Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Big Jump w Warszawie. Weszli do Wisły z Płyty Desantu. "Powiedzmy nie betonozie i zbiornikozie"

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Krystian Dobuszyński
Na wysokości Płyty Desantu zorganizowano "Big Jump". Wspólne wejście do Wisły było manifestem w obronie rzek. - Natychmiast trzeba zacząć naprawianie tego co latami bezmyślnie psuliśmy, czyli zacząć w końcu, na masową skalę renaturyzować rzeki i przywracać ich naturalny bieg – mówiła dr Alicja Pawelec z Fundacji WWF Polska.

Big Jump w Warszawie. Weszli do Wisły z Płyty Desantu. "Powiedzmy nie betonozie i zbiornikozie"

W niedzielę popołudniu na wysokości Płyty Desantu spotkali się ekolodzy i miłośnicy wody. Wspólnie zrobili "Big Jump" do Wisły. Wejście do rzeczy odbyło się oczywiście pod kontrolą ratowników z uwagi na rwący nurt rzeki oraz niepewny grunt.

Wejście nie było przypadkowe. To element akcji zwracającej uwagę na stan rzek i wód w Polsce. - Wejdźmy do wody we wspólnej intencji chronienia jej zasobów nie tylko dla nas ale i dla innych nieludzkich mieszkańców obszarów wodnych – mówił Jacek Bożek z Klubu Gaja, współorganizator "Big Jump". Podobna inicjatywa odbywa się w całej Europie.

Big Jump w Warszawie. Weszli do Wisły z Płyty Desantu. "Powi...

- Tegoroczny Big Jump jest wyjątkowy – właśnie trwają konsultacje aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym i planów gospodarowania wodą w dorzeczach - Jacek Engel z Fundacji Greenmind (Koalicja Ratujmy Rzeki). - Podczas gdy Unia Europejska promuje renaturyzację rzek i naturalną retencję, jako odpowiedź na katastrofę klimatyczną, Wody Polskie proponują nam budowę setek zbiorników i regulację setek kilometrów rzek i potoków. Wejdźmy do rzek protestując przeciwko ich niszczeniu, przeciwko zwiększaniu zagrożenia powodziowego, przeciwko trwonieniu naszych pieniędzy. Powiedzmy nie betonozie i zbiornikozie! - dodaje.

- Środowiska wód słodkich to jedne z najbardziej przekształconych i najbardziej zdegradowanych ekosystemów na świecie. Nie mamy już czasu na stosowanie przestarzałych, nieefektywnych sposobów gospodarowania wodą, takich jak regulacja rzek czy przegradzanie ich tamami. Trzeba od tego odejść natychmiast. Natychmiast też trzeba zacząć naprawianie tego co latami bezmyślnie psuliśmy, czyli zacząć w końcu, na masową skalę renaturyzować rzeki i przywracać ich naturalny bieg – mówiła dr Alicja Pawelec z Fundacji WWF Polska.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto