Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybierz piosenkę na Piknik Naukowy

gonzo19
gonzo19
Astronomia w rytmie hip-hopu? Na stronie Centrum Nauki Kopernik można głosować na utwory muzyczne, których tematem są gwiazdy, galaktyki i planety.

„Jak każdy facet jestem z tej planety (…)”, „Kto pierwszy na lunie zamieści chorągiewkę - ta gra się toczy o grubą sakiewkę”, „Ludzki rozum chce biec gdzieś dalej, na inną planetę w nieznane” – śpiewają hiphopowcy w piosenkach, na które można głosować w konkursie Galaktyki Muzyki.

Galaktyki Muzyki, czyli piosenki o astronomii

Konkurs organizują wspólnie Centrum Nauki Kopernik i Polskie Radio Euro. Zagłosować można na pięć utworów, które wybrało wcześniej Jury. – Nadesłano do nas 31 utworów. Większość była utrzymana w hiphopowym klimacie – mówi Anna Duda z Centrum Nauki Kopernik.

Zagłosuj na utwory w konkursie Galaktyka Muzyki

Uczestnicy konkursu przysyłali też piosenki rockowe, a nawet utrzymane w klimacie folkowym. Jeden z utworów, na który można głosować, został nagrany na instrumentach klasycznych: skrzypcach i flecie. – W ubiegłym roku mieliśmy podobny konkurs: „Zarapuj w języku nauki”. Tym razem chcieliśmy, aby nie tylko artyści hiphopowi wzięli udział w kolejnej edycji – wyjaśnia Anna Duda. Dodaje, że w tym roku poziom artystyczny nadesłanych utworów jest znacznie większy.

13. Piknik Naukowy w Warszawie

Głosowanie na utwory w konkursie Galaktyki Muzyki potrwa do 28 maja. Wyniki zostaną ogłoszone w niedzielę 30 maja podczas 13. Pikniku Naukowego. Na kilka godzin Warszawa stanie się miejscem największej imprezy naukowej w Europie. Od godziny 11.00 aż do 20.00 na Podzamczu i Rynku Nowego Miasta będzie można zobaczyć niezwykłe wynalazki, eksperymenty, najnowsze osiągnięcia nauki i ponad tysiąc różnych pojazdów. W 220 namiotach zaprezentuje się 250 instytucji z 22 krajów świata, m.in. z Finlandii, Francji, Szwajcarii, Włoch i Japonii. Miasteczka naukowa będą zajmować blisko 40 tys. metrów kwadratowych powierzchni.

Przykładowo: w Miasteczku Politechniki będzie można dowiedzieć się jak fotowoltaikę (pozyskiwanie elektryczności z energii słonecznej) wykorzystać w urządzeniach domowych, np. w radiu czy wentylatorze. Atrakcją będą też bezpilotowe statki latające, lewitująca kolejka magnetyczna oraz pojazd Kropelka, który przejechał 409 kilometrów na jednym litrze paliwa. Z kolei w Alei Kosmicznej będzie można obejrzeć z bliska meteoryty, a za pomocą teleskopów i lunet - Słońce i inne gwiazdy. Natomiast w pawilonie Biologiczno-Medycznym zobaczymy dlaczego niektóre bakterie świecą, mięsożerne rośliny oraz zielone białko fluorescencyjne, którego odkrywcy dostali nagrodę Nobla.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto