Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy badają budowę kurhanów w Gąskach

redakcja
redakcja
redakcja
Liczna ekipa naukowców i pracowników powróciła do badań rozpoczętych w ubiegłym roku.

Pierwszy raz do sensacyjnych odkryć w Gąskach doszło w latach 80. Naukowcy znaleźli tu między innymi około 20 złotych i srebrnych monet pochodzących z czasów cesarstwa rzymskiego.
Badania przerwano w 1985 roku z przyczyn finansowych. Powrócono do nich w ubiegłe wakacje. Odkryto wówczas potężnych rozmiarów grobowiec, który usypano w kształcie piramidy, ponad 6 tysięcy lat temu tylko dla jednej osoby.
- Musiał to być ktoś bardzo wyjątkowy, stojący wysoko w hierarchii. Najprawdopodobniej był to przywódca ówczesnej społeczności przebywającej na tym terenie - tłumaczył nam dr Józef Bednarczyk z Instytutu Prehistorii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
- Obecnie wykopy będą poszerzane po to, aby poznać szczegóły budowy kurhanu i jego otoczenie. Archeolodzy spodziewają się odkryć szkielety ludzkie co najmniej z czasów cesarstwa rzymskiego, a także związane z tym fragmenty ceramiki, biżuterii - informuje Joanna Kowalska z gniewkowskiego ratusza. Archeolodzy zamierzają również rozpocząć badania drugiego kurhanu. Prace wykopaliskowe potrwają do połowy sierpnia.
Przypomnijmy, że właścicielem ziemi w Gąskach jest gmina Gniewkowo. Po zakończeniu prac naukowych na tym terenie samorządowcy chcą tu otworzyć rezerwat archeologiczny.
(dan)
Czytaj więcej na: www.pomorska.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto