Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o narkotykach, ale...

Maja Ruszpel
Maja Ruszpel
Donald Tusk palił marihuanę. Trwa burza, którą wywołały w Polsce sklepy z tzw. dopalaczami. Choć jest to świetna okazja do rozpoczęcia na nowo uczciwej rozmowy o narkotykach, debata publiczna na ten temat ogranicza się do powierzchownych opinii.

Być może punktem zwrotnym będzie debata zaplanowana w klubie Chłodna25 w Warszawie. Wezmą w niej udział min. poseł Marek Balicki i pisarz Tomasz Piątek.

Wiele twierdzeń nie ma żadnego związku z naukową wiedzą o substancjach psychoaktywnych i ich działaniu. Wiele kwestii - w dyskusji o narkotykach w ogóle - wynika z wiedzy wyniesionej jeszcze z lat 80.

Nie bez powodu więc do dziś pokutuje stereotyp osoby uzależnionej, jako tej, która bierze wyłącznie "kompot" - choć zarówno rodzaj narkotyków jak i osób, które je używają diametralnie się zmienił.

Podobnie jak zmieniły się - ciągle niedostatecznie w Polsce rozpropagowane - formy leczenia; wiedza naukowa oraz ustawodawstwo. Niestety nie porusza się przy tej okazji nawet najbardziej palącej sprawy dotyczącej Polski - obecnej, wyjątkowo restrykcyjnej ustawy antynarkotykowej.

- Przykład premiera Tuska, czy prezydenta Clintona pokazuje, że osoba, która paliła marihuanę nie musi się uzależnić. Jestem za zniesieniem kar za posiadanie konopi na własny użytek bo ten przepis jest zły i szkodliwy. Badania pokazują, że dziś często za posiadanie narkotyków na własny użytek są karane osoby, które żadnych innych przestępstw nie popełniają. Większość z nich to osoby, które nie będą uzależnione. W Polsce większy problem jest z alkoholem, ale mimo to nikt nie mówi, że jak ktoś wypije piwo, to skończy na oddziale odwykowym dla alkoholików - mówi Marek Balicki.

- Doświadczenie terapeutyczne mówi, że wszyscy lub prawie wszyscy uzależnieni rodzą się uzależnieni, a w każdym razie nabywają tą chorobę bardzo wcześnie, jeszcze przed wypiciem pierwszego kieliszka, albo przed wzięciem pierwszej dawki. Jest to tak zwany okres inkubacji choroby. Coraz więcej naukowców skłania się do uznania, że uzależnienie jest chorobą wrodzoną, wiąże się z zaburzeniami wydzielania oreksyny i/lub serotoniny i najprawdopodobniej ma przyczynę genetyczną. Czynnik środowiskowy, wychowanie może być tylko bodźcem wspomagającym rozwój choroby. Około 10 proc. populacji rodzi się uzależnione i ja należę do tej grupy. Znam ludzi, którzy ćpali heroinę i przestali, bo im się znudziła. Oni po prostu nie urodzili się uzależnieni - tłumaczy Tomasz Piątek.

W Polsce problemem jest nie tylko sama ustawa, ale przede wszystkim to, że nie ma dyskusji publicznej o narkotykach. To, co dziś wiemy o marihuanie, to przeświadczenia zupełnie nie skonfrontowane z wiedzą naukową.

Publikacje prasowe na temat substancji psychoaktywnych dotyczą przede wszystkim albo "sukcesów" policji, która przechwyciła kolejną ilość przemycanych narkotyków, albo opisu działań prewencyjnych które - zamiast budować rzetelna wiedzę - najczęściej polegają na informowaniu społeczeństwa o narkotykach w taki sposób, który budzi jedynie lęk.

W dialogu publicznym zazwyczaj przeważają więc albo emocje, albo powielanie stereotypów. Proporcjonalnie - niewiele mówi się, o tym, że uzależnienie to przewlekła i nawracająca choroba i o tym jak ja skutecznie leczyć. Ciągle o osobach uzależnionych myślimy kategoriami sprzed 20-30 lat.

Polska ma także jedną z najbardziej restrykcyjnych ustaw antynarkotykowych w Unii Europejskiej, która po tej samej stronie stawia dilera i osobę przyjmującą substancje psychoaktywne. Od 2000 roku uznajemy posiadanie tychże substancji za przestępstwo, bez względu na ich ilość.

Czy racjonalny ustawodawca nie zwiększając represji, dąży do tego, aby ograniczać zjawisko i redukować szkody? Czy wiara w to, że świat może być całkowicie wolny od substancji zmieniających świadomość jest utopią? Kto dziś bierze narkotyki i dlaczego?
Na te i inne pytania odpowiedzą goście dyskusji "Wszystko o chcielibyście wiedzieć o narkotykach, ale wstydziliście się zapytać" na Chłodnej 25; 28 października godz. 19.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto