Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czerwiec w Galerii Sztuki Współczesnej

Znawca
Znawca
redakcja
Oto najważniejsze wydarzenia w czerwcu w Galerii Sztuki Współczesnej przy ul. Miedzianej.

Sala Główna
1 czerwca br. o godz. 18.00 zapraszamy na wernisaż : OLGA SIEMASZKO "ILUSTRACJE"; wystawa dla dzieci i wszystkich, którzy dziećmi chcieliby się poczuć Wystawa zorganizowana została z okazji 10. rocznicy śmierci oraz 100. rocznicy urodzin Olgi Siemaszko jednej z najwybitniejszych polskich artystek, zaliczanej do twórców znanej w świecie "polskiej szkoły ilustracji", laureatki wielu nagród iwyróżnień. Olga Siemaszko zajmuje ważne miejsce w polskiej sztuce, była wzorem dla wielu młodych, dziś już uznanych artystów. Na jej ilustracjach wychowało się kilka pokoleń Polaków. Twórczość artystki zauważono i doceniono także za granicą już w 1950 roku odniosła pierwszy większy sukces, był nim artykuł w międzynarodowym miesięczniku szwajcarskim "Graphis" z 30. jej ilustracjami, potem przyszły następne.
Na wystawie , która będzie prezentowana we Włocławku, zgromadzono ponad 150 ilustracji z różnych okresów, a wśród nich tak znane jak "Alicja w krainie czarów" czy nagrodzone - "Kalif bocian" W. Hauffa i "Bajeczki" J.I. Kraszewskiego. Pochodzą one ze zbiorów prywatnych Anny i Andrzeja Majewskich oraz Biura Wystaw Artystycznych Galerii Zamojskiej - kolekcji autorskiej tworzonej w latach 1982-2000 przez ówczesne Biuro Wystaw Artystycznych w Zamościu. Od kilku miesięcy wystawa wędruje po Polsce. Na mapie galerii, które prezentują tę ekspozycję są: Biuro Wystaw Artystycznych Galerii Zamojskiej, placówki w Mielcu, Krośnie, Lesznie, Koninie, Częstochowie, a poWłocławku wystawa ta pojedzie do Warszawy. Wystawie towarzyszy album - 48 stron, twarda oprawa, format A4, zwierający m.in. teksty Andrzeja Matyni i Józefa Wilkonia oraz 40 reprodukcji najbardziej znanych i lubianych ilustracji Olgi Siemaszko.
Olga Siemaszko urodziła się 11.04.1911r. w Krakowie, zmarła 06.10.2000r. w Warszawie. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach: malarstwa prof. Mieczysława Kotarbińskiego, rysunku prof. Tadeusza Kulisiewicza, grafiki prof. Edmunda Bartłomiejczyka i grafiki warsztatowej prof. Stanisława Ostoi-Chrostowskiego. Uprawiała twórczość w dziedzinie ilustracji, rysunku, grafiki wydawniczej, scenografii i plakatu. Współpracowała z wieloma wydawnictwami, m.in. z takimi jak: Czytelnik, Instytut Wydawniczy "Nasza Księgarnia", Biuro Wydawnicze "Ruch", Krajowa Agencja Wydawnicza, Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, Książka i Wiedza, Bohem Press, Graphis, Arka, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Wydawnictwa Akcydensowe. Zilustrowała ponad 200 książek, kalendarzy i innych druków akcydensowych.
Otrzymała wiele nagród i wyróżnień, wśród nich takie jak: Nagroda Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży (1951), Nagroda Honorowa na I Ogólnopolskiej Wystawie Książki i Ilustracji (1951), Nagroda Państwowa III Stopnia (1953), I Nagroda na II Ogólnopolskiej WystawieIlustracji, Plakatu i Drobnych Form (1955), Złoty Medal na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Edytorskiej IBA w Lipsku (1959), Dyplom na XII Triennale Sztuki Użytkowej w Mediolanie (1960), Nagroda II Stopnia Ministra Kultury i Sztuki na wystawie "Książka i Ilustracja w XV-leciu PRL" (1962), II Nagroda w Konkursie organizowanym przez RSW Prasa-Książka-Ruch na opowieść obrazkową (1973), Medal Komisji Edukacji Narodowej (1975), Wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek za opracowanie graficzne i ilustracje do książki "Księżniczka na opak wywrócona" P. Calderona (1979), Nagroda PTWK za "Kalifa Bociana" W. Hauffa (1984), Nagroda PTWK za "Bajeczki" J.I Kraszewskiego (1986).W roku 1986 została wpisana na Listę Honorową H. Ch. Andersena za "Bajeczki", w 1996 otrzymała Nagrodę PTWK za całokształt twórczości, a w roku 2000 Medal Polskiej  Sekcji IBBY, również za całokształt twórczości, jest pierwszą laureatką tej nagrody.
Ekspozycja będzie czynna do 26 czerwca 2011 r.
"Salon Młodych"Również 1 czerwca br. o godz. 18.00 w Salonie Młodych otwarta zostanie wystawa podsumowująca całoroczną działalność pracowni plastycznej GSW; tytuł ekspozycji: MALARSTWO I RYSUNEK z pracowni plastycznej Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku W ciągu wieloletniej działalności pracowni plastycznej przy Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku zajęcia prowadzili tu artyści plastycy: Letosława Charaszkiewicz, Beata i Janusz Koneccy, prof. Paweł Lewandowski-Palle, prof. Piotr Będkowski. Obecnie pracownią kieruje art. plast. Krzysztof Walczewski. To na warsztatach w Galerii swoje pierwsze kroki w dziedzinie plastyki stawiało wielu późniejszych studentów i absolwentów kierunków artystycznych różnych uczelni.  Uczestnicy zajęć pracują w dwóch grupach: młodszej - klasy I-VI i starszej - gimnazjum, liceum oraz osoby dorosłe. Zajęcia trwają od października do końca maja i kończą się , tak jak w roku bieżącym, wystawą prezentującą całoroczny dorobek uczniów.
Wystawa będzie czynna do 26 czerwca 2011 r.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto