Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wysyp wyższych lub nowych podatków od 2021 roku. Rząd przyznaje: pieniądze podatników są potrzebne po to, by ratować podatników

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Adam Jankowski / Polska Press
W środę, 25 listopada, premier poinformował, że rząd nie zrezygnuje z podwyżek i nowych podatków w 2021 roku. Morawiecki podkreślił, że to właśnie z podatków państwo może uratować polską gospodarkę w czasie pandemii i wspierać przedsiębiorców dotkniętych skutkami kryzysu. Szczegóły poniżej.

Rząd nie rezygnuje z nowych podatków i opłat w przyszłym roku

Podczas środowej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki został zapytany czy w obliczu trudnej sytuacji finansowej Polaków wywołanej pandemią, rząd nie rozważa odłożenia w czasie lub rezygnacji z podwyżek zaplanowanych na 2021 rok. Premier odpowiedział, że nie ma planów przełożenia podwyżek na później, ponieważ środki podatników są niezbędne, by ratować podatników.

Państwo polskie ma i będzie miało środki na ratowanie najbardziej zagrożonych branż, a właśnie w ogromnej większości z podatków polskich podatników ratujemy gospodarkę i branże, które są w najgorszym położeniu - tłumaczył premier Morawiecki.

Jakich więc podwyżek i nowych opłat możemy się spodziewać w przyszłym roku? Wśród nowych podatków będzie tzw. opłata cukrowa. Obciąży ona przedsiębiorców sprzedających produkty zawierające cukier, substancje słodzące i aktywne, co oczywiście wpłynie na ceny napojów w sklepach i w rezultacie na nasze portfele. Morawiecki przekonuje jednak, że podatek cukrowy nie wynika z konieczności zwiększenia środków na walkę z pandemią, ale ma zniechęcić do spożywania niezdrowych, słodzonych napojów.

Wprowadzona zostanie także dodatkowa opłata za ''małpki'', czyli alkohol sprzedawany w małych butelkach (do 300 ml). Opłata ta będzie wynosić 25 zł od litra 100-procentowego alkoholu. Oznacza to przykładowo 2 zł od 200-mililitrowej buteleczki wódki 40-procentowej.

Od połowy 2021 roku państwo planuje również inkasować opłatę przekształceniową Otwartych Funduszy Emerytalnych - ze środków OFE przekształcanych w IKE (Indywidualne Konta Emerytalne) pobrana zostanie opłata w łącznej wysokości 15 proc.

Nowy, 19-proc. podatek CIT zapłacą też osoby, które prowadzą spółki komandytowe. Według Ministerstwa Finansów ma to uszczelnić system podatkowy, jednak eksperci mówią o uderzeniu w rodzimych przedsiębiorców.

Zobaczcie też:

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto