Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona transformacja w stolicy. Miejskie placówki coraz bardziej ekologiczne. Duże pieniądze na program rozwoju fotowoltaiki

Redakcja
60 milionów złotych ratusz wyda na zieloną transformację w stolicy w ciągu najbliższych trzech lat. Natomiast do końca 2030 roku budynki należące do Urzędu Miasta i miejskich jednostek mają zostać wyposażone w panele fotowoltaiczne. Te działania mają przybliżyć miasto do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Wspomniane 60 milionów złotych przeznaczone zostanie na lata 2022 – 2024. Zgodnie z założeniami programu, do końca 2030 roku wszystkie miejskie budynki w stolicy, w przypadku których istnieje taka możliwość, zostaną wyposażone w panele słoneczne. Pozwoli to przede wszystkim zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych.

Ma to przynieść zarówno korzyści ekologiczne i dla zdrowia, jak i oszczędności finansowe

Do 2030 roku emisja CO2 w stolicy spadnie łącznie o niemal 87 tys. ton, czyli tyle ile pochłania niemal 20 tys. ha lasu. Jednocześnie w latach 2022-2030 dzięki panelom oszczędności finansowe wyniosą łącznie ponad 70 mln zł. Program, według ratusza, pozwoli też zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Warszawy.

UM Warszawa

– Jeśli chcemy uniezależnić Europę od ropy i gazu, musimy przyspieszyć inwestycje w odnawialne źródła energii. W Warszawie robimy to od lat. Już ponad 140 miejskich budynków posiada panele fotowoltaiczne. Postanowiliśmy do 2030 roku takie instalacje zamontować na wszystkich miejskich obiektach – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Na początek placówki edukacyjne dla najmłodszych

W pierwszej kolejności panele fotowoltaiczne mają się pojawić na dachach miejskich żłobków. Już teraz takie instalacje funkcjonują w sześciu placówkach dla najmłodszych dzieci i montowane są na kolejnych dwóch. Dzięki programowi w ciągu najbliższych dwóch lat pojawią się natomiast na dachach w kolejnych 47 lokalizacjach. Tym samym do końca 2023 r. z paneli słonecznych korzystać będą wszystkie miejskie żłobki.

Do inwestowania w odnawialne źródła energii stolica zachęca też swoich mieszkańców. Tylko w latach 2017-2021 miasto udzieliło warszawiakom dotacji na montaż fotowoltaiki w wysokości ponad 50 mln zł, co pozwoliło na utworzenie instalacji w ponad 4400 lokalizacjach.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto