Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyłącz System vol. 5 - Świeto Wolności [PROGRAM]

Basia Woźnica
DSH/Tomasz Kubaczyk materiały prasowe
Do niedzieli potrwa 5. Edycja Festiwalu Wyłącz System – Święto Wolności. Jest to cykl imprez poświeconych krajom byłego bloku komunistycznego: Jugosławii, Rumunii, Czechosłowacji, Węgrom, NRD i Polsce.

Spotkania odbywają się w Domu Spotkań z Historią i w Warszawskiej Wytwórni Wódek Koneser. W programie m.in. przegląd filmowy „Witamy w demoludach”, wystawy zdjęć, spotkania, dyskusje muzyka z epoki, spacery i Fiesta – wielka impreza taneczna. W weekend każdy będzie mógł zdigitalizować swoje pamiątki związane z okresem transformacji ustrojowej. Można przynieść list, film, zdjęcia, nagrania audio do Domu Spotkań z Historią. Tam wszystko zostanie poddane obróbce i utworzy społeczne archiwum dostępne na stronie europeana1989.eu

Czytaj także: BUW dla sów: przed sesją Biblioteka Uniwersytecka czynna będzie całą noc

W czasie sobotniej Fiesty w Koneserze muzykę na żywo i wspaniałą atmosferę zapewnią warszawskie kluby Sen Pszczoły i Czysta Ojczysta. Zagrają: Bubliczki, Warsaw Balkan Madness, Green Jesus, Fifti/Stare Piosenki, Polly Darton & Silda Twinton, Sonar Soul, Strefa Rytmu.

Szczegółowy program festiwalu:

5.06–15.09
WYSTAWA – Chcemy być wolni! Powstanie ludowe w NRD 17 czerwca 1953
W 2013 roku przypada 60. rocznica buntu obywateli NRD przeciwko komunistycznej władzy, który został brutalnie stłumiony przez Armię Radziecką. Wystawa przybliża tło i przebieg wydarzeń z 17 czerwca 1953 w Berlinie i innych miastach (m.in. Hallean der Saale, Görlitz, Bitterfeld), sytuację w NRD na początku lat 50. i zmiany, które zaszły tam po śmierci Stalina.
Organizatorzy: Ambasada Niemiec w Warszawie, DSH, Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie, Federalna Fundacja ds. Rozliczenia z Dyktaturą SED.

4.06 (wt.) PRZEGLĄD FILMÓW RAFAELA LEWANDOWSKIEGO
14.00 – Piosenka i życie, Polska 2006, 74’ (film dok.)
Cztery osobiste historie dzieci „zwykłych” działaczy „Solidarności”. Szacunek wobec rodziców i duma z ich odwagi nie zmniejszają rozczarowania niespełnionymi obietnicami, transformacją i wolnym rynkiem. Czy współczesna Polska koresponduje z nadziejami i ideałami założycieli i członków „Solidarności”?
15.30 – Witamy u Sebastiana, Polska 2006, 26’ (film dok.)
Portret Sebastiana, psychologa z Trójmiasta. Bohater opowiada o dzieciństwie, swojej matce Halinie Pieńkowskiej, uczestniczce strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku, własnych marzeniach i planach na przyszłość.
16.00 – Bye, bye Dublin, Polska 2010, 47’ (film dok.)
W 2005 roku Klementyna i Wojtek, jak tysiące młodych Polaków, wyemigrowali do Irlandii. Cztery lata później postanowili wrócić do kraju.

4.06 (wt.) FOTOGRAFIE PRZEŁOMU
18.00 – Spotkanie z Chrisem Niedenthalem i Tadeuszem Rolke.
Fotografowie opowiadać będą o swoich najciekawszych pracach z czasu upadku systemu komunistycznego w Polsce. Prowadzenie spotkania – Monika Szewczyk (Zakład Fotografii Prasowej, Reklamowej i Wydawniczej I DUW, Napo Images).

Czytaj także: Saska Kępą po raz kolejny obchodzi swoje święto!

5.06 (śr.) POKAZ DOKUMENTU
18.00 – Powstanie (Der Aufstand), Niemcy 2003, reż. Hans-Christoph Blumenberg
Dokument poświęcony powstaniu w NRD 17 czerwca 1953. Film jest montażem scen fabularyzowanych, fragmentów archiwalnych kronik filmowych oraz wywiadów ze świadkami. Wydarzenia są przedstawione z perspektywy strajkujących robotników, politycznych działaczy niemieckich i radzieckich oraz dziennikarzy zachodnioberlińskiej rozgłośni RIAS.

6.06 (czw.) GOŚĆ SPECJALNY
18.00 – Spotkanie z Rafaelem Lewandowskim
Wieczór z reżyserem Rafaelem Lewandowskim, absolwentem paryskiej Sorbony i słynnej francuskiej szkoły filmowej La Fémis, autorem wielokrotnie nagradzanego filmu Kret (2011). Rafael Lewandowski jest laureatem Paszportów Polityki 2011. Mieszka i pracuje w Warszawie. Spotkanie poprowadzi krytyk filmowy – Tadeusz Sobolewski.

19.00 – Pokaz filmu Kret, reż. Rafael Lewandowski, Polska/Francja 2011,108’ (film fab.)
Fabularnym debiut nagradzanego na całym świecie (festiwale Cinéma du Réel, w Paryżu i New Documentaries – MOMA w Nowym Jorku) dokumentalisty Rafaela Lewandowskiego i operatora nominowanego do Oscara „Królika po berlińsku” Piotra Rosołowskiego został zaliczony przez selekcjonerów Festiwalu Polskich Filmów w Gdyni do ścisłego grona „ekstraklasy polskiego kina” . Rodzinne szczęście Pawła (Borys Szyc) zatruwa artykuł szkalujący dobre imię jego ojca (Marian Dziędziel). Paweł rozpoczyna prywatne śledztwo. Wszystkie tropy prowadzą do zagadkowego człowieka (Wojciech Pszoniak), który zdaje się kierować losami rodziny bohatera. Kreacja aktorska Mariana Dziędziela została uhonorowana na 36. FPFF w Gdyni nagrodą w kategorii Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska.

8–9.06 (sob.–niedz.) AKCJA SPOŁECZNA
12.00–20.00 – EUROPEANA 1989
Przynieś do DSH swoją pamiątkę związaną z okresem transformacji ustrojowej (zdjęcie, film, nagranie audio, wiersz, list etc.), a my ją zdigitalizujemy i od razu zwrócimy oryginał. Powstała dokumentacja stworzy społeczne archiwum dostępne na stronie www.europeana1989.eu
Organizatorzy: Narodowy Instytut Audiowizualny i Europeana.

Czytaj także: Warszawa przed i w czasie wojny w kolorze [ZDJĘCIA]

MIEJSCE – DAWNA WYTWÓRNIA WÓDEK KONESER, UL. ZĄBKOWSKA 27/31 W WARSZAWIE:
PRZEGLĄD FILMÓW POD CHMURKĄ „WITAMY W DEMOLUDACH”

4.06 (wt.), 20.00 – RUMUNIA
12:08 na wschód od Bukaresztu, reż. Cornelius Porumboiu, Rumunia 2006, 89’ (film fab.)
W 16. rocznicę ucieczki Ceauşescu, właściciel lokalnej stacji telewizyjnej zaprasza dwóch gości, by odtworzyć z nimi chwile rewolucyjnej chwały. Razem będą wspominać dzień, w którym szturmowali rządowy budynek, krzycząc: „Precz z Ceauşescu!”. Okraszony czarnym humorem doskonały debiut pokazujący, jak fakty obrastają w mity.
5.06 (śr.), 20.00 – NRD
Słoneczna aleja, reż. Lander Haußmann, Niemcy 2000, 101’ (film fab.)
Michael mieszka w Berlinie Wschodnim, chciałby być gwiazdą muzyki i nosić modne ubrania. Nie jest zwolennikiem systemu, ale też nie jest mu przeciwny. Ma inne sprawy na głowie... Ciepła historia opowiadająca o latach 70. w cieniu Muru Berlińskiego.
6.06 (czw.), 20.00 – Jugosławia
Ojciec w podróży służbowej, reż. Emir Kusturica, Jugosławia 1985, 136’ (film fab.)
Sześcioletni Malik wierzy w to, że jego tata wyjechał w podróż służbową,z niecierpliwością wyczekuje jego powrotu. Rodzina znajduje się w trudnej sytuacji,a ojciec w rzeczywistości siedzi w więzieniu. Kusturica kreśli poruszający obraz ludzkiej zazdrości i podłości, które mogą złamać komuś życie.
7.06 (pt.), 20.00 – Czechosłowacja
Kola, reż. Zdeněk Svěrák, Czechy 1996, 104’ (film fab.)
Czechy, ostatnie lata socjalizmu. Bohaterem jest wiolonczelista Louka. Wyrzucony przed laty z filharmonii zarabia na życie grą w domach pogrzebowych i kościołach. Przyciśnięty biedą decyduje się zawrzeć fikcyjne – za opłatą – małżeństwoz Rosjanką. Kobieta po ślubie wyjeżdża na Zachód, zostawiając kilkuletniego syna. Milicjanci przyprowadzają chłopca do domu bohatera.
8.06 (sob.), start: 20.00 – FIESTA – UKORONOWANIE ŚWIĘTA WOLNOŚCI
Jak co roku – o północy – wyłączymy system!
Muzykę na żywo i wspaniałą atmosferę zapewniają wspólnie z nami warszawskie kluby Sen Pszczoły i Czysta Ojczysta. W niesamowitych przestrzeniach dawnej wytwórni będzie można poddać się niezwykłej terapii, zrelaksować i przenieść w czasie.
Zagrają: Bubliczki, Warsaw Balkan Madness, Green Jesus, Fifti/Stare Piosenki, Strefa Rytmu, Polly Darton & Silda Twinton, Sonar Soul.

Czytaj także: Motocykliści, Warsaw Eagles i muzyka - w weekend Trzeci Zlot Motocyklowy

ŚLADAMI PRL: spacery po Pradze i zwiedzanie wybranych, na co dzień niedostępnych miejsc (dawna Wytwórnia Wódek "Koneser", dawny Instytut Weterynarii SGGW)

SPACER I – Monopol i Szmulki!
8.06 i 9.06 (sob. i niedz.), zbiórka o 16.00 pod bramą Konesera (Ząbkowska 27/31).
TRASA: Dawna Wytwórnia Wódek „Koneser”, zajezdnia tramwajowa „Praga”, dawna Fabryka Sprężyn „Drucianka”, dawny Kompleks Młyński Michalów, Fabryka Trzciny
CZAS: ok. 2,5–3 godz.
PRZEWODNIK: Janusz Owsiany (Stowarzyszenie Monopol Warszawski).

SPACER II – Praga 1,2,3 – Zomo!
8.06 (sob.), zbiórka o 14.00, róg ul. Strzeleckiej i ul. Środkowej.
TRASA: Osiedle Praga I (1948–1952), osiedle Praga II (1952–1956), zwane praskim MDM-em oraz osiedle Praga III (1961–1966), którego 12-piętrowe bloki posiadają imiona: Jagienka, Basia, Ania, Krysia, Ewa. Ponadto: ognisko „Dziadka”, „Czterech Śpiących”, dawne kino Syrena (dziś Superstacja), komisariat na Cyryla i Metodego, katownie NKWD i UB oraz byłe sowieckie ambasady.
CZAS: ok. 2,5–3 godz.
PRZEWODNIK: Jarosław Kaczorowski.

SPACER III – Jak lewy system łamał sobie zęby na prawym brzegu, czyli jak nowy ustrój chciał zmienić Starą Pragę
9.06 (niedz.) – zbiórka o 10.30, pod Teatrem Powszechnym.
TRASA: Teatr Powszechny, dawny Dom Towarowy na Pradze, dawna siedziba NKWD, kino Praha, Bazar Różyckiego. Podczas spaceru opowiemy o kołchoźnikach na ścianach, o roli reklamy w systemie niedoboru, o peerelowskiej walce z burżuazyjną architekturą, o piknikach „Trybuny Ludu”, o tym gdzie Waldorff ze Szpilmanem spali pod jednym fortepianem oraz o roli Bazaru Różyckiego w walce o wolny rynek.
CZAS: ok. 2,5–3 godz.
PRZEWODNIK: Jarosław Kaczorowski.

SPACER IV – Koncertowy Grochów!
8.06 i 9.06 (sob. i niedz.) – zbiórka o 13.30 pod rzeźbą „Panienki” przy fontannie obok Uniwersamu (Rondo Wiatraczna).
TRASA: Grochów Stasiuka, dawne kino 1 Maja, Zakłady Odzieżowe „Cora”, Dom Partii i mozaiki, tor kolarski „Orzeł” oraz dawny Instytut Weterynarii SGGW (zwiedzenie pałacu, stajni, sali chirurgicznej).
Zwieńczeniem wycieczki po Grochowie będą koncerty w Sinfonia Varsovia (16.00). W sobotę wystąpią: Aleksandra Orłowska-Jabłońska (sopran), Tomasz Kumięga (baryton), Krzysztof Bączyk (bas), a w niedzielę TWOgether Duo – Maciej Frąckiewicz (akordeon) i Magdalena Bojanowicz (wiolonczela).
CZAS: ok. 2,5–3 godz.
PRZEWODNIK: Cezary Polak

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

żródło: Dom Spotkań z Historią

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto