Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Artysta transgraniczny

Redakcja
rys. Robert Szecówka
rys. Robert Szecówka Igor Myszkiewicz
26 września, w Galerii Pro Arte Okręgu Zielonogórskiego ZPAP odbył się finisaż wystawy rysunku satyrycznego Roberta Szecówki - artysty, który udowadnia, że język sztuki jest językiem uniwersalnym, pozwalającym nawiązać dialog ponad granicznym słupem.

 
Twórczość Roberta Szecówki znana jest zarówno w Polsce jak i za granicą, artysta publikuje swoje rysunki w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Belgii... W Polsce wspułpracował m. in. z "Karuzelą", był też inicjatorem i współorganizatorem legnickiego Satyrykonu - jednej z najważniejszych na świecie imprez opiewających rysunek satyryczny. Od 1986 r. mieszka i pracuje w Hamburgu.
Na wystawie w Galerii Pro Arte Artysta zaprezentował sto wybranych prac. Są to rysunki stworzone na różne okazje, poruszające szeroką paletę tematów. Można było zobaczyć prace poważne (choć może nie jest to najszczęśliwsze określenie w stosunku do satyry), poruszające kwestie emigracji i trudnych stosunków międzynarodowych; jeden z tych rysunków trafił zresztą do niemieckiego podręcznika historii.
Były też prace lekkie inspirowane życiem codziennym - kwestiami damsko-męskimi, sportem, rozrywką, wojną i śmiercią. Tu zmieniał się ton rysunków, od dowcipu lekkiego i frywolnego po humor czarny. Nawet jednak w tych ostatnich pracach dawała się zauważyć pewna subtelność, i dystans w potraktowaniu tematu. Podobnie wygląda sprawa z formalną stroną prac Roberta Szecówki - jego rysunki charakteryzują się elegancją i klarownością linii, forma jest czysta i lekka.
Choć nie zawsze dźwiga lekkie treści.
Współorganizatorami wystawy byli: Lubuskie towarzystwo Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT, Galeria Krzywe Zwierciadło i Galeria Twórców Galera.
 
O Artyście:
 
ROBERT SZECÓWKA „ROBS”
Ur.1935 r. w Żarkach;1955 - 1959 studia na wydz. Architektury Politechniki Wrocławskiej. 1959 - 1966 pracował jako projektant i wykonawca grafiki reklamowej, scenografii, architektury wnętrz dla targów, ekspozycji i sceny we wrocławskiej Hali Ludowej.
Od latajmuje się rysunkiem satyrycznym. Współpracował z miesięcznikiem "Poland", dwutygodnikami "Kaktus" i "Karuzela" oraz wydawnictwami wrocławskimi. Współpracuje z teatrami i kabaretami jako scenograf i satyryk.
Laureat szeregu prestiżowych, międzynarodowych nagród (m. in. w Montrealu, Tolentino, Skopje) współpracuje z wieloma czasopismami w kraju i za granicą.
W 1977 zainicjował i zrealizował, wraz z Andrzejem Tomiałojciem, w Legnicy pierwszy festiwal rysunku satyrycznego "Satyrykon", który z krajowego przeobraził się w międzynarodowy i trwa do dziś (amerykański tygodnik satyryczny "Witty World" zalicza go w tej dziedzinie twórczości do najważniejszych na świecie).
W 1986 Robert Szecówka wyjechał do Hamburga. Tam angażuje się w pracy dla Polonii, prowadzi międzynarodowe spotkania z młodzieżą w cyklu "Rysujemy z ROBS-em", organizuje wystawy, ilustruje książki, projektuje scenografię, współpracuje z prasą w kilku krajach (Niemcy, Wielka Brytania, Kanada, Belgia i in.). Opublikował dotychczas ponad 10 000 rysunków.
W r. 1993 Muzeum Karykatury w Warszawie przedstawiło blisko 300 jego rysunków oraz wystawę obiektów pt. "Poczet szmat polskich". Od tego czasu ponownie współpracuje z wydawnictwami oraz placówkami kulturalnymi w kraju
Pokazywał dotychczas swoje rysunki na ponad 200 wystawach indywidualnych i tyluż niemal zespołowych. Pisze małe formy satyryczne (m.in. limeryki) a w roku 2000 został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa za najdłuższy w historii literatury panagram, satyryczną powieść o współczesnej Polsce "Pałer", napisaną tylko słowami zaczynającymi się na literę p, (20 260 słów!).
Jest autorem postaci "Korki", propagującej w Niemczech i Hiszpanii akcję ratowania zagrożonych gatunków ptaków.
Uczestniczy w życiu hamburskiej Polonii. Jest wiceprzewodniczącym polskiej inicjatywy "Pegasus", współinicjatorem "Podium Polskiego", prowadzi galerię "Rezydencja" w Konsulacie Generalnym RP w Hamburgu, jest członkiem ZAiKS-u, Europejskiej Federacji Karykaturzystów FECO oraz Niemieckiego Związku Plastyków. Uczestniczy jako juror w międzynarodowych konkursach satyrycznych.
 
 

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto