Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plac Bankowy w Warszawie przejdzie metamorfozę. Władze stolicy zapraszają mieszkańców na specjalne konsultacje

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Wideo
od 16 lat
W Warszawie odbędą się warsztaty projektowe na koncepcję docelowego zagospodarowania placu Bankowego. W trakcie konsultacji, które potrwają od 4 do 22 listopada, mieszkańcy stolicy będą mogli wyrazić swoją opinię na temat zmian dotyczących tej przestrzeni. Chętni będą mogli wziąć również udział w specjalnym spacerze prowadzonym przez architektów.

Stołeczny Ratusz przekazał w najnowszym komunikacie, że wkrótce rozpoczną się warsztaty projektowe na koncepcję docelowego zagospodarowania placu Bankowego w Warszawie.

Zmieniamy ulice i place Warszawy w ramach Nowego Centrum Warszawy. Teraz przyszła kolej na plac Bankowy. To bardzo ruchliwy węzeł komunikacyjny i przesiadkowy. Jak zmienić i poprawić przestrzeń tego placu? Jak wydobyć jego piękno, wszystkie walory historyczne i turystyczne? Przestrzeń placu powinna być miejscem codziennych spotkań i spacerów, a nie tylko uroczystych wydarzeń przy pomniku Stefana Starzyńskiego czy bardzo szybkich przesiadek. Czy i jak da się ograniczyć ruch kołowy? Gdzie posadzić drzewa? Lepszej wizji dla placu Bankowego będziemy szukać wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami naszego miasta na warsztatach projektowych - mówi prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Jak podali urzędnicy, nowe zagospodarowanie placu Bankowego powinno wpisywać się we współczesne myślenie o projektowaniu przestrzeni publicznych. Ma być zgodne z ideą programu "Poprawa jakości ważnych przestrzeni publicznych” do strategii #Warszawa2030. Władze stolicy podkreślają, że ważnym elementem w procesie takich zmian jest dialog pomiędzy różnymi interesariuszami: mieszkańcami, użytkownikami, gospodarzami i ekspertami.

Jak wziąć udział w konsultacjach?

Koncepcja zagospodarowania placu Bankowego ma zostać wypracowana w dialogu z mieszkańcami i ekspertami, w formule warsztatów urbanistycznych charrette. Władze stolicy zapewniają, że dzięki temu łatwiej będzie uwzględnić zarówno wiedzę ekspertów i ekspertek od urbanistyki, krajobrazu, konserwacji zabytków czy mobilności, jak i perspektywę osób korzystających z placu.

Spotkania odbędą się od 4 do 22 listopada. Warsztaty poprowadzą ekspertki i eksperci z pracowni MAU pod kierownictwem Macieja Mycielskiego. Wydarzenie jest darmowe, nie obowiązują na nie zapisy.

Do 31 października swoją opinią na temat zagospodarowania placu Bankowego, można podzielić się także online, za pośrednictwem formularza dostępnego na tej stronie.

Dodatkowo, w sobotę 4 listopada, w godzinach 11:00-13:00 odbędzie się spacer prowadzony przez Dariusza Bartoszewicza i zespół pracowni MAU. Uczestnicy wydarzenia wyruszą spod fontanny znajdującej się przed kinem Muranów.

Poniżej przedstawiamy harmonogram warsztatów charrette:

  • poniedziałek, 6 listopada, godz: 17:00-20:30 (17:00-18:00 otwarcie warsztatów – wprowadzenie, 18:00-20:30 sesja warsztatowa pt. "Jaki plac?” przy stołach wraz z ekspertami i przedstawicielami Urzędu m.st. Warszawy)
  • wtorek, 7 listopada, godz: 16:00-18:00 (punkt konsultacyjny)
  • poniedziałek, 13 listopada, godz: 17:00-20:30 (prezentacja wstępnej koncepcji, dyskusja, praca warsztatowa przy stołach wraz z ekspertami i przedstawicielami Urzędu m.st. Warszawy)
  • wtorek, 14 listopada, godz: 16:00-18:00 (punkt konsultacyjny)
  • środa, 22 listopada, godz: 17:00-20:00 (prezentacja wniosków i koncepcji warsztatowej placu Teatralnego, wystawa)

Wszystkie prezentacje, sesje warsztatowe i punkt konsultacyjny odbędą się w sali konferencyjnej na poziomie -2 w budynku Widok Towers przy Alejach Jerozolimskich 44. Wejście do niej możliwe będzie od strony Rotundy poprzez kancelarię ogólną Urzędu Miasta, schodami ruchomymi lub windą po prawej stronie wejścia.

W trakcie warsztatów 6 i 13 listopada dzieci będą mogły wziąć udział w zajęciach plastyczno-architektonicznych.

Plac Bankowy czeka wielka metamorfoza. Wkrótce ruszą konsultacje z mieszkańcamiUrząd Miasta Stołecznego Warszawy

Warsztaty charrette

Jak wyjaśniają urzędnicy, technika charrette przydatna jest przede wszystkim do konsultowania z mieszkańcami i ekspertami przedsięwzięć związanych ze zmianami przestrzeni. Jest to warsztat, do udziału w którym zaprasza się specjalistów z różnych dziedzin i wszystkich interesariuszy konsultowanego projektu.

Uczestnicy w mniejszych grupach wraz z ekspertami dyskutują nad poszczególnymi elementami projektu m.in. zielenią, poruszaniem się, małą architekturą, usługami. Wspólnie projektują, omawiają trudności z realizacją różnych pomysłów i szukają płaszczyzny porozumienia.

Warsztaty charrette trwają przeważnie kilka dni. W ich trakcie na bieżąco są wypracowywane i weryfikowane przez wszystkie zainteresowane strony koncepcje zmian, które następnie są podsumowywane w realistycznej finalnej koncepcji.

W Warszawie warsztaty charrette były wykorzystywane m.in. w projektowaniu zmian na Polu Mokotowskim oraz placu Powstańców Warszawy.

Plac Bankowy to jeden z kluczowych elementów Nowego Centrum Warszawy czyli projektu, który ma sprawić, że centrum stolicy stanie się bardziej przyjazne dla mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto