Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa upamiętniająca utworzenie I. Brygady Legionów

Redakcja
biblioteka
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na wystawę „100. rocznica utworzenia I. Brygady Legionów pod dowództwem Józefa Piłsudskiego”. Ekspozycję można zwiedzać od 4 do 30 listopada 2014 r. w budynku WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki.

W związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą utworzenia I. Brygady Legionów pod dowództwem Józefa Piłsudskiego WiMBP w Rzeszowie przygotowała wystawę z materiałów własnych (książki i artykuły z czasopism). Ekspozycja prezentuje genezę powstania Legionów, ważniejsze bitwy stoczone przez I. Brygadę, wspomnienia i pamiętniki uczestników walk, min.: kapelana Stanisława Żytkiewicza pochodzącego z Boguchwały, kapelana Kosmy Lenczowskiego, płk. Leopolda Lisa-Kuli, korespondenta wojennego I. Brygady Mariana Dąbrowskiego. Wystawa ukazuje również Legiony w poezji i sztuce, m.in. wiersze i pieśni ku czci komendanta Piłsudskiego, czy słynnych ułanów Beliny - informuje Renata Babiarz na stronie WiMBP w Rzeszowie.
I. Brygada Legionów Polskich była formacją Wojska Polskiego, zorganizowaną i dowodzoną przez Józefa Piłsudskiego, jako część Legionów Polskich.
Legiony Polskie w I wojnie światowej zostały zorganizowane z członków Związku Strzeleckiego, Drużyn Strzeleckich, organizacji sokolich i harcerskich działających w zaborze austriackim. Organizatorem i przywódcą tej formacji był Józef Piłsudski, który widział w Legionach zalążek przyszłej armii polskiej. 6 sierpnia 1914 r. wyruszyła z Krakowa 1. kompania kadrowa, a za nią pozostałe siły w liczbie ok. 3 tys. strzelców, które opanowały Kielce. Chłodny stosunek ludności polskiej zaboru rosyjskiego do formacji polskich walczących u boku Austrii i Niemiec, zniweczył pierwotne plany powstańcze Józefa Piłsudskiego, który musiał przyjąć warunki austriackie i podporządkować swe oddziały dowództwu Legionów Polskich, utworzonemu przez władze austriackie i Naczelny Komitet Narodowy - dodaje.
Strzelcy Piłsudskiego byli najpierw 1. Pułkiem, który 19 grudnia 1914 r. został przekształcony w I. Brygadę Legionów Polskich. Do października 1916 r. I. Brygadą dowodził Józef Piłsudski, następnie Kazimierz Sosnkowski, a od 1917 r. Marian Żegota-Januszajtis. Wchodziła ona w skład 4. Dywizji Piechoty w II. Korpusie armii austro-węgierskiej, a od września 1916 r. w skład Polskiego Korpusu Posiłkowego.
I. Brygada Legionów Polskich składała się z 3 pułków piechoty, dywizjonu kawalerii rotmistrza Władysława Beliny-Prażmowskiego, II. dywizjonu artylerii i pododdziałów pomocniczych.
Stoczyła ona liczne boje z ofensywą rosyjską na Kielecczyźnie, na linii Wisły, a następnie na Podkarpaciu (grudzień 1914 r. bitwa pod Łowczówkiem). W 1915 r. I. Brygada walczyła nad Nidą, a następnie, aż do 1916 r., na Wołyniu.
I. Brygada Legionów Polskich Komendanta Józefa Piłsudskiego jako pierwsza posiadała formację ułańską wzorowaną na Ułanach Nadwiślańskich pod dowództwem Władysława Beliny-Prażmowskiego. Ułani Beliny, jako pierwszy oddział Legionów Piłsudskiego – Wojska Polskiego, wkroczyli z zaboru austriackiego do okupowanego przez Rosjan Królestwa Polskiego w 1914 r.
W I. Brygadzie panował duch demokratyczny, umacniał się kult Józefa Piłsudskiego i karność połączona z pełnym zaufaniem wobec jego decyzji i poleceń.
Józef Piłsudski, widząc, że tworzenie wojska polskiego nie postępuje zgodnie z jego dążeniami, wydał tajne polecenie odmowy przysięgi legionistów, którą zażądały władze niemieckie. I. i III. Brygada odmówiły przysięgi. Józef Piłsudski i płk Kazimierz Sosnkowski zostali osadzeni w twierdzy w Magdeburgu. Żołnierzy i podoficerów internowano, zaś wyższych oficerów oddano do dyspozycji władz austriackich. Resztę legionistów skierowano do Polskiego Korpusu Posiłkowego.
I. Brygada została rozwiązana po kryzysie przysięgowym w lipcu 1917 r.
Po odzyskaniu niepodległości żołnierze i oficerowie I. Brygady zorganizowali 1. Dywizję Piechoty Legionów.
Ekspozycję można zwiedzać od 4 do 30 listopada 2014 r. w godzinach otwarcia Biblioteki przy ul. Sokoła 13.Wstęp wolny!
Źródło: www.wimbp.rzeszow.pl

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto