Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wysoka temperatura zagraża obiektom muzealnym w Muzeum Narodowym

Irmina Rozmus
Wysoka temperatura zagraża obiektom muzealnym
Wysoka temperatura zagraża obiektom muzealnym fot. Robert Kowalski
Upał, który stanowi niebezpieczeństwo dla dzieł sztuki, i brak centralnego systemu klimatyzacji, który mógłby zapobiec zniszczeniom - z takimi problemami boryka się Muzeum Narodowe w Warszawie. Zbyt wysoka temperatura, przekraczająca czasem nawet 30 stopni, sprawia, że naruszona zostaje struktura wielu dzieł sztuki, a wosk, który znajduje się na obrazach olejnych, ulega zmiękczeniu.

- Wysoka temperatura ma szkodliwy wpływ na znajdujące się w naszym muzeum zbiory. Każdy obraz reaguje na zmianę klimatu i wilgotności inaczej. Brak centralnego systemu klimatyzacji nie jest nowym problemem, borykamy się z nim od wielu lat - mówi Katarzyna Wakuła, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego.

Obecnie klimatyzacja znajduje się jedynie w Galerii Wystaw Czasowych oraz w Galerii Malarstwa Włoskiego. Muzeum wyposażone jest także w specjalne nawilżacze powietrza, które znajdują się w Galerii Malarstwa Polskiego. Potrzeby są oczywiście znacznie większe.

- Stosowane przez nas środki zaradcze polegają m.in. na wapnowaniu lub ofoliowywaniu okien. Obecnie specjalne przeciwsłoneczne folie znajdują się na zewnętrznych świetlikach dachowych oraz na oknach w Galerii Sztuki Starożytnej. W celu ochrony zbiorów stosujemy też klimatyzatory przenośne. Są to jednak działania o wyłącznie doraźnym charakterze - dodaje Katarzyna Wakuła.

Najgorsza sytuacja jest w Galerii Sztuki Zdobniczej, która mieści się na najwyższej kondygnacji. Temperatura w upalne dni sięga tam nawet 34 stopni.

- Na dzień dzisiejszy Muzeum nie posiada środków na zakup i instalację systemu klimatyzacji. Konieczne jest przeprowadzenie generalnego remontu obiektu polegającego m.in. na wymianie okien, a także modernizacji instalacji elektrycznej i centralnego ogrzewania. Prace muszą być wykonane stopniowo. Szukamy sponsorów, którzy mogliby nas wesprzeć finansowo. Pracujemy nad wnioskiem o przyznanie dotacji ministerialnych. Jeśli tylko znajdą się fundusze, jesteśmy gotowi przystąpić do remontu budynku, a następnie instalacji systemu klimatyzacji jeszcze w tym roku. Na czas prac remontowo-instalacyjnych ze zwiedzania byłyby wyłączone galerie stałe, ale dostępne dla zwiedzających byłyby wystawy czasowe. Remont stworzyłby ponadto szansę na przywrócenie projektu Stanisława Zamecznika oraz na przewieszenie galerii w związku z nową strukturą MNW. Jest to dla nas idealny moment, zważywszy na fakt, iż w 2012 r. w naszym muzeum odbędą się obchody rocznicowe - podsumowuje Katarzyna Wakuła.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto