Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa plenerowa "Freedom Express. Drogi do przełomu. Europa Środkowo-Wschodnia 1939-1989"

materiał internauty
Już od 28 listopada na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie prezentowana będzie niecodzienna wystawa plenerowa zatytułowana „Drogi do przełomu. Europa Środkowo-Wschodnia 1939-1989”.

Ekspozycja przygotowana przez historyków Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność ukazuje skomplikowany proces wyzwalania się części Europy spod komunistycznej dyktatury. Wydarzenie jest elementem kampanii społeczno-edukacyjnej „Freedom Express”, realizowanej przez ESPS we współpracy z ministerstwami odpowiedzialnymi za kulturę w Polsce, Niemczech, na Węgrzech i na Słowacji.

Wystawa prezentowana do tej pory w Berlinie i w Brukseli pokaże różne sposoby ograniczania swobód obywatelskich w dawnym bloku komunistycznym i próby walki o ich odzyskanie. Szczególne miejsce poświęcono tutaj temu co łączy i dzieli pamięć społeczeństw Europy Środkowo-Wschodniej o wydarzeniach, które poprzedziły upadek komunizmu w Europie.

- Idea wystawy wyrosła z przekonania, że refleksja nad przemianami 1989 roku w poszczególnych krajach staje się pełniejsza i głębsza, gdy dostrzega się ogólnoeuropejski kontekst tych wydarzeń. Naszym celem jest przede wszystkim przypomnienie procesów, które ostatecznie doprowadziły do upadku komunizmu w tej części Europy – tłumaczy prof. Jan Rydel, przewodniczący Komitetu Sterującego Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.

Treść ekspozycji układa się w opowieść o różnych obliczach wolności. Poszczególne części poświęcone zostały m.in. wolności słowa i wypowiedzi, wolności religii i wyznania czy wolności gospodarczej.

- Geometryczny układ brył wpisywać się będzie w krajobraz miejskich placów i arterii oraz pozwoli na wydzielenie w przestrzeni miejskiej sfery spotkania z historią. Zdjęcia archiwalne oraz teksty zostały umieszczone na podświetlanych kubikach, co pozwala na zwiedzanie wystawy także po zmroku – podkreśla Mirosław Nizio, autor koncepcji architektonicznej.
Prezentacja wystawy w Warszawie potrwa do 15 grudnia. Wraz z europejskim tournée wystawy uruchomiona została także jej wirtualna wersja, dostępna dla internautów pod adresem: http://1989.enrs.eu/exhibition.

Freedom Express to międzynarodowa kampania społeczno-edukacyjna realizowana z inicjatywy Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność. Pierwsza jej część obejmowała podróż studyjną młodych artystów, dziennikarzy i historyków, którzy przemierzyli drogę od Gdańska, przez Warszawę, Budapeszt i Sopron, Timiszoarę, Bratysławę, Pragę, aż po Berlin. Program spotkań, warsztatów i działań artystycznych realizowanych podczas podróży powstał dzięki współpracy kilkunastu instytucji zajmujących się historią XX wieku.

Szczegóły na http://1989.enrs.eu/

Kontakt dla mediów:
Małgorzata Feusette-Czyżewska, Public Relations Manager, Europejska Sieć Pamięć i Solidarność
e-mail: [email protected], tel. 22 891 25 08, tel. +48 508681806

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ESPS) jest międzynarodowym przedsięwzięciem, które ma na celu badanie, dokumentowanie oraz upowszechnianie wiedzy na temat historii Europy XX wieku i sposobów jej upamiętniania ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia. Członkami Sieci są: Niemcy, Polska, Słowacja i Węgry oraz Rumunia. Status obserwatora mają Austria i Czechy.

www.enrs.eu

www.facebook.com/enrs.eu

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto