Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyprawa "Szpik na Szczyt" rusza już jutro z Warszawy

Karolina Kowalska
Wyprawa na Kilimandżaro
Wyprawa na Kilimandżaro Szpik na Szczyt
Wyprawa "Szpik na Szczyt" to pierwszy projekt podróżniczy, w którym wezmą udział osoby po przeszczepie szpiku, dawcy oraz grupa polskich lekarzy transplantologów. Uczestnicy wyprawy ruszą jutro z Warszawy, by zakończyć swoją podróż na Kilimandżaro.

Wyprawa "Szpik na Szczyt" ruszy 15 stycznia, w środę, z Warszawy, a jej celem jest zdobycie Kilimandżaro. Pomysłodawczynią wyprawy jest wybitna himalaistka Anna Czerwińska. Projektowi patronują podróżniczka i dziennikarka Martyna Wojciechowska oraz senator prof. Alicja Chybicka.

Wyprawa "Szpik na Szczyt" - niezwykła podróż osób, które wygrały życie

- Celem projektu „Szpik na Szczyt” jest nie tylko zdobycie „dachu Afryki”, ale również pokazanie, że życie po przeszczepie szpiku może wyglądać tak samo jak przed chorobą – mówi Monika Sankowska z Fundacji „Przeciwko Leukemii”.

Pomysłodawczynią i patronką wyprawy jest Ania Czerwińska wybitna polska himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi, a także dawczyni szpiku kostnego. W miesiąc po oddaniu szpiku stanęła pod K2, drugiej co do wysokości góry świata. Jej zdjęcie spod szczytu obiegło wszystkie rejestry dawców szpiku na świecie. - Gdy udało mi się wreszcie zostać dawcą prawdziwym, tzw. zrealizowanym, natychmiast pomyślałam, że bardzo fajną rzeczą byłoby gdybym mogła zabrać w góry na wspólną wyprawę swoją biorczynię. Jeszcze wtedy nie znałam tej osoby. A Kilimandżaro przyszło mi do głowy dlatego, że góra ta jest postrzegana jako szczyt marzeń, swego rodzaju symbol – Anna Czerwińska opowiada o tym, jak zrodziła się idea wyprawy. - Powiedziałam o tym pomyśle Monice Sankowskiej z Fundacji „Przeciwko Leukemii” i postanowiłyśmy zrealizować go na większą skalę - dodaje.

Wyprawa ma też na celu zintegrowanie środowisk transplantologów, dawców i biorców. Biorący w niej udział lekarze, na co dzień przygotowują pacjentów do transplantacji i przeszczepiają komórki macierzyste. Wśród uczestników wyprawy jest m.in. profesor Krzysztof Kałwak z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu. Profesor ukończył kurs medycyny wysokogórskiej. Wspólnie z organizatorami wyprawy zadba o jej zaplecze medyczne.

Zgodnie z planem uczestnicy wyprawy mają wrócić do Warszawy 26 stycznia.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto