nie miał wiele wspólnego z kobietami, jego wyjątkowe i niepowtarzalne koncerty fortepianowe przepełnione są wrażliwością i wieloma uczuciami do nich. – Festiwal ten przybliży rolę kobiety w muzyce i muzykę, która była poświęcona wielkim kobietom – zapowiedziała Elżbieta Penderecka, inicjatorka i dyrektor generalny festiwalu.

W czasie festiwalu odbędzie się dwadzieścia koncertów. W tym koncerty symfoniczne, kameralne, operowe oraz cykl pasji. - Zaczynamy pasją wg św. Jana i Mateusza Johana Sebastiana Bacha, a kończymy pasją wg św. Łukasza w wykonaniu Krzysztofa Pendereckiego – mówi Elżbieta Penderecka.

Ostatnia pasja, którą będzie dyrygował Krzysztof Penderecki, wybitny polski kompozytor i mąż dyrektor artystycznej Wielkanocnego Festiwalu muzyki Beethovena będzie podkreśleniem 45. rocznicy wykonania tego utworu.

Czytaj także: Festiwal Młodego Kina "Piękni Dwudziestoletni" w Warszawie

Każdego dnia będziemy mogli rozkoszować się symfoniami wielkich kompozytorów. Na XV Wielkanocnym Festiwalu Luwiga van Beethovena nie zabraknie również nie również muzyki Gustava Mahlera, Wolfanga Amadeusza Mozarta czy Ferenca Liszta.

Szczególnie wyróżnieni zostali Mahler i Liszt. To właśnie II Symfonią pt. „Zmartwychwstanie” Mahlera zostanie zainaugurowany festiwal, ponieważ w tym roku mija setna rocznica śmierci muzyka. Natomiast utwory Liszta staną się przewodnim motywem kobiecym.

Organizatorzy chcą zaskakiwać miłośników festiwalu nie tylko w salach koncertowych. Na szczególną uwagę zasługuje plakat XV Wielkanocnego Festiwal Ludwiga van Beethovena.

Czytaj także: 8 Posłuchaj muzyki na ASP. Chór ASP zaprasza pasjonatów muzyki!

W tym roku jego autorem jest wybitny malarz Jakub Ziółkowski, nominowany do Paszportów Polityki w kategorii „Sztuki wizualne 2010”. W New York Timsie został ogłoszonym jednym z najlepszych polskich malarzy.

Elżbieta Penderecka podkreśla, że Stowarzyszenie Ludwiga van Beethovena przy projektowaniu plakatów chce „ zwracać się do młodych artystów, którzy wspięli się na wyżyny światowe” i tym samym promować młodych twórców.

- Celem naszego impresariatu jest promocja plastyków oraz młodych artystów, którym trzeba pomóc się dostać do wielkich sal koncertowych – tłumaczy Elżbieta Penderecka.

W czasie XV Wielkanocnego Festiwal Ludwiga van Beethovena w dziesięciu innych miastach będą miały miejsce różne wydarzenia towarzyszące. W Warszawie w trakcie festiwalu będzie można odwiedzić w Zachęcie wystawę „Historie ucha” oraz uczestniczyć w imprezach organizowanych przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina i Narodową Galerię Sztuki.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto