Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Domy Towarowe Wars Sawa Junior przejdą metamorfozę. Zajmie się tym światowy gigant architektury

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Szymon Starnawski
Jedno z najpopularniejszych miejsc zakupów w Warszawie przejdzie metamorfozę. Właściciel Domów Towarowych Wars Sawa Junior i zarządca Pasażu Wiecha nawiązał współpracę ze światowym gigantem architektury, pracownią Foster+Partners. Jej specjaliści przeanalizują możliwości poprawy tego fragmentu miasta tak, aby "stał się atrakcyjną częścią wielofunkcyjnego śródmieścia". Nowe Domy Towarowe mają też połączyć się z założeniami Nowego Centrum Warszawy. Szczegóły poniżej.

Firma Atrium European Real Estate, właściciel Domów Towarowych Wars Sawa Junior i zarządca Pasażu Wiecha, podjęła współpracę z wielokrotnie nagradzaną pracownią architektoniczną Foster+Partners. Architekci przyjrzą się temu miejscu i ulepszą je tak, by "odpowiadały potrzeby wynikające z nowej rzeczywistości i zmieniających się sposobów korzystania z uroków miasta" - od roku 2030 w dal. Chodzi przede wszystkim o dopasowanie Domów Towarowych do zmian wynikających z założeń projektu Nowego Centrum Warszawy.

Naszym celem jest powiązanie budynków i przestrzeni wokół nich z planami władz Warszawy w zakresie uprzywilejowania ruchu pieszego, łatwiejszego poruszania się pomiędzy różnymi miejscami czy zazieleniania centrum. Uznaliśmy, że to właściwa pora, aby przemyśleć potencjalne zmiany, które sprawią, że Domy Towarowe Wars Sawa Junior będą z powodzeniem służyć warszawiakom i turystom przez kolejne dekady. W tym celu zaprosiliśmy do współpracy doświadczonych architektów i urbanistów - powiedział Graham Kilbane, Group Chief Development Officer, Atrium European Real Estate.

Foster+Partners to zespół, który oprócz architektów i urbanistów tworzą też antropolodzy, socjolodzy, architekci krajobrazu, inżynierowie. Przykłady ich projektów to m.in. przyjazny dla pieszych plac Trafalgar Square, dziedziniec British Museum w Londynie czy rewitalizacja starego portu w Marsylii. Ich wstępne pomysły dotyczące Domów Towarowych zostaną zaprezentowane jeszcze w 2022 roku i poddane dalszej debacie publicznej, która określi kolejne kroki.

Zdajemy sobie sprawę z kulturowego i historycznego znaczenia oraz potencjału tej lokalizacji. To wielowątkowe miejsce, które wymaga pogodzenia interesów i potrzeb wielu stron. Dlatego w zespole zaangażowanym w to przedsięwzięcie są eksperci z Polski i zagranicy. Ich wiedza gwarantuje wszechstronne i świeże spojrzenie na cały proces, a jednocześnie umiejętność zagłębienia się w lokalne konteksty. Jesteśmy gotowi wsłuchać się w rekomendacje płynące z różnych stron, aby wspólnie napędzać proces pozytywnych zmian zachodzących w centrum Warszawy - podkreślił Kilbane.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto