Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy na Mazowszu zabraknie łóżek dla chorych na COVID-19? Wojewoda zabiera głos

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Karolina Misztal
Coraz więcej chorych na COVID-19 ląduje w szpitalach na Mazowszu. Wojewoda niemal każdego dnia zwiększa liczbę dostępnych łóżek dla chorujących na koronawirusa. Czy dla wszystkich starczy miejsc?

Dwa tygodnie temu na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego ruszył licznik. Wskazuje, ile łóżek i respiratorów dla chorych na COVID-19 posiadają szpitale na Mazowszu. Niestety, z każdym dniem potrzeby rosną. Gdy licznik startował dostępnych było 800 łóżek i 62 respiratory. Gdyby nie powiększano tych zasobów, już dziś nie byłoby już ani wolnych miejsc, ani wolnych respiratorów.

WAŻNE: To miejsca, gdzie ryzyko zakażenia jest największe!

- Chcę podkreślić, że mimo zdarzających się trudności udaje nam się sukcesywnie poszerzać bazę łóżek dla pacjentów z COVID – 19 za co dziękuję dyrektorom szpitali i pracującemu w nich personelowi – powiedział Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki.

Obecnie na Mazowszu są 1493 łóżka (aż 900 zajętych) oraz 110 respiratorów (76 zajętych) dla osób chorych na COVID-19. Czy rozpędzająca się pandemia - niemal każdego dnia na Mazowszu jest ponad tysiąc nowych chorych - spowoduje, że zabraknie miejsc w szpitalach?

Zobacz też: Radni Warszawy: "Brakuje łóżek dla pacjentów z COVID-19"

Urząd Wojewódzki twierdzi, że nie. W razie potrzeb organizowane będą dodatkowe łóżka, niestety kosztem zamykania innych oddziałów szpitalnych. Obecnie na Mazowszu przystosowano 83 szpitale do opieki nad pacjentami z COVID-19 (na poziomie I - 58 , na poziomie II - 23, na poziomie III - 2). Jak podkreśla wojewoda, tam gdzie to możliwe, szpitale przekształcane są w placówki zajmujące się wyłącznie chorymi na koronawirusa, np. Szpital w Przysusze.

- Są to trudne decyzje, ponieważ poszerzając bazę łóżek dla pacjentów z COVID – 19 musimy uwzględniać bezpieczeństwo chorych przebywających w szpitalach z innych powodów. Ponadto łóżka muszą być uruchamiane tam, gdzie jest odpowiednie zabezpieczenie sprzętowe, np. dostęp do tlenu oraz personel medyczny gotowy do pracy. Stąd nie jest możliwe zajęcie „ad hoc” dowolnego szpitala, jak niektórzy proponują. Miejsca do leczenia COVID -19 muszą spełniać odpowiednie wymagania - dodaje wojewoda Radziwiłł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto