Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteka wojewódzka będzie miała nową elewację

Redakcja
Leszek Kalinowski
Zielonogórzanie od dawna pytali, czy Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida zostanie wyremontowana. Teraz wszystko wskazuje na to, że doczeka się zmian. Inwestycja bowiem znalazła się na liście kluczowych (bez konkursu) projektów, dofinansowanych z unijnych funduszy

Projekt jest już gotowy. Wykonała go w ubiegłym roku - w drodze przetargu - poznańska firma. Natomiast w piątek został ogłoszony przetarg na wykonanie. Otwarcie ofert, zgodnie z planem, powinno odbyć się 4 maja. Jeśli nie będzie przeszkód, prace mogą się rozpocząć w czerwcu i zakończyć w listopadzie.
- Zakres prac obejmuje wymianę elewacji, ocieplenie stropodachów, montaż wentylacji i wymianę instalacji centralnego ogrzewania - tłumaczy Bogusław Adamczewski, kierownik działu administracyjnego biblioteki.
Remont pozwoli w znacznym stopniu obniżyć koszty ogrzewania.
Jak będzie wyglądał odnowiony Norwid?
- Cała część wysoka stanie się jedną szklaną bryłą w kolorze butelkowej zieleni, parter wyłożony zostanie granitem w kolorze piasku, wymienione okna i drzwi będą miały zielone ramy. Napisy ,,biblioteka” i ,,Norwid” w kolorze srebra razem z metalowym zwieńczeniem na dachu i wykończeniami na parterze tworzyć będą całość - wymienia dyrektor WiMBP Maria Wasik. - Mozaika Zbigniewa Prangi pozostanie. Trzeba będzie ją tylko odnowić.
Projekt nowej elewacji zakłada mniej okien niż jest obecnie w bibliotece (z elewacją utworzą jedną taflę, nie będzie ich widać z zewnątrz). Mało okien pozostanie zwłaszcza na IV i V piętrze, gdzie znajdują się magazyny. Będzie to z korzyścią dla księgozbioru, któremu słońce i nadmiar światła szkodzą .
A co z wnętrzem obiektu, który został wybudowany w latach 1968-75?
- W tym roku ogłosimy przetarg na projekt remontu parteru, klatki schodowej, wypożyczalni, oddziału dla dzieci, salonu i sali widowiskowej - mówi M. Wasik. - Marzą nam się granitowe posadzki, nowoczesne, aluminiowe poręcze, obniżenie sceny, zamontowanie nowych foteli z pulpitami (sala zyska też charakter konferencyjnej). Chcielibyśmy zrezygnować z tradycyjnych katalogów i wykorzystać hol na poszerzenie wypożyczalni i działu informacyjnego oraz na ekspozycję. Czy tak się stanie, zależeć będzie od pieniędzy na realizację projektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto