MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Centralny Port Komunikacyjny przekazał 5 mln zł na zakup nowoczesnych autobusów na Mazowszu. Pojazdy wyruszą na drogi w 2024 roku

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
CPK przekazał 5 mln zł na zakup autobusów na Mazowszu. Na drogi wyruszą w 2024 roku
CPK przekazał 5 mln zł na zakup autobusów na Mazowszu. Na drogi wyruszą w 2024 roku Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Spółka CPK i związek powiatowo-gminny Grodziskie Przewozy Autobusowe podpisały umowę o dofinansowanie zakupu niskopodłogowych autobusów do obsługi transportu publicznego w powiatach grodziskim i pruszkowskim, w tym w gminach Baranów, Błonie, Jaktorów, Grodzisk Mazowiecki, Milanówek i Żabia Wola. Środki w kwocie 5 milionów złotych pozwolą na zakup 10 pojazdów.

W 2022 roku związek powiatowo-gminny Grodziskie Przewozy Autobusowe, który obsługuje obszar 12 gmin, pozyskał 5 milionów złotych z Funduszu Polski Ład. Kolejne 5 mln zł dofinasowania przekazała spółka Centralny Port Komunikacyjny. Dzięki tym pieniądzom i wkładowi własnemu w wysokości ponad 1 mln zł, GPA zakupią 10 niskopodłogowych, 10-metrowych autobusów.

Pojazdy będą fabrycznie nowe, klimatyzowane, monitorowane i wyposażone w system dynamicznej informacji pasażerskiej. Każdy pomieści ponad 70 pasażerów i będzie przystosowany do przewozu wózków i rowerów.

CPK przekazał 5 mln zł na zakup autobusów na Mazowszu. Na drogi wyruszą w 2024 roku

Centralny Port Komunikacyjny przekazał 5 mln zł na zakup now...

Jednym z celów inwestycji CPK jest likwidacja wykluczenia transportowego. Infrastruktura transportowa to system połączony, dlatego równocześnie z projektowaniem i budową nowych linii kolejowych wspomagamy też transport autobusowy, który pomaga pasażerom dotrzeć do regionalnych węzłów przesiadkowych. Nasze wsparcie dla Grodziskich Przewozów Autobusowych to tak naprawdę pomocna dłoń wyciągnięta do mieszkańców, którym zapewnimy lepszą ofertę przewozową - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Początek kursów w 2024 roku

Nowoczesne pojazdy zaczną kursować z pasażerami na początku 2024 roku, po zakończeniu procedury zakupowej.

Cieszę się, że w rejonie projektowanego lotniska na drogi wyjadą niskopodłogowe autobusy, a dzięki temu codzienne dojazdy do szkoły czy pracy będą dla mieszkańców wygodniejsze i że możemy mieć w tym swój udział. Spółka CPK konsekwentnie wspiera potrzeby społeczności lokalnej z otoczenia Lotniska CPK. Realizujemy je w odpowiedzi na problemy związane z transportem zgłaszane nam przez samorządy - podkreśliła dyrektor Pionu Relacji i Rozwoju Otoczenia CPK Katarzyna Dobrońska.

Jak informuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, pieniądze zostaną przekazane w ramach Programu Społeczno-Gospodarczego ujętego w Koncepcji CPK uchwalonej przez Radę Ministrów w listopadzie 2017 r.

PSG zakłada finansowanie projektów komplementarnych CPK, czyli m.in. inwestycje w transport, który integruje obszary podmiejskie i zwiększa dostępność komunikacyjną rejonów atrakcyjnych turystycznie

od 7 lat
Wideo

Zlot Cadillaców Inowrocław 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto