Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury nominowany do Oscara architektonicznego. Jest jednym z najładniejszych obiektów w Europie

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury został nominowany w prestiżowym konkursie im. Miesa van der Rohe. Stołeczny budynek jest jednym z 523 wyróżnionych obiektów z całej Europy, które walczą o Oscara architektonicznego. Szczegóły w tekście poniżej.

Oscar architektoniczny dla warszawskiego budynku?

Od soboty, 11 grudnia w Zodiaku Warszawskim Pawilonie Architektury można oglądać wystawę polskich obiektów nominowanych do nagrody im. Miesa van der Rohe. Miejsce nie jest przypadkowe - Zodiak też został wskazany do nagrody, która jest nazywana Oscarem architektonicznym. – Miłośnicy filmu co roku czekają na nominacje dzieł do Orłów czy Złotych Palm. A my, architekci, czekamy kto i za co zostanie nominowany do nagrody im. Miesa van der Rohe – mówi Marta Sekulska-Wrońska, prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Nagroda im. Miesa van der Rohe to najważniejsze wyróżnienie dla architektów i ich realizacji na starym kontynencie. Przyznaje ją co dwa lata Komisja Europejska i Fundacja Miesa van der Rohe.

Nie tylko Zodiak

- Cieszę się, że Zodiak został zauważony przez jury nagrody. Przywróciliśmy do życia kultowy pawilon w pasażu Wiecha, z którego prawie nic nie zostało. A teraz, większy i piękniejszy niż kiedykolwiek wygląda tak, jakby stał tam zawsze - stwierdza Marlena Happach, architekt miasta

Poza Zodiakiem do nagrody jest nominowany pawilon Kamień na Golędzinowie. To unikatowa architektura, niewielki obiekt z żelbetu o organicznym kształcie. Architekci inspirowali się kamienieniem polodowcowym znad Wisły. - Bardzo mnie też cieszy, że jury nagrody dostrzegło obiekty podziemne, czyli trzy stacje metra na Woli: Płocką, Młynów, Księcia Janusza – dodaje Marlena Happach.

Ponad 500 nominacji

Polskie nominacje do nagrody prezentowane są na wystawie na tle wszystkich 523 nominowanych obiektów z całej Europy. Czemu jest ich aż tak dużo? Bo tegoroczna edycja to kulminacja dwóch edycji konkursowych.

_– Edycję 2020 roku zablokowała pandemia, co powiększyło grupę architektów i realizacji, które teraz mają szansę na trofeum. Pozwala to nam lepiej przyjrzeć się kondycji nowej polskiej architektury_– dodaje Magdalena Maciag, kuratorka wystawy. Podkreśla też, że na wystawie można zapoznać się z opiniami ekspertów, którzy nominują do nagrody. Pokazywani są też laureaci poprzednich edycji.

Wystawa jest czynna do 13 lutego. Jeszcze w jej trakcie zostanie ogłoszona tak zwana „krótka” lista i piątka finalistów. Wyniki konkursu jury ogłosi w kwietniu 2022 r.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto