Wygrana Anwilu Włocławek z AZS Koszalin w 16. kolejce TBL [zdjęcia]

W minioną sobotę 25 stycznia Anwil Włocławek pokonał we własnej hali AZS Koszalin 75:70, tym samym przerwał serię trzech ostatnich porażek w nowym roku.

16. kolejka Tauron Basket Ligi okazała się szczęśliwa dla włocławskich Rottweilerów. Wiadomo, było, że w ekipie gospodarzy nie zagra z powodu kontuzji w ostatnim meczu Keith Clanton, że ławka rezerwowych, to młodzi i niedoświadczeni koszykarze. Trener Milicja Bogicević miał do dyspozycji tylko ośmiu koszykarzy, w tym młodzież.
Ponadto nie najlepiej wpływały na koszykarze ostatnie doniesienia prasowe o strategii finansowania w drużyny w nadchodzącym czasie przez głównego sponsora Anwil SA, co mogło wpłynąć destabilizująco na postawę i grę zawodników. Mimo czarnego scenariusza, jaki się rozpościera nad drużyną, koszykarze od pierwszych minut spotkania niesieni dopingiem swoich wiernych kibiców ruszyli do zdecydowanego ataku, a pierwsze skrzypce grał serbski rozgrywający Dusan Katnic, który przypomniał sobie, że potrafi grac w koszykówkę. Anwil prowadził po pierwszej kwarcie 26:8, w pełni dominując i kontrolując wydarzenia na parkiecie. Od początku drugiej kwarty w dalszym ciągu górą byli, włocławianie, co prawda w całej kwarcie zdołali rzucić tylko 12 oczek, a cała kwartę przegrali trzema punktami 12:15, to na przerwę schodzili z 15-to punktową zaliczka, prowadząc 38:23.
W drugiej połowie spotkania ponownie punkty zdobywali gospodarze, Seid Hajrić, z półdystansu trafił Deividas Dulkys, a po chwili kolejne cztery punkty dorzucił Michał Sokołowski i na tablicy wyświetlała się najwyższa przewaga gospodarzy – 46:23.Ostatecznie trzecią kwartę Rottweilery zakończyli wynikiem 21:23, ale w całym spotkaniu prowadzili 59:46. Jak widać po punktach, przewaga stopniowo zaczęła się topnieć. W czwartej odsłonie zmęczeni gospodarze, zaczęli popełniać błędy, mnożyły się niepotrzebne straty i niecelne rzuty, co skrzętnie wykorzystali przyjezdni. AZS zaczął odrabiać straty. Po dwóch akcjach z rzędu Piotra Dąbrowskiego i trafieniu Darrella Harrisa, goście przegrywali na minutę przed zakończeniem meczu tylko siedmioma punktami. Przewaga, jaką sobie wypracował zespół Anwilu w pierwszej połowie pozwoliła bezpiecznie dowieźć zwycięstwo do końca meczu. Mimo znacznego osłabienia Rottweilery zrewanżowały się gościom za porażkę w Koszalinie, wygrywając różnicą 5 punktów. Na pomeczowej konferencji prasowej, trener Bogicević nie krył zadowolenia z przełamania złej passy oraz z postawy swoich podopiecznych jak również kibiców, którzy nie szczędzili gorącego dopingu w najważniejszych momentach spotkania, gdy kryzys zaglądał w oczy koszykarzom.
Najlepszym zawodnikiem gospodarzy był Dusan Katnić, który zdobył 22 punkty i 7 asyst. Seid Hajrić dołożył 13 punktów i 8 zbiórek, a Danilo Mijatović rzucił 11 punktów i zaliczył 6 zbiórek. W ekipie AZS wyróżniał się Sek Henry, zdobywca 26 punktów, Raymond Sykes – 14 punktów i Dragan Labović – 10.
Anwil Włocławek - AZS Koszalin 75:70 (26:8, 12:15, 21:23, 16:24)
Anwil: Katnić 22 (2), Hajrić 13, Mijatović 11 (1), Kostrzewski 10 (2), Dulkys 8 (1), Sokołowski 8, Pamuła 3, Witliński 0
AZS: Henry 26 (2), Sykes 14, Labović 10 (2), Brandwein 7 (2), Dąbrowski 6, Wołoszyn 5 (1), Harris 2, Mielczarek 0, Raczyński 0
           Poz             Zespół                                           m                    zw        por                   pk

======================================================================
            1. PGE Turów Zgorzelec                              16                   12          4                  28
            2. Stelmet Zielona Góra                              15                   13          2                   28
            3. Trefl Sopot                                                16                   12          4                    28
            4. Anwil Włocławek                                     16                  10           6                    26
            5. Asseco Gdynia                                        16                    8           8                    24
            6. Rosa Radom                                          16                    8            8                    24
            7. WKS Śląsk Wrocław                              15                    8           7                    23
            8. Energa Czarni Słupsk                           15                    8           7                    23
            9. AZS Koszalin                                          15                    6            9                    21
            10. Stabill Jezioro Tarnobrzeg                 16                    3           13                  19
            11. Kotwica Kołobrzeg                              16                   3            13                  19
            12. Polpharma Starogard Gdański         16                    3           13                  19

Kolejne spotkanie w rundzie zasadniczej TBL Anwil rozegra w najbliższą niedzielę w Hali Mistrzów 2 lutego o godz. 20 z aktualnym mistrzem Polski Stelmetem Zielona Góra.

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe