Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcesz się wybrać do Filharmonii? Teraz masz okazję! MMToruń rozdaje zaproszenie

redakcja
redakcja
redakcja
Tym razem zapraszamy na koncert z okazji Dnia Europy. Koncert odbędzie się pod patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

7 maja, godz. 19. Filharmonia Pomorska
 
 „Świętowanie Dnia Europy jest czymś szalenie sympatycznym, bo ten dzień kojarzy sięnam wyłącznie z sukcesami”  – uważa  europosłanka Róża Thun. Jej zdaniem, historiaUE to historia, w której nie ma dramatów, ofiar, cierpienia, strat. – „To nie jestświęto dla elit, polityków, partii - to jest święto, które dotyczy każdego z nas,wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej”. Uroczyste obchody Dnia Europyprzypominają o dacie 9 maja 1950, kiedy to Robert Schuman, francuski minister sprawzagranicznych w latach 1948 - 1952, ogłosił swoją deklarację - plan Schumana. Planten dotyczył powołania pierwszej organizacji koordynującej współpracę państw wgórnictwie i hutnictwie, Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, i uważany jest dziśza „pierwszą konkretną podstawę Federacji Europejskiej”. Państwa członkowskie UniiEuropejskiej świętują w tym dniu, obchodzą tę datę równie uroczyście Polacy.
W Filharmonii po raz kolejny uczcimy Dzień Europy muzyką - specjalnym koncertem. Naprogram złożą się dzieła dwóch  kompozytorów – Ferdinanda Riesa oraz WolfgangaAmadeusza Mozarta.   F. Ries (1784-1838), przyjaciel i kopista Beethovena tworzyłgłównie muzykę „salonową”, nacechowaną elegancją, finezją rytmu i harmonii. Dużąpopularność w Europie zdobyły jego utwory fortepianowe (koncerty, sonaty wariacje,ronda, fantazje), wykonywał je m.in. młody Fryderyk Chopin. W Filharmonii usłyszymyKoncert fortepianowy Es-dur Riesa w interpretacji Elżbiety Karaś-Krasztel. Pianistkapo uzyskaniu dyplomu w Akademii Muzycznej w Warszawie, kształciła się dalej podkierunkiem sławnych wirtuozów i wybitnych pedagogów: Wiktora Mierżanowa(Konserwatorium Moskiewskie) oraz Istvana Lantosa (profesora Akademii Muzycznej wBudapeszcie). Była wielokrotną stypendystką Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie,ma na swoim koncie dyplomy i wyróżnienia m.in. w konkursów w Atenach, Moskwie iWarszawie. Koncertowała w wielu krajach Europy oraz w Kanadzie i Australii.Współpracuje jako solistka z Polską Orkiestrą Kameralną i orkiestrą SinfoniaVarsovia. Dokonała licznych nagrań dla PR i TV, nagrała również płyty z muzykąMozarta dla niemieckiej firmy Aperto. Repertuar pianistki obejmuje pozycje bardzorzadko pojawiające się w programach koncertowych, wiele uwagi poświęca równieżmuzyce polskiej. Oprócz obszernego repertuaru Chopinowskiego gra utworyPaderewskiego, Zarębskiego oraz Malawskiego. Ostatnio współpracuje z kwartetem„Prima Vista,” wykonując kameralne wersje koncertów Bacha, Mozarta i Chopina.
Za pulpitem dyrygenckim stanie Jerzy Swoboda, ceniony polski mistrz batuty. W swejbogatej biografii odnotował pracę z najlepszymi orkiestrami w Polsce i za granicą,koncertując w wielu krajach Europy, a także w USA, Kanadzie, Korei Płd., Meksyku,Japonii, Tajwanie.  Współpracował z artystami tej klasy, co Lord Y. Menuhin, G.Kremer, J. Frantz, M. Petri. Pod jego batutą Orkiestra Symfoniczna, stalewspółpracujący z FP Chór Akademicki UKW oraz  uznani, młodzi wokaliści zaprezentująMszę C-dur „Koronacyjną” Mozarta. Utwór ten skomponowany został na użytek katedry wSalzburgu, przypuszczalnie z okazji Świąt Wielkancnych bądź na uroczystość koronacjicudownego obrazu Matki Boskiej w odpustowej miejscowości Maria-Plein koło Salzburga.Nie za długa (27’), w miarę poważna, świetnie brzmiąca oraz  świeżość motywówmelodycznych –  to jej główne cechy, które zadecydowały, że obok „Requiem” i motetu„Exsultate, Jubilate” należy do najczęściej wykonywanych utworów kościelnych.
Partie solowe w tym utworze wykonają: Ingrida Gapova  (sopran), pochodzi zeSłowacji, absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (klasa Hanny Michalak),laureatka wielu krajowych konkursów wokalnych oraz I Letniej Akademii Śpiewu(Gdańsk-Sopot 2009), solistka-śpiewaczka Opery Bałtyckiej; Joanna Dobrakowska (alt),absolwentka Akademii Muzycznej we  Wrocławiu oraz klasy maestry Heleny Łazarskiej(Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu), laureatka nagród orazwyróżnień w konkursach wokalnych w Warszawie, Nowym Sączu, Trnavie i Bydgoszczy;tenor Adam Węgliński, student Piotra Kusiewicza w Akademii bydgoskiej brał udział wlicznych festiwalach, koncertach i przedstawieniach operowych, w latach 2006-2008pracował na stanowisku solisty śpiewaka w Państwowej Operze Bałtyckiej w Gdańsku,jest finalistą i laureatem wielu konkursów wokalnych, w 2009 został laureatem1.Letniej Akademii Śpiewu, Patryk Rymanowski, bas baryton, „charakteryzujący się ładnym w barwie głosem,  dobrą techniką, i dużą muzykalnością, i wreszcie osobistymurokiem”,  student Akademii Muzycznej w Poznaniu, laureat krajowych konkursówwokalnych oraz na Słowacji, od 2007 współpracuje z Teatrem Wielkim im. StanisławaMoniuszki w Poznaniu.
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii PomorskiejChór Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w BydgoszczyJerzy Swoboda, dyrygentElżbieta Karaś-Krasztel, fortepian
Ingrida Gapova, sopran
Joanna Dobrakowska, alt
Adam Węgliński, tenor
Patryk Rymanowski, bas
Sylwester Matczak, przygotowanie Chóru
Bernard Mendlik, współpraca
F. Ries - Koncert fortepianowy Es-dur op. 42Mozart - Msza C-dur "Koronacyjna" KV 317
 
Aby otrzymać podwójne zaproszenie, wystarczy napisać w komentarzu pod tekstem, dlac zego chcielibyście się wybrać. Do wtorku wybierzemy zwycięzcę. Pod komentarzami prosimy wpisać imię i nazwisko. Powodzenia!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto