Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Wolność dostaliśmy gratis. Dziękujmy za nią"

boa
boa
– Dzień Dziękczynienia to szansa na bezkonfliktowe przeżywanie uroczystości państwowych – uważa abp. Kazimierz Nycz. Już 7 czerwca wierni będą dziękować za ostatnie 30 lat polskiej historii.

Czerwiec pełen jest ważnych dat. 30 rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny, 20 rocznica wyborów czerwcowych i 10 rocznica słynnego przemówienia papieża w polskim parlamencie. Dlatego w tym roku Dzień Dziękczynienia obchodzony jest pod hasłem „Dziękujemy za wolność”.

– Nie byłoby roku 1989 bez Solidarności i bez Kościoła. Nie byłoby upadku komunizmu bez Jana Pawła II i jego charyzmatycznej roli, jaką odegrał we współczesnym świecie. Dziękując chcemy wniknąć w treść tej pierwszej pielgrzymki. Sam papież mówił, że od tego się wszystko zaczęło - od dziękczynienia na Placu Zwycięstwa i wołania o zstąpienie Ducha Świętego – tłumaczył w środę na konferencji prasowej Metropolita Warszawski.

Nie dzielmy tortu, tylko poglądy

Jego zdaniem Dzień Dziękczynienia to "szansa na bezkonfliktowe przeżywanie uroczystości państwowych". – Słowo "dzielić" ma wiele znaczeń. Można dzielić tort, albo dzielić z kimś poglądy. Niektórzy podchodzą do wydarzeń z ’89 r. jak do dzielenia tortu właśnie, każdy chce mieć jak największy kawałek. A tortu ubywa, zjedzą cały i nic z niego nie zostanie. Dzielmy więc poglądy, bo wolność powinna być dopełniona mądrym pluralizmem. To wielkie zadanie dla naszego pokolenia – ocenił arcybiskup Nycz.

Odsłonią Krzyż Papieski

Uroczystości rozpoczną się już 6 czerwca na placu Piłsudskiego. 20 tys. osób przez cały dzień będzie się modlić o odnowę wiary i życia chrześcijańskiego. O 16.00 nastąpi uroczyste odsłonięcie krzyża papieskiego, zaś Metropolita Warszawski odprawi mszę świętą. Przez całą noc trwać będzie czuwanie.

Pątnicy idą do Wilanowa

7 czerwca o 8.00 z placu Piłsudskiego wyruszy pielgrzymka na Pola Wilanowskie. W samo południe biskupi z całej polski będą tam koncelebrować mszę świętą. Zostanie też odnowiony Akt Dziękczynienia Bogu za wolną Polskę.

– Chętnie wybiorę się na Dzień Dziękczynienia – deklaruje w rozmowie z MM-ką Anna Janek z Ochoty i dodaje: – Ja podziękuję Bogu za moje wnuki. Za ojczyznę też się pomodlę. Namawiam koleżanki, żeby poszły ze mną na pielgrzymkę. Oby tylko pogoda dopisała. Pamiętam, że w zeszłym roku był straszny skwar, ale miałam szczęście i nawet na krzesełko się załapałam – wspomina pani Ania.

Poślą baloniki w niebo

Organizatorzy szykują wiele atrakcji. O 15.00 w niebo wzbiją się setki baloników wdzięczności. Dzieci będą mogły się bawić w kolorowym miasteczku i posłuchać Arki Noego. Na scenie wystąpią także Eleni, Perfect, Armia i Grzegorz Turnau. Uroczystości zakończą się symbolicznie o 21.37 iluminacją Świątyni Opatrzności Bożej.

Przez cały dzień po Warszawie będzie też jeździł specjalny tramwaj papieski z niespodzianką, a specjalnie uruchomione Radio Wolność (94,9 Mhz) będzie nadawać fragmenty przemówień Jana Pawła II. W parafiach w całej Polsce będą też zbierane datki na budowę Świątyni Opatrzności Bożej.

Dzień Dziękczynienia organizują Centrum Opatrzności Bożej oraz Centrum Myśli Jana Pawła II. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.


Czytaj także:
Zebrano blisko 6 mln zł na budowę Świątyni Opatrzności
Wsparcie duchowe zamiast in vitro?
Księża wystąpili o zwrot gruntów w centrum

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto