Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Druga linia metra w Warszawie. Jest komplet zgód na budowę ostatniego odcinka metra. Nie ma porozumienia z wykonawcą. Co dalej?

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Co z dokończeniem drugiej linii metra? Wojewoda mazowiecki wydał wczoraj ostatnie pozwolenia na budowę odcinka od stacji C04 „Powstańców Śląskich” do Stacji Techniczno-Postojowej (STP) „Mory” oraz STP „Mory”. Wbrew pozorom prace nie ruszą natychmiastowo, bo nadal nie ma porozumienia z wykonawcą, który chce waloryzacji kontraktu. Negocjacje, jak słyszymy, cały czas trwają.

Od 28 września podziemna kolejka liczy już 18 stacji od Bródna po Bemowo. To jednak, zgodnie z pierwotnymi planami, nie koniec budowy. Brakuje trzech stacji planowanych na zachodzie, od obecnej stacji Bemowo, oraz Stacji Techniczno-Postojowej Mory. Wciąż jednak nie ma porozumienia z wykonawcą, firmą Gulermak, a to oznacza, że nie wiadomo kiedy pracę ruszą i kiedy druga linia metra zostanie ukończona.

Druga linia metra w Warszawie. Jest komplet zgód na budowę o...

- Rozmowy w sprawie przeszacowania kontraktu i przywrócenia równowagi stron są w toku - otrzymujemy lakoniczną odpowiedź od rzeczniczki Metra Warszawskiego, Anny Bartoń, w sprawie problemu z ostatnim odcinkiem do wybudowania. O tej kwestii rozmawialiśmy też z rzeczniczką warszawskiego ratusza, Moniką Beuth, podczas otwarcia stacji: Kondratowicza, Zacisze i Bródno.

- My się zgadzamy z wykonawcą, że za te kwotę kontraktu z 2018 roku nie da się wybudować tego odcinka. Trzeba na pewno dołożyć - pytanie jest: ile? Negocjacje w dalszym ciągu trwają - tłumaczy rzeczniczka.

Dopytywana jednak czy myśli, że jest możliwe zawarcie porozumienia przed końcem roku odpowiada, że nie wie

Dopiero po zawarciu porozumienia będziemy mogli mówić o jakichkolwiek orientacyjnych datach rozpoczęcia i zakończenia budowy. Pani rzecznik pytana przez nas czy wyobraża sobie wezwanie wykonawcy do pracy, po otrzymaniu kompletu zgód, a bez porozumienia finansowego, odpowiada, że nie miałoby to sensu. Miasto deklaruje chęć porozumienia. Problemem są oczywiście pieniądze, a w zasadzie ich brak.

Metro Warszawskie

Wykonawca czeka na ruch miasta

- Jeśli chodzi o nas to w zasadzie nic się nie zmieniło. Od dwóch lat podnosimy temat wartości kontraktu. Negocjacje w dalszym ciągu trwają, i liczymy na porozumienie - mówi nam Bartosz Sawicki, rzecznik prasowy firmy Gulermak. Podkreśla, że gdyby porozumienie udało się zawrzeć jak najszybciej to wykonawca mógłby utrzymać zespół, który doskonale spisał się przy budowie chociażby odcinka na Bródno.

Jak udało nam się ustalić w prognozie finansowej miasta rozliczenie inwestycji zostało przeniesione na 2026 rok. To jednak zabieg techniczny związany z rozliczaniem faktur i środków unijnych. Natomiast, jak dowiadujemy się nieoficjalnie, pomimo negocjacji i deklaracji miasto wciąż nie przedstawiło żadnej konkretnej propozycji finansowej wykonawcy. Presja na stronie miejskiej robi się teraz coraz większa. Wszystkie zgody przygotowane, mieszkańcy czekają, a metro to flagowa inwestycja Warszawy. Wygląda jednak na to, że na dokończenie budowy niestety brakuje środków. Miasto bez wątpienia liczyło dodatkowe wsparcie europejskie, być może odblokowanie funduszy z KPO.

Metro Warszawskie

Komunikat Metra Warszawskiego

Po publikacji naszego tekstu Metro Warszawskie opublikowało komunikat dotyczący zaistniałej sytuacji. Pomimo, że wcześniej na pytanie o całą sytuację otrzymaliśmy lakoniczną ww. odpowiedź. Poniżej prezentujemy całe stanowisko Metra Warszawskiego:

W dniu 12 października na zaproszenie Pana Michała Olszewskiego, zastępcy prezydenta m.st. Warszawy odbyło się spotkanie z prezesem firmy Gülermak – Generalnym Wykonawcą kontraktu.
Spotkanie dotyczyło kontynuowania realizacji inwestycji przez Generalnego Wykonawcę.
Inwestor przedstawił analizę ekonomiczną i prawną, obejmującą przeszacowanie wartości oraz przywracającą równowagę stron obowiązującego kontraktu budowy odcinka 3+STP Karolin.
To ważna dla miasta inwestycja transportowa, oddane niedawno stacje metra pokazują jak bardzo mieszkańcy czekają na kolejne. Dotychczasowa, długoletnia współpraca z Wykonawcą układa się dobrze, dlatego w atmosferze wzajemnego zrozumienia liczymy na ustalenia, które umożliwią jak najszybsze przystąpienie do kontynuowania budowy metra na Bemowie.
Dzisiejsze spotkanie jest wstępem do dalszych rozmów. Następne odbędzie się za około miesiąc.

od 7 lat
Wideo

Jak działają oszuści 1 - fałszywy SMS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto