Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więźniowie będą pracować w lasach. Służba Więzienna i Lasy Państwowe podpisały porozumienie

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
gov.pl
Służba Więzienna i Lasy Państwowe podpisały porozumienie dotyczące zatrudnienia więźniów do pracy w lasach. Osadzeni odpłatnie będą się zajmować pracami zleconymi przez leśników m.in sprzątaniem lasów. Zatrudnieni zostaną tylko więźniowie z niższymi wyrokami, drobniejsi przestępcy lub ci, którzy są na ukończeniu resocjalizacji. Szczegóły poniżej.

15 września Lasy Państwowe i Służba Więzienna zawarły porozumienie dotyczące pracy skazanych w polskich lasach. To już kolejna umowa podpisana w ramach programu ''Praca dla więźniów''. Osadzeni będą odpłatnie pomagać przy leśnych robotach, w tym m.in sprzątać lasy.

Współpracując z zakładami karnymi, chcemy przede wszystkim kierować osadzonych do prac, które nie wymagają fachowego przygotowania. Chodzi o takie zajęcia, które będą dla nich bezpieczne - podkreślił Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Niektóre nadleśnictwa już mają praktykę we współpracy z zakładami karnymi. Wieloletnie doświadczenia łączą Zakład Karny w Wołowie z tamtejszym nadleśnictwem. Skazani pracowali w lasach przy oczyszczaniu pasów przeciwpożarowych i grodzeniu upraw leśnych, uprzątali śmieci i budowali skrzynki lęgowe dla ptaków.

Praca w lesie ma być elementem resocjalizacji więźniów. Umożliwi także przygotowanie ich do podjęcia pracy po wyjściu z zakładów karnych. Współpraca z leśnikami będzie miała także wymiar edukacyjny - skazani zyskają nowe kompetencje i wiedzę na temat lasów i przyrody.

Program ''Praca dla więźniów'' działa od 5 lat. W jego ramach wybudowano 45 hal produkcyjnych, a 5 kolejnych jest w trakcie budowy. Na koniec sierpnia br. w halach miało zatrudnienie ponad 2 tys. osadzonych. Zajmują się m.in. szyciem ubrań, produkcją tapicerowanych mebli, sprzętu AGD, rolet i żaluzji.

Pięć lat funkcjonowania projektu przyniosło efekty. Pod koniec 2019 r. pracowało 82,4 procent skazanych. Przerwa spowodowana pandemią sprawiła, że wskaźniki zatrudnienia więźniów nieco się obniżyły. Dziś mamy historyczny moment wzrostu zatrudnienia po pandemii. To duży sukces. Pracę świadczy obecnie 82,5 procent więźniów zdolnych do pracy - podkreślił wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto