Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa miastem przyjaznym osobom niepełnosprawnym. Stolica otrzymała nagrodę Access City 2020. ''Jest wzorem dla innych miast''

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Warszawa zajęła pierwsze miejsce w konkursie Access City, w którym nagradzane są miasta najbardziej przyjazne osobom z niepełnosprawnościami. Nagrodę przyznaje Komisja Europejska, która doceniła działania stolicy angażujące osoby niepełnosprawne w to, aby uczynić miasto bardziej dostosowanym do ich potrzeb. Jak podkreśliła członkini KE, ''dzięki temu udało się w krótkim czasie znacznie podnieść ogólną dostępność miasta''. Szczegóły w artykule poniżej.

Warszawa wzorem dla europejskich miast

Warszawa otrzymała od Komisji Europejskiej nagrodę Access City 2020 w wysokości 150 tys. euro za poprawę dostępności miasta dla niepełnosprawnych. KE doceniła fakt, że Warszawa zaangażowała osoby niepełnosprawne w to, aby wspólnie uczynić miasto bardziej dostosowanym do ich potrzeb. Dzięki temu udało się w krótkim czasie znacznie podnieść ogólną dostępność miasta.

- Warszawa jest wzorem dla innych miast, pokazuje, jak wiele można zrobić w bardzo krótkim czasie, by uczynić przestrzeń bardziej dostępną dla osób z niepełnosprawnościami - mówiła, gratulując polskiej stolicy Marianne Thyssen, komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników w Komisji Europejskiej.

Zobaczcie też: Rugby na wózkach. Udowodniają, że życie na wózku to nie koszmar, kochają ryzyko i zawstydzają każdego [ZDJĘCIA]

Rugby na wózkach. Udowodniają, że życie na wózku to nie koszmar, kochają ryzyko i zawstydzają każdego z nas [ZDJĘCIA]

Rugby na wózkach. Udowodniają, że życie na wózku to nie kosz...

47 zgłoszeń

W edycji konkursu na 2020 rok Komisja Europejska otrzymała 47 zgłoszeń. Drugie miejsce zajęło miasto Castello de la Plana w Hiszpanii (otrzymując 120 tys. euro), natomiast trzecie Skelleftea w Szwecji (80 tys. euro). Wyróżnienia przyznano Chanii w Grecji, Tartu w Estonii i Evreux we Francji. Chania zdobyła uznanie za wykorzystanie technologii do stworzenia dostępnych miejsc parkingowych, Tartu - za oddolne podejście do kwestii dostępności, a Evreux - za pracę w zakresie ukrytej niepełnosprawności.

Nagroda Access City jest wręczana podczas corocznej konferencji z okazji Europejskiego Dnia Osób Niepełnosprawnych, która w tym roku odbywała się 29 listopada w Brukseli.

Zobaczcie też: Karta dla rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością. Mazowsze wprowadza nowy dokument. W programie m.in. darmowe przejazdy WKD i KM

Platformy dla niepełnosprawnych na dworcu Warszawa Wschodnia

Ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych, które pojawiło się niedawno w Warszawie, są platformy na Dworcu Wschodnim. Urządzenia zamontowane zostały przy wszystkich wejściach na perony od strony tunelu dworcowego. Aby z nich skorzystać, wystarczy skontaktować się z obsługą - przeszkolony pracownik uruchomi platformę i pomoże w bezpiecznym wjechaniu lub zjechaniu z peronu osobom o ograniczonej mobilności. Jest to tymczasowe rozwiązanie, bowiem na Dworcu Wschodnim za kilka lat pojawią się windy w ramach remontu linii średnicowej. Wtedy zamontowane zostaną również schody ruchome.

Więcej informacji o przebudowie warszawskiej linii średnicowej znajdziecie w innym naszym artykule:

Modernizacja linii średnicowej. Likwidacja Warszawy Powiśle, stacja przy rondzie de Gaulle’a, przedłużenie linii WKD. Co jeszcze się zmieni?

Modernizacja linii średnicowej. Likwidacja Warszawy Powiśle,...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto