Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Zapytaj..." - Wasz wywiad w eMeMce. Odpowiada policja w Stargardzie

Redakcja
fot. KPP Stargard
fot. KPP Stargard Marcin Dworzyński
Dziś pierwszy wywiad związany z naszym cyklem "Zapytaj...". Na pierwszy ogień poszła stargardzka policja. W jej imieniu, na Wasze pytania odpowiedział asp. Krzysztof Orzechowski.

Sprawy kryminalne, przestępstwa, wykroczenia, interwencje wzbudzają najwięcej emocji i wątpliwości. Wybraliśmy dziesięć Waszych pytań i przekazaliśmy je rzecznikowi stargardzkiej policji, asp. Krzysztofowi Orzechowskiemu. Czekamy na sugestie, komu następnemu chcecie zadawać pytania.
1. JOLA pyta o reklamy za wycieraczkami.– Czy jest jakiś bat na wkładających reklamy za samochodowe wycieraczki, a także na firmy reklamujące się w ten sposób? Miałam bardzo nieprzyjemną, wręcz niebezpieczną sytuację przez te reklamy. Jak sobie z tym radzić, bo to plaga?
Krzysztof Orzechowski:Temat ten w ostatnim czasie jest dość kontrowersyjny. Bardzo często zdarza się, że osoby roznoszące ulotki wkładają je za wycieraczkę naszych pojazdów, przeważnie zaparkowanych na osiedlach, jak również przed marketami. W tej chwili trudno jest powiedzieć w jakiej niebezpiecznej sytuacji znalazła się internautka. Pamiętajmy jednakże, że to właśnie kierujący odpowiedzialny jest za przygotowanie swojego pojazdu do jazdy. To właśnie on, w przypadku spowodowania niebezpiecznej sytuacji na drodze, ponosiłby za to odpowiedzialność. Niestety, na chwilę obecną, jak sama internautka podpowiada, pozostaje nam jedynie wyciągnięcie takiej kartki – reklamy zza wycieraczki naszego samochodu. Inną rzeczą byłoby, gdyby osoba władająca taka kartkę uszkodziła nam samochód.
2. JAK COŚ POWIEM TO ROZTROPNIE pyta o obwodnicę.– Jakie prędkości będą dozwolone na tej drodze? To dwupasmówka, więc mniemam że powinno być 110 km/h wg przepisów, bo nie jest to autostrada, tylko droga ekspresowa. Chociaż tak naprawdę niczym moim zdaniem się nie różni od autostrady. Boję się tylko, że znajdę tam znaki 70 km/h.
 
Krzysztof Orzechowski:Z tym pytaniem powinien pan zwrócić się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która jest zarządcą wskazanej przez pana drogi. Prędkość będzie uzależniona od obowiązujących na niej znaków drogowych.
 
3. LUKAS pyta o monitoring.– W mieście od dłuższego czasu działa monitoring. W związku z tym mam pytanie, ile osób dzięki niemu zatrzymano za przestępstwa i wykroczenia. Proszę podać kilka przykładów poważniejszych spraw ujawnionych dzięki monitoringowi.
 
Krzysztof Orzechowski:W tej kwestii mogę zapewnić naszych mieszkańców, że monitoring naszego miasta jest w pełni wykorzystywany przez Komendę Powiatową Policji w Stargardzie. Dzięki niemu mamy możliwość zidentyfikowania pojazdów lub osób popełniających zarówno przestępstwa jak i wykroczenia. Jednym z takich przykładów był napad na jednego ze stargardzkich zakładów jubilerskich, kiedy to dzięki monitoringowi mieliśmy możliwość ustalenia pojazdu, którym poruszali się sprawcy, jak również drogę ich ucieczki, co z całą pewnością przyczyniło się do ich zatrzymania. Monitoring wykorzystywany jest również do akcji policyjnych skierowanych przeciwko piratom drogowym, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów drogowych.
 
4. STAS29 pyta o picie w miejscu publicznym.
– Czy mandat za picie alkoholu mogę dostać tylko i wyłącznie wtedy, gdy policjant zauważy, że faktycznie go piję? Kiedyś dostałem mandat za picie alkoholu w parku i mam pewność, że nikt mnie nie widział. Czy w prawie jest coś takiego, jak „usiłowanie spożycia alkoholu”?
 
Krzysztof Orzechowski:O tym, że nikt pana nie widział, nie może być pan do końca przekonany. Policjant może nałożyć mandat karny zarówno za spożywanie jak i za usiłowanie spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym.
 
5. JASIU97P pyta o prowadzenie po cukierkach z alkoholem.– Według polskiego prawa, można prowadzić samochód mając maksymalnie 0,2 alkoholu we krwi. A co się dzieje, jeżeli ktoś przed wejściem za kółko zje parę cukierków z alkoholem (np. kukułki)? Ponosi wtedy takie konsekwencje jak za wypicie prawdziwego alkoholu, czy policjanci muszą odczekać 15 minut, zanim to zejdzie?
 
Krzysztof Orzechowski:
Każdy kierowca powinien wiedzieć, że kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholujest niedozwolone, więc wiedząc o tym, że cukierki zawierają alkohol (co można rozpoznać,poczuć po smaku cukierka), nie powinien on wsiadać za kierownicę. Na polskim rynku dostępne są różnego rodzaju urządzenia, dzięki którym samemu można sprawdzić zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.
 
6. MAX pyta o dodzwonienie się na komendę.– Kilka tygodni temu próbowałem się dodzwonić pod numer 997. Była godzina 16-17, próbowałem wielokrotnie, ale za każdym razem musiałem wysłuchać nagrania „proszę czekać itd...”. Czyli krótko mówiąc, masz problem pomóż sobie sam, a może w tym momencie ktoś potrzebuje niezwłocznej pomocy, a może jest dokonywanego w danej chwili przestępstwo i chce pomóc szanownej policji. Nie, nie ma takiej możliwości. Muszę się przyznać, że jeszcze byłem tak naiwny, że myślałem, że jak ktoś dzwonił sześć razy w ciągu godziny, to może dyżurny nawet po czasie się zainteresuje i oddzwoni na mój numer z pytaniem czy jeszcze potrzebuję pomocy.
 
Krzysztof Orzechowski:Centrala Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie jest tak skonstruowana, że dzwoniąc na numer 997 lub 112 nie usłyszymy zajętości linii. W tym czasie oczekujący słyszy w słuchawce głos mówiący: „Komenda Powiatowa Policji w Stargardzie Szczecińskim, proszę czekać.” Głos ten, powtarzany jest do momentu uzyskania połączenia. Osób dzwoniących może byćkilka lub nawet kilkadziesiąt i każdy z nich do czasu uzyskania żądanego połączenia będzie słyszał ten sam komunikat. Dopiero w chwili zakończenia jednej rozmowy dyżurny komendy odbiera kolejne połączenie.
 
7. YPSYLON pyta o wizerunek przestępców.– Kiedy w mediach będzie pokazywana twarz przestępcy, a nie policjanta?

Krzysztof Orzechowski:Jest możliwość opublikowania wizerunku na przykład poszukiwanego przestępcy jedynie za zgodą uprawnionych organów, m.in. sądu.
 
8. JAGATA pyta o patrole.– W jakich godzinach pracują policjanci, dlaczego wieczorami nie widać ich na osiedlach, w centrum? Ile patroli naraz patroluje całe miasto? Jeden, dwa czy, jak wynika z moich spostrzeżeń, zero. Uważam, że na każdym osiedlu wieczorem powinien być non stop jakiś patrol, zważywszy, że osiedli jest powiedzmy 6-7, daje 12-14 osób, to chyba niewiele.
 
Krzysztof Orzechowski:Dyslokacje policjantów na terenie miasta ustalamy na podstawie analizy bieżących zagrożeń. Nie mogę się zgodzić z internautką, iż policjantów nie widać zarówno w centrum naszego miasta, jak również na osiedlach. Nie wiem, z czego wynikają pani spostrzeżenia. Należy pamiętać o tym, że dyslokujemy policjantów zarówno umundurowanych, jak i nieumundurowanych. Pamiętajmy o tym, że patrole umundurowane, dzielnicowi, czy też policjanci referatu patrolowo-interwencyjnego oprócz patrolowania danego rejonu miasta, zlecane mają przez dyżurnego interwencje, zgłaszane przez mieszkańców. Na osiedlach są patrole. W miarę naszych możliwości staramy się, by w każdym rejonie miasta była jak największa liczba policjantów. Nie udzielamy odpowiedzi na pytania o liczbę policjantów na służbie.
9. NIECIERPEKK pyta o przeszukanie.– Czy patrol, ot tak, może przeszukiwać mój portfel oraz moje reklamówki lub plecak? I czy może zabrać na komendę w celu przeszukania? Pewnego razu, dostałem mandat za spożywanie alkoholu po czym zaczęli przeszukiwać mój portfel, sprawdzać telefon, mój plecak i reklamówki oraz grozić, że pojadę na komendę, by tam mnie przeszukać.

Krzysztof Orzechowski:Odpowiadając na pana pytanie i wątpliwości policjanci zgodnie z ustawą o policji wykonujący czynności na podstawie art.15 ust.1 mają prawo dokonania kontroli osobistej, a także przeglądania zawartości bagaży.
 
10. LUKAS pyta o niszczenie bloków.– Pisałem o ciszy nocnej, burdach i hałasach w centrum (okolice dworca, os. Tysiąclecia). Od wielu miesięcy odnowione bloki są niszczone (malowane sprayem), dlaczego? No właśnie chyba dlatego, że czują się bezpiecznie, że żaden patrol ich nie namierzy. Według mnie, gdyby ktoś naprawdę chciał ustalić sprawców tych czynów, to w ciągu miesiąca załatwiono by sprawę. Gdyby jeden z drugim musiał zapłacić za szkody i na własny koszt naprawić elewacje to szybko by się skończyło szpecenie odnowionych budynków.
 
Krzysztof Orzechowski:Temat ten niejednokrotnie podejmowany był i na portalu MM Stargard i w „Głosie”. Wiele razy apelowaliśmy do mieszkańców miasta o to, by w przypadku zauważenia osób, które dokonują dewastacji budynków, powiadomiły o tym dyżurnego KPP Stargard. Pamiętajmy o tym, że bez państwa pomocy, niekiedy świadków zdarzeń lub pokrzywdzonych, trudno jest ustalić i zatrzymać sprawców tych czynów. Dotyczy to zarówno dewastacji, zakłóceń porządku, jak również ciszy nocnej.
 
__________________________________________________________________________
Po stargardzkiej policji przepytamy Miejski Zakład Komunikacji w Stargardzie. Od najbliższej środy, przez kilka dni będziecie mogli zadawać pytania pod artykułem w MM Stargard. Później wybierzemy około dziesięciu, a jeśli będzie ich znacznie więcej, to kilkanaście i prześlemy adresatowi.
 
- - -
Ten wywiad został zrobiony przez Was! - Nowy cykl eMeMki: "Zapytaj..." policjantów w Stargardzie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Zapytaj..." - Wasz wywiad w eMeMce. Odpowiada policja w Stargardzie - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto