Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dobra praktyka najlepszym nauczycielem: projekt PWSZ i Gminy Miasta Włocławek

Wczoraj, tj., 13 lipca kanclerz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej Teresa Bieniek podpisała w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego umowę na realizację projektu „Dobra praktyka najlepszym nauczycielem", realizowanego w partnerstwie z Gminą Miasto Włocławek.

Dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego możliwe będzie wdrożenie nowatorskiego programu praktyk pedagogicznych dla studentów specjalności nauczycielskich na kierunku pedagogika oraz wzmocnienie potencjału dydaktycznego wybranych 10 placówek oświatowych Włocławka. W grudniu 2010 r. uczelnia w odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet III Wysoka jakość kształcenia, Działanie 3.3 Poprawa jakości kształcenia, Poddziałanie 3.3.2 Efektywny system kształcenia i doskonalenia nauczycieli złożyła projekt pn. „Dobra praktyka najlepszym nauczycielem". Projekt uzyskał wysoką punktację w ramach oceny merytorycznej i został zakwalifikowany do dofinansowania.
Celem głównym projektu jest wdrożenie do końca 2014 roku programu modelowych praktyk dla studentów. W ramach projektu 5 włocławskich przedszkoli i 5 szkół podstawowych będzie stanowiło tzw. ośrodki ćwiczeń, przygotowane do realizacji nowatorskiego programu praktyk; 40 nauczycieli dyplomowanych lub mianowanych zostanie przygotowanych do pełnienia roli opiekunów praktyk, a 120 studentów specjalności w zakresie edukacji przedszkolnej lub wczesnoszkolnej odbędzie praktyki pedagogiczne oraz weźmie udział w wielu formach doskonalących warsztat pedagogiczny.
Dzięki ponad 2 milionowemu budżetowi projektu możliwe będzie sfinansowanie prawie 12 000 godzin praktyk pedagogicznych. Dodatkowo wszyscy studenci będą uczestniczyć w spotkaniach informacyjno - organizacyjnych przygotowujących do udziału w praktykach, warsztatach metodycznych prowadzonych przez pracowników Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Centrum Doskonalenia i Edukacji we Włocławku, wyjazdach studyjnych do placówek edukacyjnych o nowatorskim profilu kształcenia, konferencjach naukowych i spotkaniach panelowych, zajęciach z dziećmi w ramach „Letniej akademii malucha".
Nauczyciele biorący udział w projekcie wezmą udział w szkoleniach organizacyjno-metodycznych nt. „roli opiekuna praktyk". Możliwe będzie wdrożenie wielu rozwiązań organizacyjnych podnoszących jakość praktyk: cyklicznie będą się odbywały spotkania osób zaangażowanych w realizację praktyk, zostanie opracowany poradnik praktyk pedagogicznych - podręcznik adresowany do studentów i nauczycieli, powstanie specjalna zakładka internetowa poświęcona praktykom pedagogicznym, zakupiona zostanie nowoczesna pracownia szkoleniowa, a biblioteka uczelniana wzbogaci się o księgozbiór związany z aspektami praktycznego przygotowania nauczycieli. "Letnia Akademia Malucha" to jedna z form realizacji zadania nr 7 zapisanego w projekcie pt. "Dobra praktyka - najlepszym nauczycielem" i dotyczącego kształtowania umiejętności opiekuńczo-wychowawczych studentów pedagogiki w środowisku pozaszkolnym. Ponadto każda z 10 placówek biorących udział w projekcie otrzyma wsparcie w kwocie 7 000 złotych z przeznaczeniem na zakup sprzętu i pomocy dydaktycznych zgodnie z indywidualnymi potrzebami danej placówki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto