Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Episkopat krytycznie o szczepionkach firm AstraZeneca i Johnson&Johnson: Budzą poważny sprzeciw moralny

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Episkopat krytycznie o szczepionkach firm AstraZeneca i Johnson&Johnson: Budzą poważny sprzeciw moralny
Episkopat krytycznie o szczepionkach firm AstraZeneca i Johnson&Johnson: Budzą poważny sprzeciw moralny fot. adam jankowski / polska press
- Pomimo tego, że technologia produkcji szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson budzi poważny sprzeciw moralny, to jednak mogą z nich korzystać ci wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki – napisał w stanowisku bp Józef Wróbel, przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych.

W środę odbyła się prezentacja stanowiska przewodniczącego Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych w sprawie korzystania ze szczepionek przeciw Covid-19 firm AstraZeneca i Johnson&Johnson.

Bp Józef Wróbel stwierdził, że „w przeciwieństwie do pierwszych szczepionek korzystających z technologii opartej na mRNA i nie budzących istotnych zastrzeżeń moralnych, w produkcji szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson korzysta się z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów.”

W dokumencie przekazano, że z komórek abortowanych płodów korzysta się w „procesie namnażania tzw. składnika aktywnego szczepionki, czyli pozbawionego zjadliwości adenowirusa”. Jednocześnie zaznaczył, że w związku z tym „budzą poważny sprzeciw moralny” oraz „katolicy nie powinni godzić się na szczepienie tymi szczepionkami”.

Jednak Wróbel w swoim stanowisku usprawiedliwia skorzystanie z którejś z tych szczepionek w jednym wypadku.

„Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami (np. zawodowymi, posłuszeństwa w ramach określonych zespołów, struktur, urzędów, służb, dla których przeznaczono właśnie te szczepionki) mogą z nich skorzystać bez winy moralnej” – zaznaczył w dokumencie.

Z drugiej strony takie osoby i tak powinny manifestować swój sprzeciw wobec aborcji w możliwy dla nich sposób.

Szczepionkę z aborcją łączy materiał biologiczny

W dokumencie przewodniczący podkreślił, że "zgodnie ze stanowiskiem Magisterium Kościoła, wyjątkowa dopuszczalność tych szczepionek wynika stąd, że ich przyjęcie nie wiąże się z bezpośrednim uczestnictwem w aborcji".

Dodano, że stanowisko wyglądałoby inaczej, gdyby linie komórkowe wykorzystywane w produkcji szczepionek powstawałyby na zamówienie producentów.

„Związek między płodem abortowanym i szczepionkami nie jest związkiem formalnym, co miałoby miejsce, jeżeli aborcja byłaby przeprowadzona na zamówienie producenta szczepionek i byłaby wymuszana przez osoby chcące z nich korzystać. Jest związkiem materialnym - szczepionkę łączy z aborcją tylko materiał biologiczny z niej pochodzący" – zaznaczył.

W dokumencie przekazano także, że stanowisko "nie uwzględnia aspektów formalnych szczepień tymi szczepionkami, zwłaszcza możliwych skutków ubocznych pozostających w związku przyczynowym, a nie czasowym, z ich podaniem".

„Episkopat stracił szansę by siedzieć cicho”

Po przekazaniu stanowiska episkopatu pojawiły się pierwsze komentarze.

„Polski episkopat znów stracił szansę, żeby siedzieć cicho” – skomentował europoseł Robert Biedroń.

Stanowisko episkopatu skomentował także Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy:

"Ci pseudoobrońcy życia za nic mają życie ludzi, którzy umrą jeśli ich posłuchają" - oceniła posłanka Lewicy Wanda Nowicka.

Minister zdrowia Adam Niedzielski pytany o to podczas konferencji odpowiedział, że nie miał jeszcze okazji, by się zapoznać z tym stanowiskiem.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Episkopat krytycznie o szczepionkach firm AstraZeneca i Johnson&Johnson: Budzą poważny sprzeciw moralny - Portal i.pl

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto