Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

16. Piknik Naukowy. Rozpętaj burzę na własnej dłoni

Redakcja
16. Piknik Naukowy. Rozpętaj burzę na własnej dłoni
16. Piknik Naukowy. Rozpętaj burzę na własnej dłoni J. Pińkowska
Symulacja katastrofy powodziowej, przenośne studio nagrań i… Kari Byron. Zobacz jakie atrakcje czekają zwiedzających.

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to największa tego typu impreza w Europie. W wydarzeniu weźmie udział około 200 instytucji z kraju i zagranicy. Każda z nich będzie dysponowała własnym namiotem. Przewidziane jest około 1000 różnego rodzaju pokazów popularyzujących naukę.

Dane biosensoryczne, profilometr reflektacyjny

Wśród atrakcji znajdą się tak dziwnie brzmiące jak: „Środowiskowa fuzja danych biosensorycznych”, „Wysokoczuły sensor do wykrywania tlenku azotu”, „Profilometr reflektacyjny”. Samo brzmienie zaplanowanych prezentacji brzmi intrygująco.

Lewitujący ołówek i gluty

Organizatorzy proponują również zabawy nieco bardziej zrozumiałe dla przeciętnego odbiorcy. I tak będzie można dowiedzieć się jak zbudować elektrownię jądrową z masy solnej, czego nie wkładać do mikrofalówki oraz w jaki sposób przebiega laserowe czyszczenie dzieł sztuki. Zainteresowani będą mogli popatrzeć na lewitujący ołówek. Do tego każdy chętny będzie mógł rozpętać burzę na swojej dłoni lub zapoznać się z symulacją przebiegu powodzi. Na specjalne wyróżnienie zasługuje ekspozycja „Hydrożele - gluty”.

Udostępnij artykuł na Facebooku

Hasło, pod którym będzie odbywać się tegoroczne wydarzenie brzmi „Energia”. - To jedna z nielicznych wielkości fizycznych wyróżnionych specjalnym znaczeniem w porządku świata, obowiązuje wszak bezwzględne prawo jej zachowania. Nie rodzi się i nie ginie, a jedynie przybiera różne formy - piszą organizatorzy na stronie internetowej poświęconej imprezie.

Na imprezie nie zabraknie ciekawych gości

Neil Kelso w pokazie „Zadziwiająca sztuka i nauka” zachęca publiczność do spaceru obok równania matematycznego, obserwowania grawitacji w działaniu oraz podróży po przestrzeni kosmicznej bez ruszania się z miejsca. Dzięki niemu, publiczność może się przekonać, jak to jest być maleńką cząsteczką i jak kilka milionów lat upływa w ciągu paru sekund.

Dr Mark Lewney
, Doktor Rocka, zwycięzca pierwszej edycji projektu NESTA FameLab® w 2005 r. oraz prezenter cyklu wykładów dla szkół zatytułowanych „Gitara rockowa w 11 wymiarach” wypełnia uszy muzyką rockową, a mózg - teorią superstrun!

Mark Lewney wyjaśnia fizykę rocka używając riffów od Vivaldiego do AC/DC, wyjaśnia sekrety Stradivariusa i pokazuje jak wibracje strun mogą leżeć u podstaw pytań o początek wszechświata.

Dlaczego bumerang wraca do rzucającego? Ile waży średniej wielkości chmura? Czy i kiedy można użyć ogórka konserwowego jako latarki? Na takie pytania odpowiada Kari Byron, gwiazda programów „Prawda czy fałsz - pogromcy mitów” i „Naukowy zawrót głowy”.

16. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się w sobotę 12 maja w godz. 11.00-20.00 do Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Warszawie (przy ul. Rozbrat). Wstęp wolny.

Bitwa Narodów, czyli Rycerskie Mistrzostwa Świata

Pojechali metrem bez spodni 2012 [zdjęcia]

Foto: Ola Podsiadły została Miss Warszawy 2012

Program imprez: Juwenalia Warszawskie 2012

dodaj artykułdodaj wpis do blogadodaj fotoreportażdodaj wydarzenie
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto