MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zielone ściany sposobem na betonowe miasto? Są piękne i funkcjonalne

Julia Klusek
pixabay.com/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Ekologiczne, piękne i praktyczne - tym cechują się zielone ściany. Ozdabiają wiele budynków na całym świecie, jednak z pominięciem stolicy Polski. Dlaczego mają pozytywny wpływ na środowisko? I dlaczego przydałyby się w Warszawie? Szczegóły w artykule poniżej.

Ogród na dachu to żadne zaskoczenie dla warszawiaków. Wystarczy wybrać się do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, do Centrum Nauki Kopernik czy do Galerii Północnej. Szczególnie wiosną, kiedy roślinny zaczynają rozkwitać. Brakuje jednak w stolicy Polski pięknych, zielonych ścian. Pionowa konstrukcja porośnięta bujną roślinnością mogłyby przełamać krajobraz betonowego miasta.

Sprawdź także:

Ogród na dachu BUW powoli rozkwita. Uwielbiane przez warszaw...

Ogrody Patricka

Twórcą, który spopularyzował ideę zielonych ścian jest Patrick Blanc- francuski botanik i projektant zieleni. Wiele podróżował po lasach tropikalnych, gdzie obserwował rośliny, które przebywały w trudnych warunkach. Spotykał je na pionowych klifach, pniach czy skałach. Jego najsłynniejszym ogrodem wertykalnym, który przygotował, jest ten znajduje się na dawnej elektrowni w Madrycie, przerobionej na centrum sztuki Caixa Forum w pobliżu Muzeum Prado. Na zdjęciu, które znajdziecie w naszych galerii, uchwycony został przez Mari Morozowską. Konstrukcja o powierzchni około 1500 metrów kwadratowych składa się z 15000 roślin (250 gatunków). Zielone Ściany Patricka można podziwiać na wielu budynkach na świecie, m.in. na Galerii Lafayette w Berlinie, na wschodniej i północnej fasadzie One Central Park w Sydney, na budynku regionalnego parlamentu w Brukseli, a także w Polsce - ogród jego autorska znajduje się w gdańskiej Galerii Przymorze.

Zielone ściany sposobem na betonowe miasto? Są piękne i funkcjonalne

To nie tylko dekoracja

Ogrody wertykalne czyli zielone ściany nie tylko zdobią budynki czy przełamują betonowy krajobraz, który coraz częściej spotykamy w miastach. Taka konstrukcja jest także przydatna dla środowiska miejskiego. Przede wszystkim poprawiają jakość powietrza - filtrują je i wychwytują zanieczyszczenia, które następnie osadzają się na liściach. Co więcej, zapewniają naturalną barierę akustyczną, obniżając poziom hałasu docierającego do wnętrza budynków czy podwyższają poziom wilgotności powietrza. To jednak nie koniec, zielone ściany tworzą także swoistą ekosferę, dzięki czemu ptaki mogę znaleźć w niej miejsce na gniazdo, a pszczoły pozyskiwać pyłek kwiatowy. Ponadto, latem zatrzymują promienie słoneczne, chłodząc zarówno budynek, jak i otoczenie, natomiast zimą stanowią dodatkową izolację.

Jak się okazuje, nie wszystkie rośliny potrzebują gleby. System, który wymyślił Patrick, opiera się na specjalnej konstrukcji z płyt PVC oraz filcach, które posiadają kieszenie, w których umieszczane są rośliny. Zaletą tego systemu jest łatwość nawadniania. Spływająca z góry woda z rozpuszczonymi nawozami zapewnia odpowiednia warunki roślinom, jednocześnie zapobiegając stratom wody.

Sprawdź także:

Zielone przystanki. W Warszawie może stanąć pierwsza wiata a...

Zielone ściany w Warszawie

W Warszawie dookoła otaczają nas bloki mieszkalne, wieżowce i place budowy, na których za chwilę powstaną kolejne budynki, jest coraz mniej miejsca na jakiekolwiek drzewo. Taka pionowa zielona ściana byłaby dobrym sposobem na ożywienie miejskiego, betonowego krajobrazu. Może taki pomysł pojawi się w kolejnym budżecie partycypacyjnym? Tym bardziej, że w Warszawie nie brakuje miejsc, w których taki ogród mógłby powstać.

Zobacz także:

Pszczoły, Warszawa. Miód miejski może być zdrowszy i smaczniejszy, niż ten ze wsi

Miód z Warszawy zdrowszy niż ze wsi? Ule są na dachach biuro...


od 7 lat
Wideo

Prezydent Andrzej Duda zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto