Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wielkie odkrycie pod Warszawą. Badacze znaleźli przedmioty polskich żołnierzy, którzy brali udział w Bitwie nad Bzurą

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Odkrycie pod Warszawą. Znaleziono ekwipunek żołnierzy walczących w Bitwie nad Bzurą
Odkrycie pod Warszawą. Znaleziono ekwipunek żołnierzy walczących w Bitwie nad Bzurą Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą
W miejscowości Laski pod Warszawą dokonano imponującego odkrycia. Nieformalna grupa poszukiwaczy "Śladami Kampanii Wrześniowej" natrafiła tam na masę przedmiotów należących do polskich żołnierzy, którzy brali udział w II wojnie światowej. Wśród nich znalazły się m.in. menażki, manierki, niezbędniki, maski przeciwgazowe i rzeczy osobiste. Zdaniem archeologów, odkryte rzeczy były wykorzystywane podczas Bitwy nad Bzurą.

Członkowie nieformalnej grupy poszukiwaczy "Śladami Kampanii Wrześniowej” dokonali niezwykłego odkrycia w podwarszawskich Laskach. Natrafili tam na przedwojenne zrzutowisko, w którym znajdował się ekwipunek polskich żołnierzy biorących udział w II wojnie światowej, a konkretnie - w Bitwie nad Bzurą.

Poszukiwacze prowadzili swoje działania za pomocą m.in. wykrywaczy metali, w porozumieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Następnie we współpracy z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz za zgodą WKZ w Warszawie zrealizowane zostały badania archeologiczne, podczas których podjęto wszystkie elementy wyposażenia.

Odkrycie pod Warszawą. Znaleziono ekwipunek żołnierzy walczących w Bitwie nad Bzurą

Wielkie odkrycie pod Warszawą. Badacze znaleźli przedmioty p...

Odkrycie pod Warszawą. Jaki sprzęt znaleziono?

Znaleziony sprzęt to głównie wyposażenie osobiste żołnierzy piechoty:

  • Pasy główne z ładownicami
  • Menażki
  • Maski przeciwgazowe wz. 32
  • Niezbędniki (w tym wz. 38) i łyżki
  • Manierki wz. 35, ale także starsze manierki pruskie wz. 1915
  • Manierki wz. 31
  • Szczątki tornistrów wz. 25
  • Pochwy od bagnetów czy pokrowce na łopatki piechoty

Cześć z powyższych elementów znaleziono w dużej liczbie. Samych masek przeciwgazowych było tam kilkanaście. Wśród przedmiotów, na które natrafili badacze, znalazły się także rzeczy osobiste, jak portfele czy cywilne łyżki.

W trakcie poszukiwań natrafiono także na dwa granaty:

  • Zaczepny wz. 24
  • Obronny wz. 33

W związku z obecnością materiałów niebezpiecznych, na miejsce wezwana została Policja, a następnie saperzy, którzy po dokonaniu czynności służbowych umożliwili dalsze prowadzenie badań.

Prawdopodobni właściciele

Zdaniem archeologów, wiele wskazuje na to, że znalezione przedmioty stanowiły wyposażenie oddziałów wielkopolskich, o czym mogą świadczyć m.in. pruskie manierki. Sprzęt został podniesiony z pola bitewnego lub pozbierany od zabitych i rannych, a następnie zakopany.

Uwagę zwraca brak broni, hełmów oraz butów, co wskazuje, że zostały uprzednio zabrane, z wyjątkiem prawdopodobnie pominiętych dwóch granatów - podkreśla Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą, które poinformowało o znalezisku.

Aktualnie, odnalezione wyposażenie wojskowe znajduje się w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, gdzie zostanie poddane konserwacji.

W badaniach archeologicznych prowadzonych pod okiem archeologa wzięła udział nieformalna grupa 'Śladami Kampanii Wrześniowej" w składzie: Robert i Agnieszka Wójcik, Mariusz Unieżycki, Tomasz Domański - główni inicjatorzy przedsięwzięcia, członkowie Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich, w tym Andrzej Gmochowski, a także Grupa Rekonstrukcji Historycznej 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w składzie: Marek Babulewicz, Patryk Kosiński, Sebastian Andrzejczyk, Weronika Chrósny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Odszkodowania i nowe miejsce dla działkowiczów w Trzebini

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto