Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowe kamienice przy Krzywym Kole w Warszawie odzyskały dawny blask. Tak teraz wygląda to miejsce

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Prace przy wszystkich elewacjach Krzywego Koła 30 zostały wykonane dzięki dofinansowaniu miasta. Kwota dotacji w 2022 r. wyniosła 70 716 zł, a w 2023 r. 278 460 zł.
Prace przy wszystkich elewacjach Krzywego Koła 30 zostały wykonane dzięki dofinansowaniu miasta. Kwota dotacji w 2022 r. wyniosła 70 716 zł, a w 2023 r. 278 460 zł. UM Warszawa
Zabytkowe budynki przy ulicy Krzywe Koło przeszły remont i odzyskały dawny blask. Było to możliwe dzięki współfinansowaniu prac przez miasto. Teraz można podziewać dawną kolorystykę i dekoracje sgraffito z wizerunkiem lwa.

Krzywe Koło 2/4 w Warszawie i oryginalna elewacja

Jak wyjaśnił stołeczny ratusz, front kamienicy wymagał pilnego remontu. W szczególności tynki dolnej partii budynku, gdzie zawilgocenia muru spowodowały największe zniszczenia.

- W parterze widoczne były także ślady prowizorycznych napraw i wtórnych przemalowań. Tegoroczny remont polegał na naprawie i osuszeniu murów, zabezpieczeniu spękań oraz na uzupełnieniu i odtworzeniu wypraw tynkarskich ścian i elementów architektonicznych. Kolor został dobrany na podstawie badań stratygraficznych – wskazała Magdalena Łań z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. – Naprawione zostały także dekoracje sztukatorskie, kamienne okładziny cokołu, odnowiono stolarkę, metaloplastykę oraz wymieniono obróbki blacharskie z blachy miedzianej – dodała.

Kwota dotacji wyniosła 150 tys. zł, co stanowi blisko 60 proc. udziału środków miasta w ogólnych kosztach.

Obecnie zakończył się już ostatni etap remontu ścian frontowych budynku. Wszystkie trzy elewacje są pokryte geometrycznym sgraffito, które od lat wymagało pilnych napraw.

Prace remontowe zostały jednak podzielone na etapy ze względu na mocny wzrostu kosztów materiałów budowlanych. I tak w roku ubiegłym udało się zrealizować jedynie remont elewacji głównej - od strony ulicy Nowomiejskiej. Prace polegały na usunięciu resztek bardzo zniszczonego sgraffito i jego odtworzeniu.

Natomiast w 2023 roku dokończono prace na pozostałych dwóch elewacjach.

- Stan dekoracyjnych wypraw tynkarskich był tam dużo lepszy. Najpierw wykonano renowację elewacji od strony ulicy Krzywe Koło, następnie od strony Barbakanu. Tu najwięcej uwagi konserwatorzy poświęcili konserwacji i częściowemu odtworzeniu zoomorficznego ornamentu wykonanemu również w technice sgraffita. Przed pracami był on zupełnie zdegradowany i bardzo trudno było go dostrzec. Teraz lew stojący na dwóch łapach i wspierający się o drzewo jest bardzo dobrze widoczny – podała przedstawicielka Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Prace przy wszystkich elewacjach Krzywego Koła 30 zostały wykonane dzięki dofinansowaniu miasta. Kwota dotacji w 2022 r. wyniosła 70 716 zł, a w 2023 r. 278 460 zł.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto