Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy kamery miejskie powinny uszczelnić płatne parkowanie w Warszawie? Pittsburgh rozpoczął automatyczne pobieranie opłat

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Krystian Dobuszyński
Pittsburgh w USA dokonał rewolucji w swoim systemie płatnego parkowania. Uszczelnienie, które przyniosło wzrost opłat o 30% i pomaga wyłapać auta, które normalnie by z systemu uciekły. Czy coś podobnego jest konieczne w Warszawie i jak szczelny jest system w stolicy? Chodzi najczęściej o dostawy, kurierów i przewozy osób.

Wspomniane miasto w Stanach Zjednoczonych postanowiło skorzystać z usług start-upu, który oferuje monitoring ulic w czasie rzeczywistym. To pozwala na weryfikację wszystkich ulic objętych strefą i nalicza opłaty parkingowe tym, którzy zatrzymują się na chwilę i w tradycyjnym systemie niezauważeni unikają płatności. Np. na prawym pasie, na światłach awaryjnych lub na chwilę - dostawców czy taksówkarzy. W polskim prawie postój to każde unieruchomienie niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego trwające dłużej niż 1 minutę. Wtedy już, w strefie płatnego parkowania, musimy zapłacić.

Warszawa nie ma się czego wstydzić

Jak mówi mi Jakub Dybalski, rzecznik warszawskiego ZDM, podobną funkcję w stolicy spełnia e-kontrola. - Myślę, że takie rozwiązanie nie byłoby nam potrzebne. Samochody do e-kontroli, które jeżdżą po ulicach objętych strefą doskonale uszczelniły nasz system. Testujemy też rozwiązanie polegające na kontroli drogowej, czyli autach, które sprawdzają ulice w SPPN - dowiaduje się. Ich efektywność miałaby być nie gorsza od kamer słyszymy. Jeśli chodzi o same kamery to zamontowano je na Placu Pięciu Rogów, ale straż miejska wybrała by na stałe stał tam patrol zamiast korzystania z kamer - tłumaczy mi Dybalski.

- W przyszłości planujemy w Warszawie wprowadzenie Strefy Czystego Transportu czy ograniczenie ruchu w Nowym Centrum Warszawy. Ograniczenie ruchu aut będzie tutaj konieczne. Samochody do e-kontroli, którymi dysponujemy czy potencjalnie kamery byłyby tutaj wskazane. Będziemy bowiem kontrolować wjazd aut w ten rejon. Natomiast co do samego uszczelniania systemu na dzisiaj nie jest to rozwiązanie, którego potrzebujemy - tłumaczy mi Jakub Dybalski.

Nowe Centrum Warszawy to projekt zakładający przebudowę szeregu ulic w Śródmieściu zakładający uspokojenie ruchu, uporządkowanie parkowania i zwiększenie mobliności pieszo-rowerowej. Obejmuje m.in. przebudowę ulic takich jak: Al. Jerozolimskie, Chmielną, Złotą, Sienkiewicza, Zgoda czy Kruczej.

Parkometry odejdą do lamusa?

O tym, że auta do e-kontroli świetnie się sprawdzają, mówi nam też radny Marek Szolc. Podkreśla, że rozwój strefy płatnego parkowania jest niezwykle ważny dla polityki zrównoważonej mobilności w Warszawie i uporządkowania parkowania w całym mieście, bo nadal problemy z zapanowaniem nad tym ma straż miejska i policja. - Tak, strefa powinna być większa i szybciej rozwijana. Przede wszystkim byłoby to możliwe, gdyby prezydent Trzaskowski przeznaczył więcej pieniędzy na ZDM. Ale nie zapominajmy też o skandalicznej decyzji wojewody, który wstrzymuje rozszerzanie strefy chociaż chcą tego mieszkańcy - mówi radny Warszawy. - Myślę, że gdyby drogowcy dostali większe zasoby to byliby w stanie jednocześnie pracować nad rozszerzaniem strefy na Mokotowie pomimo problemów na Pradze i Kamionku.

Ocenia też, że rozwijanie strefy to jeden z nie wielu sukcesów tej kadencji prezydenta Warszawy. W stolicy kierowcy mogą korzystać z usług trzech operatorów przy płatności za parkowanie:

  • firmy SkyCash (aplikacja MobiParkingotwiera się w nowej karcie),
  • firmy Mobile Traffic Data (aplikacja moBILETotwiera się w nowej karcie),
  • firmy Flowbird Group (aplikacja Flowbirdotwiera się w nowej karcie).

W przyszłości być może faktycznie pójdzie to stronę jeszcze większej cyfryzacji. Dzisiaj parkometry są jeszcze punktami w ramach których wyznacza się, gdzie np. mieszkańcy z abonamentem mogą parkować, ale w przyszłości rejony mogą być po prostu wyznaczane odgórnie, a opłaty pobierane głównie cyfrowo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto