MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Park linearny na Ursynowie. Kolejny raz przełożono rozstrzygnięcie przetargu. Dlaczego?

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Wizualizacje parku nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy
Wizualizacje parku nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy Palmett / UM Warszawa
Otwarcie ofert w przetargu na park linearny nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy zaplanowano ponad dwa miesiące temu. Od tego czasu termin przekładano już czterokrotnie. Dlaczego? Jak tłumaczy nam Zarząd Zieleni chodzi o ogromną liczbę zapytań, które spływają w tej sprawie. Kiedy w końcu postępowanie zostanie rozstrzygnięte i co może oznaczać zamieszanie w przekładaniem terminu?

8 maja miało nastąpić otwarcie ofert w przetargu na park linearny nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy. Tymczasem od tego momentu termin przekładano już czterokrotnie i kolejny termin przypada już na 24 lipca. - W przypadku przetargu na wykonawcę Parku nad POW do tej pory wpłynęło ponad 150 pytań. Uznaliśmy za zasadne wydłużenie terminu składania ofert, gdyż chcemy, żeby wszyscy wykonawcy mieli możliwość dokładnego zapoznania się z dokumentacją projektową i zadania pytań w przypadku pojawienia się wątpliwości - wyjaśnia Karolina Kwiecień-Łukaszewska, rzeczniczka Zarządu Zieleni.

Wizualizacje parku nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy

Park linearny na Ursynowie. Kolejny raz przełożono rozstrzyg...

Jak tłumaczą urzędnicy dzięki temu każdy z wykonawców ma wystarczająco dużo czasu na zapoznanie się z dokumentacją przetargową, odpowiedziami na pytania, co pozwoli im na przygotowanie kompletnej i precyzyjnej oferty. Wraz z przesunięciem terminu otwarcia ofert nastąpią przesunięcia w harmonogramie realizacji inwestycji, ale mają być nieznaczne.- Przesunięcie terminu otwarcia ofert wpływa na termin zawarcia umowy i jej zakończenia, jednak nie będą to znaczące zmiany - około jednego, dwóch miesięcy - dodaje Kwiecień-Łukaszewska.

Zarząd Zieleni

Jaki park nad tunelem obwodnicy?

Pierwszą koncepcję parku nad tunelem obwodnicy na Ursynowie stworzono w 2016 roku. Czas jego powstania przekładano w związku z terminem realizacji POW. Jeszcze w zeszłym roku mówiono o 2024 roku, obecnie wskazywany jest rok 2025. Cała inwestycja obejmuje teren wzdłuż ul. F. Płaskowickiej, na odcinku od ul. Pileckiego do ul. Nowoursynowskiej. Podzielono go na sześć odcinków.

Przypomnijmy, że na początku kwietnia Zarząd Zieleni ogłosił przetarg na wykonanie parku. Pod koniec lutego informowano z kolei o tym, że na ukończeniu są prace projektowe. Nad Południową Obwodnicą Warszawy, na długości niemal 2 km, ma powstać park linearny. To znaczy długi, ale wąski teren zielony. Według planu ma się tam znaleźć około tysiąca drzew, ponad 100 tysięcy krzewów, pnącza, byliny i trawy ozdobne. Wciąż nie jest jednak pewne czy przeznaczone na budowę parku środki będą wystarczające, o czym pisaliśmy szerzej poniżej. Optymizmem nie napawają także ostatnie oferty w przetargu na Park Żerański.

Jeśli oferty złożone w przetargu, faktycznie będą wykraczać poza przewidziany budżet to możliwych jest kilka rozwiązań. Powtórzenie postępowania (zależy oczywiście od różnicy między ofertami a budżetem), które oznacza także opóźnienie początku prac, dofinansowanie inwestycji lub jej fazowanie. Obecnie jako opcję zaznaczono jeden z odcinków, ale jeśli będzie brakować środków mogą być to np. dwa lub trzy odcinki. Nadal czekamy aż w końcu przetarg przejdzie do następnego etapu, czyli oferty otwarte i przekonamy się czy są w przewidywanym budżecie.

Wizualizacje parku nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy
Wizualizacje parku nad tunelem Południowej Obwodnicy WarszawyPalmett / UM Warszawa
od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Żywe szachy na Budzeniu Sienkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto