Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Bródno kocha kino", ambitne projekcje dla mieszkańców

Redakcja
Bródno to nieprzychylne kulturze blokowisko? Kino "Świt" postanowiło zmienić ten stereotyp. Projekt „Bródno kocha kino”, ma promować ambitne kino i zwrócić uwagę na potrzeby kulturalne warszawskiego Bródna.

Bródno jakiego nie znacie w multimedialnym przewodniku


Dominującą kinematografią prezentowaną na Bródnie będzie film polski i rosyjski. Nie zabraknie też niezwykle obecnie ciekawej kinematografii rumuńskiej, współczesnych polskich bajek („Świat bajek polskich” w dniach 26-27.02.2011 r. kino Świt), czy klasyki kina niemego z muzyką na żywo. Kinomani, szczególnie ci, którzy nie mieli okazji zobaczyć wszystkich najlepszych filmów zeszłego roku, powinni szykować się już na kwietniowy Kanon 2011 - IV Przegląd Kinematografii Europejskiej, w czasie którego zobaczymy starannie wyselekcjonowane najlepsze filmy ubiegłego roku.

Kino pomiędzy blokami Bródna

Najbardziej ciekawie prezentuje się chyba pomysł wyjścia z kinem do mieszkańców Bródna i zaprezentowania im dzieł filmowych pod gołym niebem - w przestrzeni, która wydaje się mało temu sprzyjać. „Podniebna” impreza filmowa ma jednak przełamać to wyobrażenie i być początkiem zmiany postrzegania przez mieszkańców swego najbliższego otoczenia. Szczególnie ciekawie zapowiada się pokaz pod gołym niebem klasycznych dzieł ekspresjonizmu niemieckiego. Muzykę do tych filmów skomponował i wykona Marcin Pukaluk, który gorąco był przyjmowany ze swymi interpretacjami arcydzieł filmowych w licznych miastach polski. Można sobie tylko wyobrazić, jakie wrażenie wywoła prezentacja monumentalnego, industrialnego z ducha arcydzieła Fritza Langa „Metropolis” wśród bloków Bródna.

Kontynuacją pokazów pod gołym niebem będzie cykl „Klasyka polska na bloku, czyli kino objazdowe na Bródnie”, w czasie którego pokazane zostaną klasyczne polskie filmy, które stanowią kanon kultury polskiej.

IV Przegląd Filmu Rosyjskiego już w marcu

Skupmy się jednak na najbliższym bardzo ciekawym wydarzeniu, którego nie wolno przegapić. Dzięki współpracy z Rosyjskim Ośrodkiem Nauki i Kultury w Warszawie widzowie na Bródnie będą mieli niepowtarzalną okazję zapoznać się ze wspaniale rozwijającą się i stojącą na światowym poziomie kinematografią rosyjską. W ramach 4. Przeglądu Filmu Rosyjskiego w dniach 10-14.03.2011 r. zobaczymy zarówno klasykę, jak i najnowsze filmy z Rosji. Poprzednie edycje przeglądu udowodniły, iż na Bródnie i Targówku rośnie liczba miłośników kina rosyjskiego, którzy doceniają i kochają jego specyfikę.

W czasie przeglądu zobaczymy wielkie współczesne kino rosyjskie - wysublimowane „Wygnanie” Andrieja Zwigincewa, brutalny „Ładunek 200” Aleksieja Bałabanowa, filozoficzny „Shultes” Bakura Bakuradze czy feministyczną „Podróż ze zwierzętami domowymi” Wiery Storożewej. Ze starszych filmów nie można pominąć jednego z najwspanialszych muzycznych filmów świata „Świat się śmieje” Grigorija Aleksandrowa czy przenikliwego studium społecznego „Historii Asi Klaczynej, która kochała, ale za mąż nie wyszła” Andrieja Konczałowskiego - film opowiadający o codziennym życiu i pracy mieszkańców dużego kołchozu na Syberii został przez cenzurę zakazany i pokazano go dopiero po 22 latach. Widzowie zobaczą też niepokazywany dotąd w Polsce wybitny film „Czekista” Aleksandra Rogożkina – przejmujące, brutalne studium komunistycznego terroru.

"Ziemia" z 1930 roku z muzyką na żywo

Wyjątkowym wydarzeniem będzie też pokaz filmu „Ziemia” z 1930 r. w reżyserii Aleksandra Dowżenki, filmowca ukraińskiego pochodzenia ze specjalnie napisaną i prapremierowo wykonaną na żywo muzyką. „Ziemia” to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych i najbardziej poetyckich filmów rosyjskich tego okresu i żelazna pozycja kanonu kinematografii światowej. Choć głównym tematem filmu jest dziejąca się na Ukrainie kolektywizacja, modernizacja i zakładanie kołchozu, co jednoznacznie ukazuje, iż film ma wyraźny charakter ideologiczny i propagandowy, to jednak po latach przetrwało, jakby wbrew intencjom reżysera to, co w filmie najbardziej istotne – dziś oglądamy to dzieło jako metafizyczny poemat o życiu i śmierci, portretujący czasy archaiczne, w których człowiek żył harmonijnie z naturą, z jej cyklami, przemijaniem i odradzaniem się.

Dla Dowżenki ziemia jest mistyczną matką człowieka, strzegącą ładu natury, której jest on tylko częścią. „Ziemia” przeniknięta jest scenami majestatycznej przyrody, falujących łanów zbóż, mórz słoneczników, drzew uginających się od owoców czy pędzących koni. (Strona przeglądu: www.kinorosja.waw.pl.) Filmy w czasie przeglądu będzie przybliżał w swych niepowtarzalnych prelekcjach znawca kina rosyjskiego Mikołaj Wojciechowski.

Czy projekt „Bródno kocha kino” zachęci mieszkańców do kontaktu z wielkim kinem? Czy film, który wychodzi z kina do ludzi zostanie przez nich życzliwie przyjęty? To pokaże oczywiście czas, ale okazja, by zobaczyć wielkie kino tak blisko, by obcować z nim niemal bezpośrednio nie zdarza się często. Nie wolno jej więc zmarnować.


Zobacz również:
Polowanie na szczury w parku Bródnowskim
Zawaliła się część muru Cmentarza Bródnowskiego [zdjęcia]
Kosmiczna klatka Althamera już otwarta

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto