Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Drahim w Starym Drawsku kusi turystów ciekawą historią [ZDJĘCIA]

red.
Zamek Drahim w Starym Drawsku
Zamek Drahim w Starym Drawsku archiwum ZROT
Zamek Drahim w Starym Drawsku kusi turystów ciekawą historią ziemi pomorskiej oraz zakonów templariuszy i joannitów. Znajdziemy tu muzeum, w którym zobaczyć można m.in. średniowieczną broń, zbroje i narzędzia tortur. Miejscowość położona na przesmyku między jeziorami Drawsko i Żerdno znana jest z malowniczych krajobrazów, walorów przyrodniczych i smacznej kuchni.

Zamek Drahim w Starym Drawsku

Zamek Drahim w Starym Drawsku wzniesiony został przez zakon joannitów w latach 1360-66 na fundamentach zniszczonego ponad dwieście lat wcześniej średniowiecznego grodu słowiańskiego plemienia Drawian. Po przyłączeniu Starego Drawska przez Kazimierza Wielkiego do Polski w 1368 r. warownia stała się lennem zakonników. Była wówczas siedzibą baliwatu, czyli jednostki nadrzędnej wobec komandorii. Ale niedługo. Spiskujących z Brandenburgią Joannitów najechał w 1407 r. król Władysław Jagiełło. Po wypędzeniu zakonników zamek stał się siedzibą polskiego starostwa grodowego.

Przez ponad tysiąc lat - od VII aż do połowy XVIII wieku - Drahim (tak brzmiała słowiańska nazwa miejsowości) pełnił rolę lokalnego ośrodka politycznego, administracyjnego i wojskowego. Tu mieścił się gród słowiański, potem komandoria joannicka, polskie starostwo drahimskie i brandenburka domena. Kres świetności Starego Drawska położyło spalenie zamku przez wojska rosyjskie w 1759 r. Aż do pierwszego rozbioru Polski władali nim Brandenburczycy, którzy siłą zajęli zamek w 1668 r. Wcześniej, w czasie potopu z rąk Szwedów odbiły go oddziały Stefana Czarneckiego. W 1657 r. Jan Kazimierz postanowił oddać zamek w zastaw za 120 tysięcy talarów reńskich elektorowi brandenburskiemu, czemu sprzeciwił się ówczesny starosta drahimski, hetman Stanisław Rewera Potocki. Brandenburczycy zajęli go dopiero po śmierci Potockiego.

W czasach rozbiorów warownia chyliła się ku upadkowi. W 1784 część zniszczonych pożarem murów została rozebrana z przeznaczeniem na materiał do budowy stojącego nieopodal kościoła. W 1818 r. państwo pruskie sprzedało ruinę wraz z folwarkiem prywatnemu właścicielowi. Dziś też są własnością prywatną. W latach 90. ubiegłego stulecia nabył je prywatny przedsiębiorca, który planuje rekonstrukcję zamku.

Na zamku znajduje się muzeum, w którym zobaczyć można m.in. broń, zbroje, narzędzia tortur oraz wiele sprzętów codziennego użytku z okresu świetności zamku. Atrakcją tych murów są tradycyjne turnieje rycerskie, w których nagrodą jest legendarny skarb templariuszy. Można tu również zanocować – jak w dawnych czasach, na siennikach wypchanych słomą. Specjalnością Zamku Drahim jest kuchnia braci zakonnych, która oferuje przysmaki z najprawdziwszych średniowiecznych przepisów, m.in. niezastąpione podpłomyki pieczone na ognisku z najlepszym miodem drahimskim, podawanym w wielu gatunkach.

Muzeum zamkowe odwiedzać można przez cały rok. W sezonie letnim czynne jest w godzinach 10.00-18.00. Po sezonie należy znacznie głośniej pukać w bramę od strony północnej – aż zjawi się opiekun zamku. Bilety: normalny - 10 PLN, ulgowy - 7 PLN.

Zobacz: Sławogród w Czaplinku

Kontakt

Zamek Drahim, Zbigniew Mikiciuk, tel. 504 150 817, e-mail: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zejście na plażę przy hotelu Neptun w Łebie gotowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto