MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czekają na swój nowy jacht

Redakcja
Na razie w sekcji żeglarskiej klubu Grot szkoli się trzech młodych żeglarzy. Na zdjęciu z Arturem Słowikiem, instruktorem i koordynatorem projektu.
Na razie w sekcji żeglarskiej klubu Grot szkoli się trzech młodych żeglarzy. Na zdjęciu z Arturem Słowikiem, instruktorem i koordynatorem projektu. Młodzieżowa Sekcja Żeglarska
Młodzież z terenów wiejskich ma okazję poznać tajniki żeglowania. W stoczni w Olecku czeka na odbiór łódź, na której będą się szkolić. Pierwsi chętni już są. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Młodzieżowa Sekcja Żeglarska Delphia jest częścią projektu współfinansowanego z pieniędzy Unii Europejskiej. Działa przy klubie PTTK Grot w podstargardzkim Wierzchlądzie. Pierwsi chętni zaczęli szkolenia. To Gabriel Zacharek z bratem Maksymilianem z Kunowa i Krzysztof Kliciński z Chociwla.- Zawsze lubiłem spędzać czas nad wodą, często gdzieś w oddali pojawiały się żaglówki, ale mogłem je oglądać tylko z daleka - mówi Krzysztof Kliciński. - Teraz sam mogę pływać i uczyć się żeglarstwa. To super przygoda!W szkoleniach z żeglowania może brać udział młodzież zamieszkująca teren Lokalnej Grupy Rybackiej Sieja.- Jeśli będzie zainteresowanie, to możemy szkolić nawet kilkanaście osób - mówi Artur Słowik, koordynator projektu unijnego. - Nasz projekt jest adresowany przede wszystkim do młodzieży wiejskiej. Ale do klubu może przystąpić każdy.Jacht Delphia24 zbudowała stocznia w Olecku. Jak tylko dojedzie do Stargardu, będzie wykorzystywany na każdym etapie szkolenia żeglarzy. Jest szybki, więc nadaje się do regat. W Polsce od kilku lat działa Stowarzyszenie Regatowe Delphia 24, które organizuje mistrzostwa kraju. Żeglarze z klubu w Wierzchlądzie też chcą brać w nich udział. Właścicielem projektu unijnego, realizowanego przez Młodzieżową Sekcję Żeglarską Delphia, jest oddział kolejowy PTTK im. E. Góreckiego. Wartość projektu to 86 tysięcy złotych. Dofinansowanie wyniosło 73 tys. zł. Pieniądze przeznaczono na żaglówkę, żagle, wyposażenie. Na wkład własny złożyli się sponsorzy, m.in. firmy Mostar, PEC, Żaglownia Polsails i osoby prywatne. Obecnie prowadzone są rozmowy z Krajową Spółką Cukrową. Poszukiwani są kolejni sponsorzy. Warunkiem uzyskania dotacji było funkcjonowanie szkółki żeglarskiej i dysponowanie nieruchomością na realizację projektu na czas jego trwania, czyli na co najmniej 5 lat. Do tej pory, od 2004 roku począwszy, umowa dzierżawy była udzielana oddziałowi PTTK tylko na rok. Co roku przedłużano ją na rok następny.- Obecna umowa dzierżawy została zawarta na okres kolejnych sześciu lat - informuje Kazimierz Szarżanowicz, wójt gminy Stargard Szczeciński.Młodzi żeglarze z sekcji mają na koncie pierwsze sukcesy. Brali udział m.in. w wakacyjnych Regatach o Błękitną Wstęgę Jeziora Miedwie. Zajęli szóste miejsce. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto