Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ECTS - studencka waluta

Kasia Rożko
Studenci pierwszego roku większości uczelni spotkają się z ECTS. Co się kryje za tą nazwą? Czy trzeba się bać?

Europejski System Transferu Punktów (European Credit Transfer System) działa na większości polskich uczelni. Jest to system utworzony przez Unię Europejską promujący współpracę między uczelniami w zakresie wymiany studentów. Europejski System Transferu Punktów jest wprowadzany w wielu szkołach wyższych Europy i ma na celu ujednolicenie sposobu studiowania w Europie. Prowadzi do pełnego uznawania okresu studiów odbywanych za granicą i w Polsce.

Dzięki ECTS europejscy studenci mają możliwość podjęcia lub kontynuacji studiów we wszystkich uczelniach realizujących projekt, a okres studiów odbyty na innych uczelniach może być w pełni uznany przez uczelnię macierzystą. Ułatwia to wyjazd na uczelnie zagraniczne, a także wymianę studentów między polskimi uczelniami, które wdrożyły ECTS.

W skład ECTS wchodzi standardowa skala ocen ECTS, która ma być stosowana jako uzupełnienie lokalnych (czyli narodowych) standardowych skal oceniania. Punkty ECTS są wartościami liczbowymi odpowiadającymi wkładowi pracy, którą winien wykonać student, aby otrzymać zaliczenie poszczególnych przedmiotów. Każda wartość odzwierciedla ilość pracy koniecznej do zaliczenia pojedynczego przedmiotu w stosunku do całkowitej ilości pracy wymaganej do zaliczenia pełnego roku studiów na danym wydziale. Pod uwagę brane są wszelkie formy nauki: wykłady, ćwiczenia, konwersatoria, zajęcia laboratoryjne, seminaria, prace semestralne, a także egzaminy oraz inne metody oceny.

Przyporządkowane przedmiotom punkty przyznawane są studentom, którzy spełnią wszystkie warunki konieczne do zaliczenia przedmiotu i zdadzą wymagane egzaminy. 60 punktów ECTS odzwierciedla wkład pracy wymaganej do zaliczenia pełnego roku akademickiego, na semestr przypada zwykle 30 punktów. Zakłada się, że wszystkie przedmioty w systemie ECTS należą do zasadniczego programu uczelni, według którego odbywają się studia stacjonarne.

Uczestniczące w ECTS instytucje same wyznaczają wartości punktowe poszczególnych przedmiotów. Punkty przyznawane są również za praktyki i przedmioty fakultatywne składające się na integralną część programu studiów. W wykazie zaliczeń mogą jednak zostać wymienione również przedmioty niepunktowane.

Oprócz ECTS student spotka się też z nawą: USOS. Cóż to takiego? Uniwersytecki System Obsługi Studiów to po prostu system informatyczny służący do zarządzania tokiem studiów w szkole wyższej. Innymi słowy to taki elektroniczny system dziekanatu. W USOS każdy student ma swoje konto, na które zapisywane są jego oceny. Przez ten system zapisuje się także na konkretne zajęcia dydaktyczne na swojej uczelni.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto