Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja "Nie toleruj, powiadom": Warszawiacy nie boją się dzwonić na numer 112

ZTM
Mieszkańcy Warszawy i pasażerowie komunikacji miejskiej coraz chętniej sięgają po telefon i informują służby o przestępstwach zaobserwowanych w komunikacji miejskiej. W pierwszym półroczu 2011 roku na numer 112 wpłynęło 448 takich zgłoszeń (w poprzednim było ich 447) a na numer 986 – aż 3540 (3467 w roku 2010).

Według statystyk Komendy Stołecznej Policji, od stycznia do czerwca br. w autobusach, tramwajach, w metrze i na przystankach – popełniono ogółem 1202 przestępstwa. Rok wcześniej, w analogicznym okresie, było ich 1301. Widoczna jest więc nieznaczna tendencja spadkowa. 581 przestępstw popełniono w autobusach, a w tramwajach - 390. Na przystankach popełniono w tym czasie 129 przestępstw, a w metrze – 102. Policjanci, na gorącym uczynku lub po pościgu, zatrzymali 64 sprawców.

Czytaj także: Pół miliona złotych na naprawę zniszczonych przystanków ZTM

Natomiast Straż Miejska w pierwszym półroczu odnotowała w swoich statystykach 4170 zdarzeń w komunikacji miejskiej (rok wcześniej było ich 1987), z czego 157 dotyczyło dewastacji. Najwięcej – 22 - miało miejsce na Pradze Południe i na Targówku, 20 w Wawrze i 14 na Białołęce i Woli.

Nieznacznie wzrosła liczba telefonów od mieszkańców i pasażerów, informujących o dewastacjach. W 2010 r. na numer 986 wpłynęły 44 zgłoszenia, w bieżącym roku było ich już 51. Najwięcej - dziewięć z Białołęki, siedem z Targówka, sześć z Pragi Północ i pięć z Bemowa. Cztery razy dzwoniono w sprawie zniszczeń na Ursynowie, w Wawrze, na Woli i Pradze Południe, trzy razy ze Śródmieścia, dwa – z Włoch. Jedno zawiadomienie dotyczyło Mokotowa, Ursusa i Żoliborza. Żadne zgłoszenia nie wpłynęły natomiast z Ochoty, Bielan, Rembertowa i Wilanowa.

Czytaj także: "Nie toleruj, powiadom": II edycja akcji ZTM rusza 19 września

Żeby skuteczniej przeciwdziałać tego typu czynom Straż Miejska uruchomiła specjalny SMS interwencyjny dla pasażerów. Od stycznia do końca czerwca 2011 roku nadesłano 1019 wiadomości tekstowych, które pozwoliły na przeprowadzenie interwencji w autobusach, tramwajach i na przystankach. Zgłoszenia dotyczyły najczęściej agresywnych i pijanych współpasażerów oraz osób palących papierosy w pojazdach.

Czytaj także: Rzecznik ZTM: Wandale kosztują nas kilka milionów złotych. Rusza akcja "Nie toleruj, powiadom"

Strażnicy ujęli na gorącym uczynku siedmiu dorosłych sprawców dewastacji i dwóch grafficiarzy.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto