Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

4. Noc Muzeów w Opolu [program]

redakcja
redakcja
redakcja
W piątek od 19.00 do północy opolskie placówki muzealne zapraszają do zwiedzania, słuchania, oglądania. I wszystko za darmo.

Jeśli do tej pory nie miałeś czasu na odwiedzenie opolskich muzeów, w piątek będziesz mógł odrobić straty. O godzinie 19.00 rozpocznie się 4. Noc Muzeów. Potrwa do 24.00.
Pięć instytucji: Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Wsi Opolskiej, Muzeum Diecezjalne, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych i najmłodsze, Muzeum Polskiej Piosenki - zaproszą dorosłych, a także młodszych opolan na wystawy i imprezy, niektóre zorganizowane specjalnie z tej okazji. Wstęp bezpłatny.
Muzeum Śląska Opolskiego
Zachęca do obejrzenia zbiorów, zarówno w budynku przy ul. Muzealnej, jak i w kamienicy czynszowej (Galeria Jana Cybisa pozostanie zamknięta). Indywidualnie lub - jeśli o to poprosimy - z przewodnikiem poznamy Opole sprzed wieków, w naszym regionie produkowaną porcelanę, dzieła sztuki stworzone przez miejscowych artystów i tych, których nazwiska znane są także w świecie.
A także najmłodszą, bo otwartą przed kilkoma dnia mi ekspozycję Muzeum w Goerlitz „Cel podróży - Śląsk", przybliżającą szlak ongiś prowadzący z Berlina na Śląsk Górny i Dolny, a także do „Hrabstwa Kłodzkiego".
Szczególną atrakcją nocnego programu pod wspólnym hasłem „Twarz" ma być prezentacja dawnych mieszkańców opolskiej ziemi. Po raz pierwszy zobaczymy wykonany techniką cyfrową portret kobiety sprzed ponad 5 tysięcy lat i mężczyzny z XIV w. Rekonstrukcja wizerunków okazała się możliwa po odnalezieniu czaszek w Polskiej Cerekwi, niedaleko Kędzierzyna-Koźla i w Opolu pod ulicą Szpitalną, na terenie dawnego cmentarzyska miejskiego.
Dzieła dokonał ten sam zespół, dzięki któremu poznaliśmy twarz Mikołaja Kopernika: dr Karol Piasecki, antropolog z Uniwersytetu Szczecińskiego i Dariusz Zajdel, artysta plastyk z Komendy Głównej Policji w Warszawie.
Pod znakiem „Twarzy" wysłuchamy prelekcji i obejrzymy prezentacje: „Ozdoby zwierzęcej głowy", „zaprojektowane" przez naturę, wśród których nie zabrakło kryz, epoletów i innych dziwnych struktur, „Maska czy twarz" - o dekorowaniu twarzy u wybranych grup tradycyjnych i funkcji, jakiej ten zabieg służył. Zostaną także przypomniane malarskie kreacje Giuseppe Arcimbolda z wykorzystaniem martwych natur i rzeźby Franza Xaviera Messerschmidta, wyobrażające twarze o wyrazistej mimice i osobliwym grymasie („Dziwna twarz z wiedeńskich muzeów").
Program - „Twarz"19.00 - 24.00 zwiedzanie ekspozycji muzealnych w kamienicy czynszowej i w budynku głównym19.00 - 22.00 „Maskujemy się!" - malowanie twarzy dzieciom19.00 „Ozdoby - zwierzęcej głowy" - prelekcja. Piotr Zabłocki, MŚO20.00 „Maska czy twarz" - prelekcja, Piotr Grzelak, MŚO. Prezentacja filmu „Sztuczna twarz"21.00 „Dziwne twarze z wiedeńskich muzeów" - prelekcja, Joanna Filipczyk22.00 „Oni tu żyli przed wiekami" - rekonstrukcja wyglądu przyżyciowego w archeologii. Prezentacja multimedialna dr. hab. Karola Piaseckiego, Uniwersytet Szczeciński
Muzeum Diecezjalne
Poleca zarówno wystawy czasowe, jak i te, które już na stałe weszły do programu. Z tych pierwszych - „Tajemnice różańca" Agaty Padoł-Ciechanowskiej. Ekspozycja została otwarta podczas wielkiego postu i wpisana w diecezjalne uroczystości beatyfikacji Jana Pawła II. W ośmiu przedstawieniach malarka zawiera cztery tajemnice różańca, z ogłoszoną przez polskiego papieża tajemnicą Światła włącznie.
Warto wstąpić do sali rzeźby, na parterze. To przede wszystkim skarbiec gotyckiej rzeźby, starodruków, malarstwa i zachodnich ikon. Szczególnym powodem do dumy ks. dyrektora Piotra Maniurki są figury Madonn, w tym wielokrotnie reprodukowana Madonna z Dzieciątkiem z 1375 r. i niewiele od niej starsza (1400) Piękna Madonna. Zaś z obrazów - „Matka Boska z Dzieciątkiem w ogrodzie różanym" z 1480.
Piętro wyżej, w Sali Eucharystycznej, skoncentrujmy uwagę na na naczyniach liturgicznych z warsztatu złotniczego w Nysie, w średniowieczu najważniejszego ośrodka złotniczego w regionie po Wrocławiu. Na obiektach najstarszych - Pacyfikale z 1375 z nodusem w formie ażurowej kapliczki gotyckiej i kielichu, datowanym na rok 1467, z grawerunkiem przedstawiającym Chrystusa przy studni.
Program19.00 - 24.00 zwiedzanie stałej ekspozycji muzealnej, prezentacja skrzydła gotyckiego tryptyku po konserwacji
„Tajemnice różańca" - zwiedzanie wystawy Agaty Padoł-Ciechanowskiej
Muzeum Polskiej Piosenki
20 maja otworzy plenerową wystawę w sąsiedztwie Solarisa. Zaś na niej, na plakatach przypomni artystów estrady, widzianych okiem znanych artystów, m.in. Zofii Nasierowskiej, Jerzego Dudy- Gracza, Janusza Sawki, Waldemara Świerzego. Będzie sposobność do przypomnienia sobie wielu gwiazd - m.in. Niemena, Urszuli, Krystyny Prońko, Haliny Kunickiej, Anny Jantar, Janusza Gniatkowskiego, Jerzego Połomskiego - w wydaniu z drugiej połowy XX wieku. Po Nocy prezentacja doczeka festiwalu piosenki. Jej zamknięcie nastąpi w ostatnim dniu czerwca.
W samym Solarisie dzieci zostaną zaproszone na warsztaty plastyczne, poświęcone ulubionym piosenkarzom. Organizatorzy nie będą szczędzić komplementów ani drobnych nagród.
Program19.00 - 24.00 „Artyści polskiej piosenki w plakacie" - prezentacja wystawy plenerowej, ciąg komunikacyjny obok CH Solaris, od strony Uniwersytetu Opolskiego19.00 - 20.00 „Portret ulubionego wykonawcy" - warsztaty plstyczne dla dzieci. Pasaż Solarisa, obok Gelatomanii.
Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu
Wystąpi z atrakcyjną ofertą dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy warsztatu historyczno-plastycznego „Pod osłoną nocy. Konspiracja w obozach jenieckich" w pierwszym etapie zapoznają się ze znaczeniem słowa „konspiracja", obejrzą fragmenty filmów fabularnych tematycznie z nią związanych i prezentacje multimedialne (zachowały się zdjęcia kostki masła i chleba „faszerowanych" tajemniczymi przedmiotami), z bliska przyjrzą się oryginalnym listom jenieckim ze śladami ingerencji cenzora.
A potem będą mogli samodzielnie, za pomocą tajemniczego atramentu stworzyć za-szyfrowaną wiadomość, zabrać ją do domu, by za pomoca pewnych instrumentów ponownie odtworzyć. Na autorów czeka wspólna nagroda. Co konkretnie? To na razie tajemnica.W tym czasie dorośli zajmą się zwiedzaniem wystawy o książkach w obozach polskich jeńców na terenach III Rzeszy i krajów okupowanych, a oglądaniem filmów, ewentualnie popijając herbatę i kawę z herbaciarni Jasminum.
„Pod osłoną nocy"18.00 - 24.00 „Książka w obozach polskich jeńców wojennych na terenach III Rzeszy i krajów okupowanych (1939 - 1945)" - zwiedzanie wystawy czasowej18.00 - 19.30 „Pod osłoną nocy. Konspiracja w obozach jenieckich" - warsztaty historyczno-plastyczne dla dzieci i młodzieży. Magdalena Kruk-Kuchcińska, Beata Pizoń-Jeziorowska19.30 - 20.00 i 21.00 - 21.30 „Niepokorni. Ucieczki z niemieckich obozów jenieckich 1939 - 1945" - prelekcja, dr Piotr Stanek20.00 - 20.30 „Lublin 1939" - film w reż. Grażyny Stankiewicz20.30 - 21.00 „Matki i córki" - film w reż. Ignacego Szcze-pańskiego21.30 - 23.10 „Drewniany koń" - film w reż. Jacka Lee23.10 - 24.00 „Łambinowice/Lamsdorf. Dzieje obozów. Muzeum. Miejsce pamięci" - film dokumentalny według scenariusza Edmunda Nowaka18.00 - 24.00 na kawę i herbatę zaprasza herbaciarnia Jasminum
Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach
Zwabi nas przede wszystkim na pokaz typu „Światło - dźwięk". W zabytkowej scenerii zobaczymy grę laserowych promieni i elektronicznej muzyki. Co prawda nie będzie to działanie stricte muzealne, o walorach poznawczych, ale estetycznych i okazja do przyjrzenia się skansenowi po zmroku, gdy jego bramy zwykle są już zamknięte.
Amatorzy tego urokliwego miejsca i ci, którzy jeszcze go nie odwiedzili (jeśli jeszcze są tacy), będą także mogli odwiedzić duchy w chałupie ze Starego Lasu, kuźni z Ziemiełowic, kościele z Gręboszowa...
W październiku tego roku minie pół wieku od otwarcia Muzeum Wsi Opolskiej. Zwiastunem jubileuszowych uroczystości ma stać się wystawa „50 lat minęło... Muzeum Wsi Opolskiej na fotografii". Jej wernisaż przewidziano właśnie podczas Nocy Muzeów.
Uwaga: W tym dniu dojazd do skansenu będzie bezpłatny specjalnym autokarem, odjeżdżającym z ul. Kołłątaja o 19.00, 20.00, 21.00, 22.00 i 23.00. A także autobusem komunikacji miejskiej linii nr 9 do Bierkowic.
Program19.00 - 24.00 zwiedzanie ekspozycji muzealnej: kościół z Gręboszowa, chałupa ze Starego Lasu, kuźnia z Ziemiełowic20.00 - 20.20 „50 lat minęło... Muzeum Wsi Opolskiej na fotografii" - otwarcie wystawy21.30 - 23.00 Światło i dźwięk, widowisko plenerowe

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto