Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory Kobiety Sukcesu Mazowsza 2012: Ewa Telega

Redakcja
Aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa, Prezes Stowarzyszenia K40.

Ewa Telega jest aktorką teatralną, telewizyjną i filmową. Do najciekawszych w jej filmowym dorobku należą role w Łóżku Wierszynina (1997) oraz – nagrodzona na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – w Córach szczęścia (1999). Od 1986 r. jest aktorką warszawskiego Teatru Dramatycznego. Na stołecznej scenie oraz w Teatrze Telewizji wystąpiła w licznych spektaklach, będących adaptacjami dzieł m.in.Czechowa, Gogola, Turgieniewa, czy Dostojewskiego, dzięki czemu jest dziś przez wielu uważana za jedną ze specjalistek od ról w repertuarze opartym na XIX-wiecznej literaturze rosyjskiej. Oprócz Teatru Dramatycznego, występuje w Teatrze Polonia i Prezentacjach.

Występowała w wielu filmach takich reżyserów jak: Andrzej Wajda, Tadeusz Konwicki, Robert Gliński, Radosław Piwowarski. Pewnym przełomem w jej filmowej karierze było spotkanie na planie z Andrzejem Domalikiem i Martą Meszaros, w których obrazach stworzyła swoje najbardziej znane i najwyżej ocenione kreacje. Domalik, z którym współpracowała już w teatrze i Teatrze Telewizji, obsadził ją w Nocnych Ptakach (1992), ale to kolejna rola – w Łóżku Wierszynina (1997) – przyniosła jej wysokie oceny krytyków oraz nagrodę specjalną na Festiwalu Filmowym w Tarnowie. W roli Maszy wykorzystała swoje doświadczenia z licznych w jej karierze, cenionych ról w sztukach Antona Czechowa na scenie teatralnej i Teatru Telewizji.

Czytaj także: Wybory Kobiety Sukcesu Regionów Polski 2012

U Meszaros debiutowała niewielką rolą w międzynarodowej produkcji Siódmy Pokój (1995). Za następną w Córach szczęścia (1999) otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej na 24. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Później zagrała jeszcze u tej reżyser w Małej Vilmie (2000) i Niepochowanym (2002), opowieści o ostatnich latach życia Imre Nagya (w tej roli Jan Nowicki).

Ewa Telega doskonale łączy rolę aktorki z prowadzeniem działalności społecznej. W 2004 roku była współzałożycielką Stowarzyszenia K40 i od tego roku piastuje stanowisko Prezesa Zarządu. Stowarzyszenie pod jej kierunkiem prowadzi szeroką działalność społeczną i charytatywną. Od 2007 roku prowadzi Salon Poezji K40, najpierw w Komorowie, a następnie w Łazienkach Królewskich w Warszawie. W ubiegłym roku stowarzyszenia otworzyło kolejny Salon – w Pruszkowie.

Zasadą Salonu jest bezpłatny dostęp szerokiej publiczności do obcowania z poezją i muzyką odgrywaną na żywo. W każdą niedzielę o godz.12.00 w Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich i Pałacu Sokoła w Pruszkowie najwybitniejsi aktorzy sceny polskiej czytają poezję polskich i obcych poetów. Towarzyszą im grający na żywo muzycy. Wstęp na Salon jest bezpłatny, otwarty dla każdego. Ewa Telega nie tylko jest organizatorem przedsięwzięcia, ale samodzielnie przygotowuje scenariusze każdego z Salonów.

Od początku działalności stowarzyszenie prowadzi także warsztaty dla dzieci i młodzieży. Szeroka oferta zajęć przyciąga dzieci i młodzież, szczególnie ze względu na bezpłatny udział w zajęciach, a także na kadrę prowadzącą zajęcia. Ewa Telega prowadzi nie tylko część zajęć, ale także pomaga dzieciom z wadami wymowy w ćwiczeniach językowych. Podobne zajęcia prowadzi także dla grupy osób z chorobą Parkinsona.

Szczególną uwagę poświęca prowadzonym przez Stowarzyszenie K40 warsztatom dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej umysłowo, które realizowane są od 2008 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Pruszkowie. Powstała tam grupa teatralna „Teatr Wielkie Jajo”, która odnosi sukcesy w konkursach teatrów osób niepełnosprawnych umysłowo. W 2010 roku grupa pod opieką K40 została laureatem III miejsca w ogólnopolskim konkursie „Albertiana” Fundacji „Mimo wszystko” Anny Dymnej, a w tym roku ich przedstawienie zostało już zakwalifikowane do finału tego konkursu.

Stowarzyszenia prowadzi także wiele działań o charakterze charytatywnym. Co roku od 6 lat organizuje koncert i aukcję charytatywną „K40 Naszym dzieciom”, z którego całkowity dochód przeznaczany jest na pokrycie kosztów wyjazdu wakacyjnego dzieci leczonych onkologicznie. Co roku ponad 60-cioro dzieci wyjeżdża na wakacje z dala od szpitali, nadopiekuńczych rodziców i wścibskich oczu. Dzieci przebywają w ośrodkach położonych z dala od większych skupisk ludności, by bez poczucia skrępowania mogły bawić się, nie ukrywając np. braku włosów na głowie, czy ułomności fizycznych, będących wynikiem choroby.

Akcję K40 co roku wspierają wybitne osobistości polskiej i światowej polityki, sztuki, kultury, np. Andrzej Wajda, Roman Polański, Marta Meszaros, Krystyna Janda, Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy, Anna i Bronisław Komorowscy, Jerzy Buzek, Franciszek Starowieyski (po śmierci artysty K40 wspiera nadal jego żona), i in. Dotarcie do tak wybitnych osób jest możliwe głównie dzięki bezpośredniemu zaangażowaniu Ewy Telegi i jej wiarygodności w środowisku zawodowym. Dotąd na wakacje przekazanych zostało już ponad 500 tys. zł!

K40 prowadzi także wiele akcji charytatywnych o charakterze lokalnym, jak np.
Mikołajkowa Niespodzianka - co roku przygotowywanych jest kilkaset paczek świątecznych dla dzieci z najbiedniejszych rodzin w okolicy;
Podziel się z sąsiadem – akcja zbierania żywności przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy, którą w paczkach przekazuje się potrzebującym;

Stowarzyszenia wydaje kwartalnie bezpłatną gazetę „K jak Komorów” w nakładzie 5 tys.egz., która zawiera zarówno informacje o działalności Stowarzyszenia, jak i ciekawe i unikalne reportaże, felietony znanych postaci: Jan Nowicki, Jerzy Antkowiak, Wiktor Zborowski, Andrzej Domalik czy Wiesław Tupaczewski.

To tylko część z prowadzonych przez Stowarzyszenie K40 działań, które inicjuje i prowadzi Ewa Telega. Za swoją działalność w 2011 roku została uhonorowana nagrodą Srebrną Orchideą. W 2010 roku została zakwalifikowana do pierwszej piątki w konkursie „Gwiazdy dobroczynności 2011”.

Ewa Telega jest osobą bardzo bezpośrednią, ciekawą świata i ludzi, pełną pomysłów i dobrej woli. Łatwo nawiązuje znajomości, nie stwarzając dystansu, czym natychmiast zbliża do siebie ludzi. Chętna do działań i pomocy jest najmocniejszym filarem Stowarzyszenia K40.

Oprócz działań w Stowarzyszeniu zaangażowała się w projekt filmu Marty Meszaros, poświęcony polskiej uczonej Marii Skłodowskiej-Curie. Dzięki jej działaniom idea filmu zyskała solidnych sojuszników oraz sponsorów. Warto dodać, że działania Ewy Telegi w tym zakresie są również charytatywne.

Jesteśmy przekonane, że Ewa Telega w pełni zasługuje na miano Kobiety Sukcesu.

Zgłaszająca: Lucyna Kowalska Stowarzyszenie K40

Zobacz sylwetki kobiet, które znalazły się w Złotej Dziesiątce.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto