Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Co z parkiem linearnym nad tunelem obwodnicy? Anulowanie, zamieszanie i ponowna decyzja Zarządu Zieleni

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Pod koniec października pojawiła się informacja, że Zarząd Zieleni unieważnił decyzję o wyborze wykonawcy parku nad Południową Obwodnicą Warszawy. Kilka dni później jednak ZZW ponownie poinformował o wyborze najkorzystniejszej oferty. Co zatem z parkiem linearnym na Ursynowie?

Co z wykonawcą parku linearnego nad tunelem POW?

Pod koniec września pojawiła się informacja o rozstrzygnięciu przetargu. Proces był długi, a otwarcie ofert kilkukrotnie przesuwano - o czym pisaliśmy tutaj. Jednak po około miesiącu Zarząd Zieleni unieważnił przetarg na budowę parku. Po rozstrzygnięciu postępowania jedna z firm - PORR odwołała się do Krajowej Izby Odwoławczej. ZZW przyznało, że analiza ofert nie była dokonana w pełni właściwie. - Po analizie treści odwołania wykonawcy PORR S.A. uznał, że czynności dotyczące oceny i badania ofert mogły zostać przeprowadzone w sposób nie w pełni odpowiadający wymogom ustawy o Prawie zamówień publicznych - brzmiało oświadczenie.

Co z parkiem linearnym nad tunelem obwodnicy? Anulowanie, za...

Jednak już 30 października pojawiła się ponowna informacja ze strony Zarządu Zieleni. Znów o wyborze wykonawcy. Ponownie wybrano firmę Palmett - tak jak w pierwszym postępowaniu. To zresztą oni zaprojektowali też wspomniany park. Jak potwierdziła nam rzeczniczka prasowa Zarządu Zieleni, Karolina Kwiecień-Łukaszewska, drugie pismo jest wiążące jeśli chodzi o wybór wykonawcy. - Nasze odwołanie dotyczyło poprzedniej decyzji Zamawiającego. Zamawiający uwzględnił wówczas nasze zarzuty z odwołania i poprosił firmę Palmett o wyjaśnienia, czy to, że firma jest autorem dokumentacji projektowej na budowę parku nad tunelem POW nie miało wpływu na zakłócenie konkurencji - poinformowała nas z kolei Marta Czerwińska z firmy PORR S.A.

Odwołań już nie będzie

Termin ewentualnego odwołania od ponownej decyzji Zamawiającego upłynął w poniedziałek 6 listopada. Wygląda na to, że nic nie stanie na przeszkodzie podpisania umowy z firmą Palmett. Teraz pojawia się jednak pytanie, jaki wpływ na termin budowy parku ma kilkukrotnie przekładanie terminu otwarcia ofert oraz perturbacje w wyborem wykonawcy. - Na ten moment trudno to określić. O terminach będziemy mówić już po podpisaniu umowy, co mamy nadzieję nastąpi wkrótce - usłyszeliśmy od rzeczniczki ZZW. Przypomnijmy, że pierwszą koncepcję parku nad tunelem obwodnicy na Ursynowie stworzono w 2016 roku. Czas jego powstania przekładano w związku z terminem realizacji POW. Jeszcze w zeszłym roku mówiono o 2024 roku, obecnie wskazywany jest rok 2025. Cała inwestycja obejmuje teren wzdłuż ul. F. Płaskowickiej, na odcinku od ul. Pileckiego do ul. Nowoursynowskiej.

Co powstanie na Ursynowie?

Cała inwestycja obejmuje teren wzdłuż ul. F. Płaskowickiej, na odcinku od ul. Pileckiego do ul. Nowoursynowskiej. Chodzi o długość około 2 km. Park będzie miał powierzchnię 12,5 ha. Jak zapowiada Zarząd Zieleni, po ukończeniu inwestycji mieszkańcy Warszawy znajdą tam mnóstwo roślinności – 1008 drzew, ponad 100 tysięcy krzewów, pnącza, byliny i trawy ozdobne.

- Pojawi się nowy układ chodników i ścieżek spacerowych – głównym elementem będzie biegnąca przez całą długość parku promenada. Mieszkańcy skorzystają też m.in. ze strefy rekreacyjnej i drewnianego tarasu, który zaplanowano nad ogrodem deszczowym – czytamy. Inwestycja została podzielona na sześć odcinków. Wcześniej Zarząd Zieleni zapewniał, że jeśli warunki pogodowe będą korzystne prace budowlane na dwóch pierwszych fragmentach powinny ruszyć na przełomie roku. Obecnie nie ma wykonawcy, więc nie można przewidzieć daty rozpoczęcia prac.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto